Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich wydała 11. raport w sprawie postępu w zakresie wprowadzania w życie zasad ochrony dzieci. Kościół podjął wysiłki zmierzające do ujawniania nadużyć o charakterze seksualnym. Odszkodowania za wykorzystywanie dzieci przez księży, terapie ofiar i ich prześladowców, opłaty adwokackie i inne kosztowały blisko 3 mld dolarów.
Prezes konferencji, abp Joseph E. Kurtz pisze w sprawozdaniu, że dobro ofiar pozostaje priorytetem Kościoła. Podkreśla, że raport za okres 2012−2013 odzwierciedla zobowiązanie do zajęcia się sprawą seksualnych nadużyć wobec nieletnich poprzez wszechstronne wysiłki podejmowane celem dotarcia do ofiar, zaoferowania im współczucia i opieki. Konferencja Biskupów zobowiązuje się do zgłaszania władzom wszystkich przypadków nadużyć i stawiania sprawców przed odpowiedzialnością.
Raport zawiera wykresy przedstawiające liczbę oskarżeń przeciw księżom z różnych diecezji. Ustalono, że w 472 przypadkach skargi były uzasadnione, w 78 nie znaleziono dowodów potwierdzających rzekome napaści seksualne, w sprawie 223 księży trwa dochodzenie, a w 138 przypadkach nie zdołano udowodnić przestępstwa, co nie znaczy jednak, że oskarżenia były fałszywe.
Spośród księży, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec nieletnich 217 już nie żyje, 204 zrezygnowało z pracy duszpasterskiej, 44 odeszło do życia świeckiego, 131 odsunięto od pracy w kościołach, 26 przeszło na emeryturę, a 50 nadal wykonuje obowiązki duszpasterskie.
80 proc. ofiar to chłopcy, zazwyczaj w wieku 10−14 lat. Począwszy od 2004 roku wydatki Kościoła na odszkodowania, terapię dla ofiar i seksualnych przestępców w sutannach, adwokatów itd. kosztowały blisko 3 mld dolarów.
Udziału w audycie odmówiły: diecezja Lincoln, diecezja syryjskich katolików z San Diego, diecezja ormiańska z Nowego Jorku i diecezja ukraińskich katolików ze Stamford.
(eg)
Reklama