"Kiedy kobiety odnoszą sukcesy, cały naród odnosi sukces" - orędzie o stanie państwa, prezydent Barack Obama.
Atmosfera w kraju, także w stanie Illinois, wydaje się potwierdzać słuszność tego stwierdzenia. Coraz więcej kobiet decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej, powstają organizacje zrzeszające właścicielki biznesów, organizowane są spotkania, konferencje i targi, na których wybitni specjaliści uczą i radzą, jak osiągać sukces.
Jak prosperują na amerykańskim rynku biznesowym Polki? Ile ich działa w rejonie Chicago? Naturalnym źródłem wiedzy na ten temat wydaje się Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza (Polish American Chamber of Commerce, PACC).
Choć nie ma statystyk wykazujących dokładne liczby, dyrektor PACC - Bogdan Pukszta szacuje – na podstawie danych z biura spisów ludności (US Census Bureau) i innych źródeł – liczbę posiadanych przez Polki firm w Chicago i okolicy na około 3 tysiące. Zarejestrowanych i widocznych ze swojej działalności w PACC Polek jest około setki.
– Kobiety polskiego pochodzenia są także coraz bardziej widoczne na stanowiskach kierowniczych dużych przedsiębiorstw z tzw. mainstreamu i w różnych organizacjach, również tych o charakterze biznesowym. Dowodem może być to, że w ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy wybór nowego prezesa Rady Dyrektorów PACC. Została nim po raz pierwszy kobieta – prawniczka Anna Morzy, współwłaścicielka dużej firmy adwokackiej Fragomen – mówi Pukszta.
Warto wspomnieć, że jedną z założycielek – świętującej w tym roku jubileusz 20-lecia – Izby Gospodarczej była Polka Gina Buda, właścicielka Progressive Truck Driving School, która w tym roku została laureatką prestiżowego wyróżnienia Torch Award for Marketplace Ethics, przyznawanego przez Better Business Bureau.
Jak podreśla Pukszta, 9 spośród 23 członków Rady Dyrektorów to kobiety. Są więc bardzo, i coraz bardziej, widoczne poprzez swoją autentyczną działalność. – Są wybierane nie dla podwyższenia wskaźników, tylko ze względu na swój aktywny udział w tym, co się dzieje w naszej organizacji – zapewnia dyrektor.
Kobiety sobie radzą
Polkom w Chicago i Illinois pomagają w działalności m.in. organizacje takie jak Polish Women in Business (PWB) z siedzibą w Norridge. To niedochodowe (not-for-profit) zrzeszenie powstało w 2006 roku z inicjatywy Krystyny Teller, wydawcy pisma Polish News.
W organizacji działają właścicielki biznesów o bardzo zróżnicowanym charakterze – od przychodni lekarskich i dentystycznych, banków, ubezpieczeń, biur prawnych, księgowości i rozliczania podatków, przez artystyczne, jak projektowanie mody, wyrób biżuterii, architektura i projektowanie wnętrz, grafika komputerowa, wydawnictwa, tłumaczenia, obrót nieruchomościami, restauracje i kawiarnie, aż do uważanych za typowo męskie przedsiębiorstw budowlanych.
Zadania, jakie stawia sobie PWB, to rozwijanie zainteresowań biznesowych swoich członkiń, budowanie kontaktów, wymiana doświadczeń, wprowadzanie przedsiębiorstw prowadzonych przez Polki do głównego nurtu gospodarki amerykańskiej. Organizacja zachęca też Polki do angażowania się w lokalne życie społeczne i polityczne.
PWB jest otwarte nie tylko dla aktualnych właścicielek biznesów, ale i dla Polek pracujących obecnie w biznesach, bankach czy korporacjach, a także dla zainteresowanych podjęciem własnej działalości gospodarczej, chcących założyć własną firmę, albo już się do tego przygotowujących.
Warto wiedzieć
Wielką pomocą w samodzielnej działalności biznesowej, ale też w przygotowaniu się do jej podjęcia, są różnego rodzaju imprezy wprowadzające w arkana własnej działalności gospodarczej, umożliwiające bezpośredni kontakt z profesjonalistami i otrzymywanie od nich odpowiedzi na zadawane pytania.
Przykładem może być drugie sympozjum kobiet właścicielek biznesów, które odbyło się w tym tygodniu na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Można było tam uzyskać porady wybitnych specjalistów z wyższych uczelni, organizacji rządowych i korporacji, dotyczące strategii w realizacji celów w różnych dziedzinach biznesu. Na to doroczne już spotkanie wybrano marzec, obchodzony w USA jako Miesiąc Historii Kobiet.
Wcześniej, 8 marca – w samym Dniu Kobiet – odbyły się zorganizowane przez PACC targi przedsiębiorczości Business Expo, adresowane do polskich biznesmenów i osób planujących założenie swojej firmy. Duży nacisk położono na planowanie własnej działalności i sposoby uzyskania pomocy finansowej na jej rozpoczęcie. Wśród wystawców obecne były polonijne kobiety biznesu.
Dla tych, którzy nie skorzystali z minionych okazji do poszerzenia wiedzy i nawiązania kontaktów, otwiera się kolejna możliwość. 24 kwietnia na Navy Pier odbędzie się Small Business Expo pod hasłem "Be Your Own Boss". Informacje i zgłoszenia na stronie Small Business Expo 2014 - Chicago.
Krystyna Cygielska
[email protected]
Reklama