Już 18 marca odbędą się w Illinois prawybory do władz federalnych, stanowych i powiatowych. Dla wygody naszych Czytelników podajemy informacje o kandydatach i ich programach. (Tłustym drukiem oznaczono nazwiska kandydatów mających rywali wyborczych).
KANDYDACI PARTII REPUBLIKAŃSKIEJ NA URZĄD GUBERNATORA I WICEGUBERNATORA
O nominację Partii Republikańskiej na urząd gubernatora ubiegają się w prawyborach 18 marca czterej kandydaci. Trzech − Bill Brady, Kirk Dillard i Dan Rutherford − ma za sobą długą karierę polityczną w Illinois. Czwarty, Bruce Rauner, miliarder-inwestor, jest nowicjuszem na arenie politycznej, ale wylansował już swoje nazwisko dzięki agresywnej, zapoczątkowanej jeszcze w listopadzie 2013 r. kampanii reklamowej, na którą wydał z własnej kieszeni 5 mln dolarów.
W programach wyborczych republikanów priorytet mają kwestie ekonomiczne. Wszyscy deklarują, że kandydują na urząd gubernatora, ponieważ chcieliby poprawić kiepską sytuację gospodarczą stanu, który jest zadłużony na wiele miliardów dolarów i ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników bezrobocia.
Bill Brady sprawujący urząd senatora stanowego, wcześniej był posłem. Jest współwłaścicielem jednego z największych w Illinois przedsiębiorstw budowlanych oraz inwestorem na rynku nieruchomości. Mający milionowe dochody Brady twierdzi, że rozwiązaniem aktualnych problemów gospodarczych Illinois byłoby stworzenie środowiska przyjaznego nowym inwestycjom i powstaniu miejsc zatrudnienia w sektorze prywatnym. Jest przeciwny podwyżkom podatków i zaciąganiu pożyczek w celu zbilansowania budżetu. Brał udział w pracach nad reformą systemu emerytalnego pracowników administracji stanu i jako jedyny z kandydatów republikańskich popiera zatwierdzoną niedawno ustawę emerytalną. Partnerką wyborczą Brady'ego jest Maria Rodriguez, długoletnia burmistrz Long Grove, a wcześniej radna i sekretarz tego miasta.
Kirk Dillard jest senatorem stanowym od połowy lat 90. Wcześniej był doradcą gubernatora Jamesa Thompsona i szefem personelu gubernatora Jima Edgara. Sprawował też krótko urząd sędziego. Dillard apeluje o reformy budżetowe i obniżkę podatków. Według niego ważne jest też zreformowanie przepisów etycznych, które obowiązują polityków. Jeśli wygra wybory, to postara się wyeliminować proceder pay to play, czyli dawanie łapówek i haraczy za dobre posady oraz lukratywne kontrakty. Zdaniem Dillarda, korupcja w Illinois zniechęca wiele poważnych firm do podjęcia w naszym stanie działalności gospodarczej. Partnerką wyborczą Dillarda jest długoletnia posłanka stanowa Jil Tracy, która wcześniej pracowała jako asystent prokuratora generalnego.
Dan Rutherford objął urząd skarbnika Illinois w 2011 r., po długoletniej karierze w stanowej legislaturze, gdzie najpierw był posłem, a później senatorem. Jako były wiceprezes firmy usługowej ServiceMaster dobrze zna sektor prywatny. Za priorytetowe w swoim programie wyborczym uważa zwiększenie liczby miejsc pracy, rozwiązanie problemów finansowych stanu oraz poprawienie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, które jego zdaniem są bardzo trudne ze względu na wysokie podatki od dochodów. Szanse Rutherforda na zwycięstwo znacznie się jednak zmniejszyły, gdy pracownik biura skarbnika oskarżył go w sądzie federalnym o napastowanie seksualne, dyskryminację płciową oraz o zmuszanie personelu do udziału w kampanii wyborczej w godzinach służbowych. Partnerem wyborczym Rutherforda jest adwokat Steve Kim z Northbrook mający koreańskie pochodzenie.
Bruce Rauner, miliarder-inwestor, obiecuje, że pod jego rządami gospodarka Illinois rozkwitnie i zwiększy się liczba dobrze opłacanych miejsc pracy. Przyrzeka, że podejmie starania o ograniczenie w Illinois liczby kadencji sprawowanych przez gubernatora i innych wybieralnych urzędników. (Jednak tego rodzaju reforma nie leży w gestii gubernatora, ponieważ wymaga naniesienia poprawki do konstytucji stanowej w rezultacie długiej i żmudnej procedury formalnej.) Kandydat popiera prywatyzację oświaty publicznej poprzez zwiększenie liczby szkół czarterowych (prywatnych placówek edukacyjnych). Jego partnerką wyborczą jest Evelyn Sanguinetti, córka imigrantów z Ekwadoru i Kuby, radna Wheaton, z zawodu adwokat, wcześniej pracowała jako asystent prokuratora generalnego Illinois.
KANDYDACI PARTII DEMOKRATYCZNEJ NA URZĄD GUBERNATORA I WICEGUBERNATORA
O nominację Partii Demokratycznej na urząd gubernatora prowadzi starania dwóch kandydatów. Zdecydowanym faworytem jest ubiegający się o reelekcję gubernator Pat Quinn. Jego rywalem jest aktywista murzyński Tio Hardiman, były dyrektor wykonawczy CeaseFire, organizacji negocjującej pokojowe rozwiązania konfliktów między gangami ulicznymi w Chicago.
Tio Hardiman utracił stanowisko szefa CeaseFire po aresztowaniu pod zarzutem pobicia żony i choć kobieta wycofała zarzuty, przestał być traktowany poważnie jako kandydat. Na dodatek jest znany tylko niewielkiemu odsetkowi wyborców i dotąd nie przedstawił żadnych konstruktywnych propozycji programowych, a tylko zarzuty pod adresem obecnej administracji. Jego partnerką wyborczą jest adwokatka Brunelle Donald, pracownica prokuratury.
Pat Quinn rozpoczął służbę publiczną w latach 70. jako obrońca praworządności oraz interesów konsumenta i użytkownika. W latach 80. założył organizację konsumencką Citizens Utility Board, która działa do tej pory i kwestionuje podwyżki opłat za usługi publiczne. W swojej karierze politycznej sprawował m.in. urzędy skarbnika stanowego i wicegubernatora. Quinn jeszcze nie przedstawił kompleksowego programu wyborczego, ale we wcześniejszych wypowiedziach na forach medialnych sygnalizował, że najważniejsze w jego kampanii wyborczej będą kwestie ekonomiczne, w tym podwyżka minimalnego wynagrodzenia do przynajmniej 10 dol. na godzinę. Kwestie programowe Quinna wyborcy poznają dopiero po prawyborach, gdy gubernator wygłosi swoje orędzie budżetowe. Ponieważ Tio Hardiman nie stanowi poważnego zagrożenia dla obecnego gubernatora, to Pat Quinn raczej nie martwi się tak bardzo o marcowe prawybory, jak o wynik pojedynku z którymś z republikanów w listopadowych wyborach powszechnych. Partnerem wyborczym Quinna jest Paul Vallas były szef chicagowskiego szkolnictwa publicznego. Przez ponad 10 lat kierował systemami oświatowymi w kilku wielkich miastach w kraju.
URZĘDY STANOWE
Ubiegający się o reelekcję sekretarz stanowy Jesse White i prokurator generalna Lisa Madigan mają zapewnione nominacje Partii Demokratycznej, ponieważ nie posiadają kontrkandydatów w prawyborach. Nominację demokratów ma też zapewnioną Sheila Simon, która kończy kadencję jako wicegubernator i kandyduje na rewidenta.
Tylko urząd skarbnika stanowego (treasurer) jest przedmiotem rywalizacji między dwoma kandydatami. O nominację Partii Republikańskiej ubiegają się: kongresmen stanowy Tom Cross, były przywódca republikańskiej mniejszości w izbie stanowej, i Bob Grogan, były audytor powiatu DuPage, dyplomowany księgowy. Zwycięzca tego wyścigu zmierzy się w wyborach powszechnych z demokratycznym senatorem stanowym Michaelem W. Frerichsem, który w prawyborach nie ma rywala.
LEGISLATURA ILLINOIS
Znakomita większość senatorów i posłów stanowych ubiega się o reelekcję, nie mając kontrkandydatów w prawyborach, co oznacza, że nominacje partyjne otrzymują walkowerem. Aż pięciu kandydatów na posła (state representative), a wśród nich mający polskie pochodzenie Mark Pasieka, z zawodu inżynier, oraz urzędujący poseł Jaime M. Andrade, ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w okręgu 40., który obejmuje północno-zachodnie rejony Chicago. Demokratyczna posłanka Maria Antonia „Toni” Berrios z 39. okręgu ponownie rywalizuje o nominację partyjną z Willem Guzzardi, działaczem dzielnicowym, pedagogiem, byłym dziennikarzem portalu „Huffington Post”. Guzzardi przegrał poprzednie wybory z Berrios niewielką różnicą głosów.
KONGRES STANÓW ZJEDNOCZONYCH - SENAT I IZBA
Najbardziej zacięta walka o miejsca w obydwu izbach Kongresu Stanów Zjednoczonych toczy się między republikanami; większość demokratów ubiegających się o reelekcję nie posiada kontrkandydatów i ma zapewnioną nominację partyjną.
O nominację Partii Republikańskiej do Senatu Stanów Zjednoczonych ubiega się dwóch kandydatów: senator stanowy Jim Oberweis, właściciel zakładów mleczarskich, i Doug Truax, konsultant ds. ubezpieczeń medycznych, weteran armii amerykańskiej. Obydwaj kandydaci na urząd senatora chcieliby zdelegalizować ustawę o reformie opieki zdrowotnej Affordable Care Act, znaną jako Obamacare. Wyrażają przekonanie, że ubiegający się o reelekcję demokratyczny senator Richard Durbin przegra wybory powszechne z powodu swego poparcia dla Obamacare. Durbin nie ma kontrkandydata w prawyborach i ma zapewnioną nominację Partii Demokratycznej. Oberweis bez powodzenia kandydował na senatora USA w 2002 i 2004 roku. Podczas drugiej kampanii wyemitował kontrowersyjną reklamę polityczną, w której utrzymywał, iż co tydzień granicę USA przekracza tylu nieudokumentowanych imigrantów meksykańskich, że wypełniliby stadion Soldier Field w Chicago, mieszczący ponad 61 tys. widzów. Oberweis starał się też o urzędy kongresmena i gubernatora, ale zawsze ponosił porażkę.
Z 18 miejsc do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którymi dysponuje Illinois, tylko około połowa jest przedmiotem rywalizacji o nominacje partyjne. Wielu demokratycznych kongresmanów zabiegających o reelekcję nie ma opozycji, z wyjątkiem kongresmena Luisa Gutierreza, który w 4. okręgu zmierzy się z Alexandrą Eidenberg, agentką ubezpieczeniową i Jorgem Zavalą, działaczem dzielnicowym.
W okręgu 11. aż trzech republikanów walczy o nominację partyjną, by w wyborach powszechnych zmierzyć się z demokratycznym kongresmanem Billem Fosterem, który nie ma kontrkandydata w prawyborach. Są to: Chris Balkema, komisarz rady powiatu Grundy i biznesmen, Ian Bayne, gospodarz audycji radiowej, oraz Bert Miller, biznesmen.
W okręgu 13. o nominację Partii Republikańskiej ubiega się urzędujący kongresmen Rodney Davis, a także były członek lokalnej rady szkolnej Mike Firsching oraz była Miss America i adwokatka Erika Harold. O nominację Partii Demokratycznej zabiegają: adwokatka i była sędzia Ann Callis, wykładowca wyższej uczelni George Gollin oraz politolog i pacyfista David Green.
W okręgu 14. o nominację Partii Demokratycznej ubiegają się naukowiec i działacz społeczny Dennis Anderson i biznesmen John Hosta. Zdobywca nominacji zmierzy się z republikańskim kongresmenem Randy Hultgrenem, który nie ma opozycji w prawyborach.
W 16. okręgu republikański kongresman Adam Kinzinger ma rywala − Davida Hale, informatyka, weterana armii i członka Tea Party. Demokratyczną nominację otrzyma Randall Olsen, technik kardiologii, działacz Partii Demokratycznej, który nie ma opozycji.
W 18. okręgu o nominację Partii Demokratycznej ubiegają się: Rob Mellon, nauczyciel, oficer rezerwy armii amerykańskiej, oraz Darrell Miller, farmer (były republikanin). Zwycięzca wyścigu zmierzy się z niemającym opozycji republikańskim kongresmanem Aaronem Schockiem.
URZĘDY W POWIECIE COOK
W prawyborach samorządowych do władz powiatu Cook wielu urzędników ubiegających się o reelekcję nie ma kontrkandydatów. Na dodatek większością urzędów nie są w ogóle zainteresowani republikanie, najwyraźniej uznając, że nie mają szans w zdominowanym przez demokratów powiecie Cook.
Walkowerem nominację Partii Demokratycznej otrzymają: prezes (president) rady powiatu Cook Toni Preckwinkle, szef urzędu szacowania nieruchomości (assessor) Joseph Berrios, sekretarz powiatu (clerk) David Orr, skarbnik powiatu (treasurer) Maria Pappas i komisarz (commissioner) rady rewizyjnej ds. podatków od nieruchomości Larry Rogers junior. Nikt się nie stara o nominację Partii Republikańskiej na żadną z wymienionych pozycji.
Szeryf powiatu Cook
Wśród republikanów nie ma też chętnych na urząd szeryfa (sheriff). Za to ubiegający się o reelekcję szeryf powiatu Cook Tom Dart, sprawujący urząd od 2006 r., z zawodu prawnik, ma aż trzech kontrkandydatów do nominacji Partii Demokratycznej. Są to (w kolejności alfabetycznej): Sylwester E. Baker junior, zastępca szefa ds. bezpieczeństwa w City Colleges, który pracował przez 22 lata w organach ścigania, właściciel firmy obrotu nieruchomościami, posiada tytuł magistra zarządzania i administracji; William „Bill” Evans, porucznik departamentu policji szeryfa powiatu Cook od 1992 r., magister w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, absolwent szkoły dla komendantów policji na Uniwersytetu Northwestern oraz polonijny kandydat Tadeusz “Ted” Palka, będący na emeryturze po 30 latach pracy w tym samym departamencie, absolwent akademii policyjnej szeryfa powiatu Cook (więcej informacji na temat Palki znajdą Czytelnicy w II części tego wydania naszej gazety).
Komisarze rady powiatu Cook
Znakomita większość ubiegających się o reelekcję komisarzy (commissioners) 17-osobowej rady powiatu Cook (Cook County Board) nie ma opozycji w staraniach o nominację Partii Demokratycznej. W tym gronie jest mający polskie pochodzenie Jeff Tobolski z 16. okręgu, który sprawuje też urząd burmistrza McCook. W okręgu 11. długoletni komisarz John P. Daley, brat byłego burmistrza Richarda Daley, nie ma rywala do nominacji Partii Demokratycznej, ale w wyborach powszechnych zmierzy się z republikaninem Carlem Segvichem.
W okręgu 17. toczą się zmagania o republikańską nominację między długoletnią komisarz Elizabeth „Liz” Gorman i Barbarą Bellar.
Aż pięciu kandydatów ubiega się miejsce komisarza w 1. okręgu, z którego ustąpił skazany za przestępstwa podatkowe William Beavers. Wśród kandydatów jest Isaac Carothers, były radny chicagowski, który spędził ponad dwa lata za kratkami za korupcję.
Przewodnik po prawyborach
Zarejestrowani wyborcy, którzy nie głosowali podczas dodatkowej rejestracji (grace period), we wczesnym głosowaniu (early voting) lub korespondencyjnie (absentee) mogą oddać swoje głosy w dniu prawyborów we wtorek 18 marca w wyznaczonych placówkach. Lokale wyborcze otwarte są w godzinach od 6 rano do 19. Wyborca głosuje tylko w placówce, do której został przydzielony. Jej adres i więcej informacji poda polska koordynatorka w urzędzie wyborczym Monika Myśliwiec pod numerem telefonu: 312-269-5702. Można też zostawić wiadomość pod numerem 312-223-0823 albo wysłać e-mail: [email protected]
Warto także odwiedzić witrynę: www.chicagoelections.com (mieszkańcy przedmieść znajdą odsyłacze do odpowiednich stron). Wyborcy spoza Chicago, ale z powiatu Cook, powinni odwiedzić witrynę: www.cookcountyclerk.com.
Można też osobiście zgłosić się do chicagowskiej siedziby władz wyborczych: Chicago Board of Election, 69 West Washington Street (Suites 600/800, Chicago IL 60602). Pod tym samym adresem mieści się biuro sekretarza powiatu, który zarządza wyborami na przedmieściach.
Opracowała: Alicja Otap
[email protected]
Maria Rodriguez - wyborcza partnerka senatora stanowego Billa Brady'ego w republikańskich prawyborach do urzędu gubernatora stanu Illinois
Joanne Rosado - demokratyczna kandydatka na urząd sędziego powiatu Cook
James Paul Pieczonka - republikański kandydat na urząd sędziego powiatu Cook
Scott Michael Kozicki - kandydat na urząd sędziego
Frank Avila – ubiegający się o reelekcję komisarz Metropolitan Water Reclamation District (MWRD)
Tim Bradford – kandydat na komisarza w Metropolitan Water Reclamation District (MWRD)
Michael Barrett – kandydat na urząd sędziego
Lauren Brougham-Glennon – kandydatka na urząd sędziego
Katherine A. O’Dell – kandydatka na urząd sędziego
William Dougherty – kandydat na prezesa Fraternal Order of Police
senator John Cullerton – przewodniczący Senatu Illinois, reprezentujący 6. dystrykt, który w prawyborach Partii Demokratycznej nie ma kontrkandydata
Mark Pasieka – kandydat do stanowej Izby Reprezentantów z 40. dystryktu
Anthony Kyriakopoulos, kandydat na urząd sędziego , kontrkandydat Katherine O' Dell
Carolyn Joan Gallagher – kandydatka na urząd sędziego
Maria Antonia "Toni" Berrios - demokratyczna posłanka stanowa z 39. okręgu
Od Ciebie zależy, kto obejmie ważne urzędy. Nasz wyborczy przewodnik
- 03/14/2014 06:21 PM
Reklama