W pierwszym tygodniu nowego roku sekretarz stanu John Kerry uda się na Bliski Wschód. Jego przyjazd jest niecierpliwie oczekiwany w Izraelu z powodu pogłosek, że polityk gotów jest rozważyć możliwość uwolnienia szpiega Johnathana Pollarda, skazanego w 1986 roku na dożywocie za przekazywanie Izraelowi amerykańskich tajemnic wojskowych.
Izraelska telewizja informowała, że Kerry proponuje wymianę Pollarda na grupę Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach. Posunięcie to stanowiłoby dobry początek wznawianych właśnie rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami.
Podobno propozycja Kerry'ego nie została jeszcze zaaprobowana przez prezydenta Obamę. Nie ma również pewności co do tego, czego amerykański sekretarz stanu zażąda za uwolnienie Pollarda od Benjamina Netanjahu i czy izraelski premier gotów jest spełnić jego życzenia.
Wielu izraelskich polityków, w tym również Netanjahu, domagało się uwolnienia Pollarda od pierwszego dnia osadzenia go w więzieniu. Wezwania te stały się głośniejsze z chwilą ujawnienia przez Edwarda Snowdena informacji o śledzeniu przez NSA elektronicznej korespondencji między byłym premierem Izraela Ehudem Olmertem a byłym ministrem obrony Ehudem Barakiem. Głośniej za wypuszczeniem Pollarda opowiada się Konferencja Prezesów Głównych Amerykańsko-Żydowskich Organizacji argumentując, że szpieg nie dopuścił się zdrady, ponieważ Izrael był i jest bliskim sprzymierzeńcem USA.
47-letni Pollard przyznał się do przekazania Izraelowi dużej ilości tajnych materiałów, lecz twierdził, że jego jedynym motywem było bezpieczeństwo tego kraju. Podczas rozprawy zapewniał, że nigdy nie szpiegował przeciw Stanom Zjednoczonym, chciał jedynie przygotować Izrael na ewentualny, niespodziewany atak ze strony państw arabskich taki, jaki miał miejsce w 1973 roku. Sąd nie uznał tych argumentów za okoliczność łagodzącą. Pollarda kazano na dożywocie.
Wiele wskazuje na to, że organizacje amerykańsko-żydowskie a tym samym i Izrael, w związku z rewelacjami ujawnionymi przez Snowdena, mają obecnie największe szanse na uwolnienie Pollarda.
(eg)
Reklama