Kilkaset osób łamało się opłatkiem, składało sobie życzenia świąteczne i zasiadło do wspólnego posiłku podczas największej polonijnej wigilii organizowanej od 14 lat w parafii św. Jacka dla bezdomnych, biednych i samotnych. Inicjatorem akcji był nieżyjący Jurek Arsenowicz, kontynuatorem tradycji jest Polskie Radio Chicago 1030 AM i TV Polvision z liczną grupą sponsorów i wolontariuszy.
– Już 14 lat minęło od momentu, kiedy Jurek Arsenowicz zainicjował takie wigilijne spotkania dla osób samotnych, biednych i bezdomnych – mówi red. Jacek Niemczyk z radia 1030 AM. – Pierwsza kolacja odbyła się w „Ferajnie”, druga w „Horteksie”. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było pomyśleć o większym miejscu i tak, dzięki księdzu Michałowi Osuchowi, trafiliśmy do parafii św. Jacka, gdzie corocznie gościmy na kolacji kilkuset jej uczestników. Jest wspaniała rodzinna atmosfera, opłatek, życzenia i prezenty.
– Cieszę, że tak wiele osób ze świata mediów polonijnych, tak wielu dziennikarzy i redaktorów, których znacie państwo nie tylko z anteny radia 1030 AM, ale także z radia WPNA 1490 AM, a czasami nawet innych stacji, dołącza do naszej akcji. Mam szczerą nadzieję, że jak spotkamy się za rok, a będzie to piętnasta wspólna wigilia, na różnych antenach i łamach prasowych wszyscy będziemy mówili i zapraszali na tę wigilię – dodał JacekNiemczyk.
Prowadzący spotkanie Krzysztof Arsenowicz nie krył zadowolenia, że inicjatywa powołana do życia przez jego brata, tak się rozwinęła: – Bardzo się cieszę, że po śmierci mojego brata, który odszedł od nas 6 grudnia 2008 roku, wszystko dalej się toczy tak, jak sobie zaplanował i wymarzył. Okazuje się, że wystarczy, żeby zabłysła ta iskierka dobrego pomysłu, aby on trwał i rozwijał się. Cieszę się bardzo, że ten płomień wigilijnej miłości nas spowija i bucha żarem naszych serc coraz bardziej.
– Przyjechałem tutaj, żeby lepiej przyjrzeć się tej imprezie, którą w roku przyszłym chcemy wesprzeć – powiedział Paweł Burdzy z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. – Jestem bardzo mile zaskoczony tak licznym udziałem i wzruszony wręcz rodzinną atmosferą, jaka tutaj panuje – powiedział były dziennikarz radia Deon i radia 1030 AM.
Uczestników tegorocznej wigilii witał proboszcz ks. Stanisław Jankowski. Obecny był ks. Michał Osuch, zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki i kandydat na szeryfa powiatu Cook Tadeusz Pałka. Druhna Lusia Bucki przekazała proboszczowi Betlejemskie Światło Pokoju, które od 2001 roku z Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem przez Wiedeń dociera do Nowego Jorku i Chicago.
Uczestnicy wigilii mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu polonijnych artystów. Tradycyjnie już kolędy i pastorałki śpiewał zespół Polonia Cecylii Rożnowskiej, który na scenę przybył z kolędnikami. Świątecznie zagrała orkiestra dęta oraz Włodek Zuterek, a zaśpiewali Kinga Modjewska i Krzysztof Arsenowicz.
Wigilię odbywającą się 24 grudnia "na żywo" relacjonowała stacja radiowa 1030 AM. Na koniec dwugodzinnego spotkania jej uczestnicy obdarowani zostali paczkami z odzieżą, jedzeniem i słodyczami. Zorganizowanie wieczerzy nie byłoby możliwe, gdyby nie dobre serca i ofiarność wielu firm i sponsorów. To dzięki nim możliwe było zgromadzenie tak dużej ilości świątecznych potraw i prezentów. Nad organizacją przyjęcia czuwała liczna grupa wolontariuszy z parafii i organizacji polonijnych na czele z motocyklistami z klubu Sokół.
Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP
Reklama