O to, czy jest to kariera, którą powinni zainteresować się młodzi Polacy z metropolii, pytamy Marcina Vogla, długoletniego oficera policji, wykładowcę w Akademii Policyjnej, m.in. specjalistę w dziedzinie ruchu drogowego, alkomatu i jazdy w stanie nietrzeźwym, magistra psychologii amerykańskiej uczelni, a zarazem polskiego imigranta.
- Oczywiście, młodzi Polacy powinni być zainteresowani pracą policjanta. Jest ona bardzo interesująca, choć bywa niebezpieczna. Wynagrodzenie oraz świadczenia są dobre oraz świetne warunki rozwoju. Można skończyć studia. Władze miasta za wszystko zapłacą. Pod tym względem jest nawet lepiej niż w wojsku. Ja uzyskałam kolejno tytuł bakałarza, a później magistra. Znam ludzi, którzy nawet zrobili doktoraty − mówi Marcin Vogel.
Jakie predyspozycje osobowościowe powinien mieć przyszły policjant?
- Powinien posługiwać się zdrowym rozsądkiem i potrafić szybko myśleć. Czasem trzeba natychmiast podjąć decyzję, być przygotowanym na to, co nieprzewidywalne i niebezpieczne. Często trzeba sobie przecież radzić z trudnymi elementami społecznymi. Dlatego konieczne są różne umiejętności psychologiczne, jak umiejętność przekonywania drugiej osoby, żeby zrobiła to, co chcemy. Moim zdaniem, to nawet ważniejsze niż sprawność fizyczna. Pomocna jest też znajomość języka polskiego i w ogóle dwujęzyczność.
Często spotyka pan Polaków w Akademii Policyjnej?
- Polacy są sporą grupą. Stanową około 10 proc. rekrutów. Są to osoby, które urodziły się w Polsce, znają biegle obydwa języki. Ludzie młodzi, bardzo inteligentni i wartościowi.
Od kiedy pracuje Pan w policji w Chicago?
- Służbę rozpocząłem w 1995 roku. Patrolowałem różne rejony miasta, m.in. 25. dystrykt, Jackowo i okolice ulicy Division. Wykładowcą w Akademii Policyjnej zostałem w 2008 roku. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to bardzo ważna część pracy policji. Przecież ludzie giną w wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców.
Od czego powinny zacząć starania osoby zainteresowane pracą w policji?
- Od odwiedzenia witryny internetowej (Chicago Police) i wypełnienia na niej podania. Osoby, których podania zostaną przyjęte, przejdą w grudniu egzamin, a po jego zdaniu, sprawdzian sprawności fizycznej, badanie wykrywaczem kłamstwa oraz testy na obecność narkotyków.
Marcin Vogel udzielił nam wywiadu jako osoba prywatna, a nie jako przedstawiciel Departamentu Policji.
***
Oto wymagania, które należy spełniać, by ubiegać się o zatrudnienie w policji:
Wiek: ukończone 18 lat do 31 grudnia 2013 roku. W chwili przyjęcia do pracy, trzeba mieć co najmniej 21 lat, ale mniej niż 40.
Prawo jazdy: musi być ważne w chwili składania podania. Wymagane prawo jazdy Illinois w chwili przyjęcia do pracy.
Wykształcenie/służba wojskowa: w chwili przyjęcia do pracy, trzeba mieć zaliczone 60 godzin semestralnych (90 kwartalnych) na akredytowanej uczelni wyższej, albo odbyć 36 miesięcy nieprzerwanej służby wojskowej lub aktualnie odbywać służbę wojskową i mieć zaliczonych 30 godzin semestralnych (45 kwartalnych) na wyższej uczelni.
Ponadto, osoba składająca podanie musi posiadać zezwolenie na broń (FOID). Kandydat na policjanta nie musi mieszkać w Chicago, ale jeśli zostanie przyjęty do pracy, będzie musiał udowodnić, że ma chicagowski adres.
Więcej informacji na witrynie: https://portal.chicagopolice.org/portal/page/portal/ClearPath
Alicja Otap