Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 03:01
Reklama KD Market

Science fiction: noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia to już niemal tradycja, tak jak sylwestrowe bale, szampan i fajerwerki. „Schudnę, rzucę palenie, stanę się życzliwym człowiekiem” – u progu nowego roku miliony ludzi na całym świecie obiecują sobie, że najbliższe 12 miesięcy będzie dla nich czasem poważnych zmian. Często jednak postanowienia topnieją wraz ze śniegiem, a bywa, że nawet wcześniej.



Noworoczne postanowienia robi 44 proc. Amerykanów. Według danych www.usa.gov mieszkańcy USA najczęściej obiecują sobie, że w nowym roku stracą na wadze, będą pić mniej alkoholu, rzucą palenie, zaczną oszczędzać, wybiorą się w podróż życia, zaczną pomagać innym, podniosą swoje kwalifikacje zawodowe, znajdą lepszą pracę, nauczą się walczyć ze stresem i długami.

O ile odsetek tych, którzy robią postanowienia, jest stosunkowo łatwy do oszacowania na podstawie sondaży, to uzyskanie odpowiedzi na pytanie, ilu Amerykanom w postanowieniach udało się wytrwać, jest już zdecydowanie trudniejsze. Nikt nie lubi się bowiem przyznawać, że jego ambitne plany się nie powiodły.
Zamiast obiecywać sobie, że schudniemy 30 kg, przyjmijmy, że będzie to 10 kg

Jak więc wytrwać w noworocznych postanowieniach? Przede wszystkim nie należy stawiać przed sobą nierealnych i zbyt trudnych do osiągnięcia celów. Zamiast obiecywać sobie, że schudniemy 30 kg, przyjmijmy, że będzie to 10 kg. Zamiast „podróży życia” do Australii czy Etiopii, na którą odkładać trzeba czasami przez pół życia, wybierzmy się może w mniej egzotyczne, ale bardziej przystępne miejsce, które polecili nam znajomi.

W realizacji postanowień kluczowa jest także silna wolna. Zwłaszcza, jeżeli obiecujemy sobie, że zaczniemy systematycznie uprawiać jogę czy rzucimy palenie. Pamiętajmy także, że jeżeli nie uda nam się tego zrealizować, to nasz świat się nie zawali.

Psychologowie twierdzą wręcz, że nawet te niezrealizowane postanowienia są pożyteczne. Są bowiem czasem refleksji i namysłu nad dotychczasowym kształtem naszego życia i nad tym, co chcielibyśmy w nim zmienić.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby ich noworoczne postanowienia i marzenia się spełniły, przynajmniej w części. A jeżeli nie uda się w 2014, to może w następnym roku …

(mp)

 

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama