Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:36
Reklama KD Market

W Londynie powstanie muzeum Jimi'ego Hendrixa

Muzeum poświęcone życiu i twórczości Jimi'ego Hendrikxa, uważanego za najwybitniejszego gitarzystę rockowego w historii powstanie w Londynie w domu, w którym niegdyś mieszkał muzyk. Hendrix mówił o tym miejscu: "to jedyny dom, jaki miałem".



Muzeum Jimi'ego Hendrixaa - jak podał dziennik brytyjski "Guardian" - powstanie w kamienicy przy 23 Brook Street w Londynie, gdzie gitarzysta mieszkał i pracował po swoim przyjeździe z Ameryki. Dziś na fasadzie XVIII-wiecznego budynku zamieszczona jest pamiątkowa tabliczka, która informuje: "Jimi Hendrix mieszkał w tym domu w latach 1968-1969". Kilka kroków dalej, pod numerem 25, swego czasu mieszkał niemiecki kompozytor barokowy Georg Friedrich Haendel.

Od śmierci gitarzysty w 1970 r. dom przy Brook Street jest jednym z miejsc rockowych pielgrzymek. Fani przychodzą tu, by z drugiej strony ulicy przyglądać się oknom mieszkania, w którym tworzył gitarzysta, powszechnie uznawany za najwybitniejszego w historii muzyki rockowej.

Od 2001 r. budynek jest własnością Haendel House, jednak właściciele muzeum im. kompozytora udostępniali fanom rock and rolla również historyczne wnętrza mieszkania Hendrixa, które zamieniono w międzyczasie na biura.

Wkrótce wnętrza zostaną odremontowane i doprowadzone do stanu, w jakim były pod koniec lat 60. Hendrix płacił 30 funtów tygodniowo, by mieszkać tu ze swoją dziewczyną Kathy Etchingham. Na ścianach wisieć mają zdjęcia gitarzysty a także eksponaty, związane z jego życiem i karierą. Inne muzea, poświęcone słynnemu gitarzyście, znajdują się w Vancouver a także w jego rodzinnym mieście, Seattle.

Jimi Hendrix (ur. 1942 w Seattle) był amerykańskim gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, autorem takich przebojów jak "Purple Haze", "The Wind Cries Mary", "Bold As Love" czy "Spanish Castle Magic". Na karierę muzyka zdecydował się jako nastolatek, po zobaczeniu w Seattle koncertu Elvisa Presleya. W 1965 r. przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie występował w lokalach "dzielnicy cyganerii" Greenwich Village. Grywał także w zespołach Sama Cooke'a i Little Richarda.

W 1966 roku poznał Lindę Keith, partnerkę gitarzysty The Rolling Stones, Keitha Richardsa. Dziewczyna była pod wrażeniem talentu Hendrixa i przedstawiła go Chasowi Chandlerowi, byłemu basiście grupy The Animals. Za jego namową gitarzysta zgodził się wyjechać do Londynu, gdzie wokół niego miał powstać nowy zespół. Tworzyli go perkusista Mitch Mitchell i basista Noel Redding. Grupa przyjęła nazwę The Jimi Hendrix Experience.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy The Experience stała się jedną z najbardziej znanych londyńskich grup. Na ich koncerty przychodzili muzycy z The Beatles i The Rolling Stones. W 1967 roku grupa debiutowała płytą "Are You Experienced?". W Anglii album odniósł wielki sukces, plasując się na drugim miejscu najpopularniejszych krążków.

W 1967 roku Hendrix wrócił do Stanów, by zagrać podczas festiwalu w Monterey. Wystąpił u boku m.in. Janis Joplin, Simona & Garfunkela i The Who. Hendrix zakończył występ podpalając i roztrzaskując gitarę na scenie.

Sukces przyszedł ogromnym kosztem: "Publiczność czekała na Jimi'ego, który skakał po scenie, walił we wzmacniacze i podpalał swoją gitarę. Ale nie można było robić tego każdej nocy. Chodziliśmy wkurzeni, naćpani i wykończeni" - wspomina tamten okres basista Noel Redding. Muzycy coraz śmielej eksperymentowali z narkotykami. Niewinne palenie marihuany zastąpiło LSD. Mimo tego, kolejne płyty, "Axis: Bold As Love" oraz "Electric Ladyland" dziś uznawane są za kamienie milowe muzyki rockowej.

Wkrótce The Experience przestało istnieć, a gitarzysta zaczął pracę z dawnym kolegą z wojska, basistą Billym Coksem oraz perkusistą Buddym Milesem. Nazwali się The Band of Gypsys. W 1969 roku (jeszcze z udziałem Mitchella) Hendrix dał słynny koncert dla 300 tys. osób podczas festiwalu Woodstock. Wykonał tam kontrowersyjną wersję hymnu amerykańskiego, za co spotkała go krytyka środowisk konserwatywnych.

W 1970 r. dał swój ostatni koncert, zamykając festiwal na Isle of Wight. Zmarł 18 września 1970 r. w hotelu Notting Hill, na skutek komplikacji po zażyciu środków nasennych.

W 1997 roku na elewacji londyńskiego domu Hendrixa odsłonięto Niebieską Tablicę English Heritage, agendy rządu brytyjskiego opiekującej się zabytkami budownictwa w Anglii. Tablicę odsłonił gitarzysta grupy The Who, Pete Townshend.

(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama