O pracy i sukcesach Wici mówi Magdalena Solarz, dyrektor artystyczny i choreograf
Teatr Pieśni i Tańca to nowa nazwa Wici.
– Zmieniliśmy ją niedawno, ponieważ nie jesteśmy typowym zespołem pieśni i tańca, jesteśmy teatrem. Współpracujemy z baletem, operą, Orkiestrą Symfoniczną im. Paderewskiego (PaSO). To jest polska młoda siła artystyczna. Kształcimy naszych tancerzy nie tylko w dziedzinie polskich tańców ludowych, ale też w balecie, tańcach charakterystycznych i – ostatnio – w szerokiej gamie tańców amerykańskich. Nasza młodzież poznaje kulturę polską i amerykańską. Mamy już całą sekcję tańców amerykańskich, łącznie z cloggingiem. To jest rodzaj stepowania, który przywędrował z Irlandii.
Byliśmy w tym roku zaproszeni do serca amerykańskiego cloggingu, Karoliny Północnej, na festiwal pod patronatem UNESCO.
Druga grupa pojechała w tym czasie na festiwal do Kolumbii, gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce. Podczas koncertu galowego tysiące ludzi wstało z miejsc. Śpiewali z nami i płakali.
Wzruszacie publiczność?
– O tak, to nam się zdarza, nie tylko w Kolumbii. Mieliśmy koncert dla organizacji uchodźców „Dzieci Wolnej Polski”. To starsi już ludzie, którzy jako osierocone polskie dzieci zostali zabrani ze Związku Radzieckiego przez Teheran aż do Santa Rosa w Meksyku. Poprosili nas o widowisko. Zrobiłam je wspólnie z Ewą Staniszewską. Pokazaliśmy w mowie, pieśni i tańcu całą ich drogę, wspólnie z zaprzyjaźnionym i współpracującym z nami zespołem meksykańskim z uczelni w Elgin. Łzy na widowni lały się rzęsiście.
Zaprezentowaliśmy Kongresowi Polonii Amerykańskiej program „Tysiąc lat Polski”. Powtórzyliśmy go na zlocie nauczycieli polonijnych z całego świata. Oni też płakali.
Jakie perspektywy daje praca w zespole dzieciom i młodym ludziom?
– To ogromny krok w rozwoju młodzieży; pomaga w szkole i potem w życiu. Poza tym, jak wykazały nowe amerykańskie badania, taniec ludowy jest zdrowy – zdrowszy niż aerobik i jakiekolwiek ćwiczenia. Wszystko jest w ruchu, nie przeciąża się żadnych grup mięśni, co zdarza się w wielu dyscyplinach sportowych.
Zwiedzamy świat, uczymy pracy zespołowej. Razem wyjeżdżamy, razem coś robimy, nawiązujemy kontakty. Pomagamy sobie nawzajem w różnych sytuacjach życiowych.
Zapisy do Wici są prowadzone w poniedziałki i środy od godz. 17:00 do 22:00 w White Eagle Banquet Hall pod adresem 6839 N. Milwaukee Ave. Bliższe informacje przez tel. (773) 777-8800 lub na stronie www.wicisonganddance.com.
Krystyna Cygielska