FCC: Internet musi być neutralny
Amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commision - FCC) przyjęła we wtorek nowe reguły, zabraniające dostawcom Internetu wszelkiej dyskryminacji, dotyczących treści i usług. Oznacza to, że Comcast czy AT&T nie mogą dyskryminować stron będących dla nich konkurencją; jak Netflix czy Hulu.com. Reguły te, określane jako "neutralność w sieci", obligują dostawców Internetu do zapewnienia klientom dostępu do wszystkich legalnych treści, aplikacji i usług online, także tych, które mogą dla nich stanowić konkurencję
- 12/21/2010 09:18 PM
Amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commision - FCC) przyjęła we wtorek nowe reguły, zabraniające dostawcom Internetu wszelkiej dyskryminacji, dotyczących treści i usług. Oznacza to, że Comcast czy AT&T nie mogą dyskryminować stron będących dla nich konkurencją; jak Netflix czy Hulu.com.
Reguły te, określane jako "neutralność w sieci", obligują dostawców Internetu do zapewnienia klientom dostępu do wszystkich legalnych treści, aplikacji i usług online, także tych, które mogą dla nich stanowić konkurencję. Dla przeciętnego odbiorcy oznacza to, że zachowa dostęp do sieci, niezależnie od tego na jakie strony zagląda. Z decyzji tej nie są zadowolone koncerny żyjące ze sprzedaży płatnych pakietów telewizji kablowej i satelitarnej oraz Internetu jednocześnie, w szczególności Comcast czy AT&T. Firmy te straciły w ubiegłym roku kilkaset tysięcy klientów, którzy swoje ulubione programy lub filmy zaczęli oglądać w sieci.
Dostawcom pozostawiono pewną swobodę manewru w zarządzaniu danymi w ich systemach, by ułatwić im radzenie sobie z takimi problemami jak przeciążenie sieci, spam itp. Postawiono jednak warunek - zasady takiego zarządzania muszą być jawne.
Prezydent Obama z zadowoleniem powitał przyjęcie nowych reguł przez FCC, podkreślając ich zgodność z "wolną i otwartą naturą Internetu".
Obama zapewnił, że jego "administracja pozostanie czujna i dopilnuje, by innowacyjność mogła kwitnąć, by klienci byli chronieni przed nadużyciami i żeby demokratyczny duch Internetu pozostał nienaruszony".
IN (PAP, CNN)
Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama