Częścią umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA powinno być zniesienie wiz do USA dla wszystkich obywateli Wspólnoty - ocenił w środowej rozmowie z dziennikarzami komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht.
"Przedstawiłem jasno Amerykanom, że nie wyobrażam sobie pełnego porozumienia o wolnym handlu z nimi przy jednoczesnym utrzymaniu (w UE - PAP) wiz do USA. Są tego świadomi" - powiedział komisarz w Brukseli.
Poinformował, że kwestię wiz będzie osobiście negocjowała komisarz UE ds. spraw wewnętrznych Cecilia Malstrom.
De Gucht podkreślił, że zniesienie wiz dla obywateli państw członkowskich UE musi być częścią szerszego porozumienia. Jego zdaniem, Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycji (TTIP) mogłoby zostać zawarte w 2015 roku.
Dwa tygodnie temu wiceminister gospodarki Andrzej Dycha mówił: "To prawie zdecydowane. Jesteśmy po konsultacjach w tej sprawie z naszymi amerykańskimi partnerami - dzięki temu porozumieniu Polacy nie będą potrzebowali wiz, aby wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych". Jak zaznaczył, częścią umowy o wolnym handlu między UE i USA ma być porozumienie (niekoniecznie formalnie zawarte w TTIP) dotyczące swobodnego przepływu osób między dwoma sygnatariuszami. "Bariery wizowe również tworzą bariery w handlu" - zwrócił uwagę Dycha.
Takie informacje miał przekazać 28 lutego na unijnej nieformalnej radzie ds. handlu De Gucht. Tydzień wcześniej był on w Waszyngtonie na rozmowach politycznych ws. porozumienia handlowego między UE a Stanami Zjednoczonymi. Jego służby prasowe nie chciały komentować tej sprawy.
Ambasada USA w informacji przekazanej PAP podkreśliła dwa tygodnie temu, że prawo imigracyjne, w tym przepisy wizowe, jest formułowane niezależnie od negocjacji handlowych. "Prezydent Obama popiera aspiracje Polski ws. przystąpienia do programu bezwizowego. (...) Administracja jest zobowiązana do rozszerzenia programu ruchu bezwizowego, a my pracujemy nad tym blisko z Kongresem" - napisał PAP Sam Goffman z amerykańskiej ambasady w Warszawie.
Polska jest jednym z czterech krajów UE, oprócz Bułgarii, Rumunii i Cypru, znajdujących się wciąż poza Visa Waiver Program. Wejście do programu VWP daje prawo przyjazdu do USA bez wizy na okres do 90 dni.
Szansa na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków pojawiła się w czerwcu, gdy Senat USA przyjął ustawę o reformie prawa imigracyjnego. Znalazł się w niej przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów przyznania wizy, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego.
Miało to umożliwić Polsce wejście do programu, tak by polscy turyści, jak większość obywateli państw Unii Europejskiej, mogli bez wiz podróżować do Stanów Zjednoczonych. Problem w tym, że ustawy tej wciąż nie zaaprobowała Izba Reprezentantów i nie ma widoków na to, by coś się zmieniło w tej sprawie do jesiennych wyborów do Kongresu.
Jednak nawet gdyby ustawa została przyjęta, to najnowsze dane o liczbie odmów wiz dla Polaków wykluczałyby nas z ruchu bezwizowego. W ub. roku odsetek negatywnych decyzji dla Polaków starających się o wizy wzrósł bowiem do 10,8 proc. (PAP)
Reklama