Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 13:23
Reklama KD Market

Dzień Pułaskiego z Ukrainą w tle. ZOBACZ ZDJĘCIA

Tegoroczne obchody Dnia Pułaskiego zdominowała sytuacja na Ukrainie. Do zagrożenia jej suwerenności nawiązywali niemal wszyscy politycy, którzy licznie pojawili się w Muzeum Polskim w Ameryce na uroczystościach upamiętniających polskiego bohatera walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 

/a> Uroczystości z okazji Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce. Hymn Polski odśpiewała Aleksandra Podowska fot.Dariusz Lachowski


- Chyba nigdy w przeszłości ta uroczystość nie była tak ważna jak dziś, kiedy Rosja narusza niepodległość Ukrainy - mówiła podczas swojego wystąpienia rewident stanowa Judy Baar Topinka.

/a> Burmistrz Chicago Rahm Emanuel fot.Dariusz Lachowski


Zaproszeni na uroczystość goście wspominali zasługi gen. Kaziemierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nawiązując przy tym do niepokojącej sytuacji na Krymie i zagrożenia niepodległości Ukrainy.

Obok tematyki międzynarodowej, pojawiły się również sprawy związane z koniecznością zniesienia wiz dla Polaków, rocznica przyjęcia Polski do NATO. Natomiast liczba przybyłych na uroczystość lokalnych  polityków nie dała zapomnieć o nadchodzących wyborach.

Wśród gości znaleźli się m.in. wicegubernator Sheila Simon, senator Dick Durbin, kongresman Mike Quigley, sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown, sędzia Sądu Apelacyjnego Aurelia Puciński, konsul RP Robert Rusiecki i wicekonsul Konrad Zieliński, prezes KPA i PNA Frank Spula. Modlitwę odmówił ks. bp. Andrzej Wypych.

/a> Od lewej: Konsul RP Robert Lisiecki, burmistrz Chicago Rahm Emanuel i prezes KPA Frank Spula fot.Dariusz Lachowski


Do transformacji Polski nawiązał m.in. w swoim wystąpieniu senator Dick Durbin, który najpierw przypomniał, że gen. Kazimierz Pułaski jest jedną z zaledwie siedmiu osób, które otrzymały zaszczytne miano Honorowego Obywatela  Stanów Zjednoczonych.

Senator mówił o tym, jak duże znaczenie miało dla Polski wstąpienie do NATO. - W 1999 roku Polska miał już pełną niepodległość, ale wciąż nie miała gwarancji, że zachowa ją w przyszłości. Wstąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego taką gwarancję dało − zauważył .

 

/a> Burmistrz Emanuel i stypendystki MPA - Joanna Jaros (w środku) i Beata Staszewski (z prawej) fot.Dariusz Lachowski


Polityk podkreślał, że Polska ma za sobą długą i ciężką drogę do wolności. - Pamiętam moją wizytę w Polsce przed laty, jeszcze za czasów komunizmu. Był to niezwykle smutny obraz zniewolonego kraju. Potrzeba było bohaterów takich jak Wałęsa, aby wyzwolić się z kajdan komunizmu.

/a> Wystąpienie gen. Jarosława Stróżyka fot.Dariusz Lachowski


Sen. Durbin nawiązał do wydarzeń, którymi żyje cały świat. Ostro skrytykował wysłanie rosyjskich wojsk na Krym. - Miliardy wydane na olimpiadę w Soczi zostały zniweczone w momencie, kiedy rosyjskie wojska pojawiły się na ulicach Sewastopola. To pokazało prawdziwe intencje Władimira Putina. Prawda jest taka, że dyplomacji uczył się on w KGB i dziś - poprzez agresję na Ukrainę - mamy tego dowody.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości gen. bryg. Jarosław Stróżyk podkreślał, że polscy generałowie i wojsko niezmienne realizują wartości, jakimi kierował się Kazimierz Pułaski: są gotowi do obrony ojczyzny, choć mają nadzieję, że nie będzie to konieczne.

W języku polskim przywitał się ze zgromadzonymi w muzeum burmistrz Chicago. Rahm Emanuel przypomniał,  że będąc kongresmanem z 5. dystryktu miał na co dzień do czynienia z Polakami. Podkreślał, że szczególnie bliska jest mu kwestia zniesienia wiz dla Polaków. - Nie traktuje się bliskiego przyjaciela, jak obywatela drugiej kategorii. Już najwyższa pora, aby nasi polscy przyjaciele mogli przyjeżdżać do USA, do Chicago, bez wiz.

Te słowa burmistrza nagrodzone zostały brawami.

/a> Wystąpienie Franciszka Spuli prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej fot.Dariusz Lachowski


Burmistrz nawiązał także do solidarności z narodem ukraińskim. - Walka o niepodległość  jest Polakom dobrze znana  - na przestrzeni wieków wielokrotnie musieli oni walczyć o własną suwerenność. Ten ogień walki wciąż się w Polakach tli i dlatego odczuwają solidarność z Ukraińcami.

W ostrych słowach mówiła o Rosji i Władimirze Putinie rewident stanowa Judy Baar Topinka: - Nie można wierzyć w dobre intencje Rosji, tak jak nie można wierzyć skorpionowi, który obiecuje, że nie ukąsi. Taka jest natura Moskwy, o czym przekonaliśmy się w przeszłości i przekonujemy się obecnie. Pora jednak stanowczo powiedzieć Moskwie, że nie ujdzie jej to na sucho.

/a> Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla i Dorothy Brown fot.Dariusz Lachowski


O solidarności Polonii z Ukraińcami zapewniał także prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Frank Spula zachęcał też do korzystania z przywilejów jakie wywalczyli nasi przodkowie, w szczególności do prawa do głosowania w demokratycznych wyborach.

– Dziś (w poniedziałek - przyp. red.) rozpoczyna się wczesne głosowanie i ważne, aby Polonia brała w nim udział. Poświęćcie czas na to, aby poznać kandydatów do urzędów w Waszych okręgach i oddajcie swoje głosy. To dla Polonii niezwykle ważne, aby angażowała się w życie polityczne tego kraju. Przecież m.in. o to walczył Kazimierz Pułaski.

(mp)

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama