Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 04:47
Reklama KD Market

Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów Guantanamo

Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów zwolnionych z amerykańskiego obozu w Guantanamo. Ujgurzy zostali zatrzymani ponad 12 lat temu w Afganistanie jako domniemani sprzymierzeńcy Al-Kaidy.



Są już oni na Słowacji. Obecnie znajdują się w obozie dla imigrantów, uczą się słowackiego i przygotowują do nowego życia - powiedział agencji AFP rzecznik słowackiego MSW Ivan Netik.

Zatrzymanych w Afganistanie 22 Ujgurów - członków muzułmańskiej tureckojęzycznej mniejszości z Sinkiangu (Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur, chiń. Xinjiang) na północnym zachodzie Chin, Amerykanie wzięli za członków ETLM (separatystycznego islamskiego ruchu Turkiestanu Wschodniego). ETLM uważany jest przez Pekin za ruch terrorystyczny.

Przetrzymywani w Guantanamo Ujgurzy już kilka lat temu zostali uznani za niewinnych. Odesłanie ich do Chin nie było możliwe ze względu na grożące im tam prześladowania, a kraje trzecie bały narazić się Pekinowi. Pięciu Ujgurów przyjęła w 2006 roku Albania, w 2009 roku wyspiarska Republika Palau - sześciu, a Bermudy - czterech, w 2010 roku dwóch - Szwajcaria, i w zeszłym roku dwóch przyjął Salwador.

"Stany Zjednoczone dziękują rządowi słowackiemu za ten humanitarny gest i gotowość poparcia amerykańskich starań o zamknięcie więzienia w Guantanamo" - podał w komunikacie rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że wyjazd zwolnionych na Słowację stanowi "ważny etap w dążeniu do zamknięcia więzienia".

Bratysława w 2010 roku przyjęła trzech innych więźniów Guantanamo, pochodzących z Egiptu, Azerbejdżanu i Tunezji.

Według specjalnego wysłannika amerykańskiego departamentu stanu ds. zamknięcia Guantanamo Clifforda Sloana, 22 Ujgurów z Guantanamo znajduje się obecnie w sześciu różnych krajach.

Obecnie w amerykańskiej enklawie Guantanamo na Kubie z 779 zesłanych tam podejrzanych o terroryzm osób pozostaje 155. Do zwolnienia kwalifikuje się około 76, w tym 55 Jemeńczyków.

(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama