Nauczyciele-ochotnicy oraz ich asystenci z Uniwersytetu Stanowego w Kent (KSU) i społeczności z okolic północno-wschodniego Ohio wyruszają do Polski, aby wziąć udział w przedsięwzięciu Fundacji Kościuszkowskiej, w programie nauczania języka angielskiego w Polsce (Teaching English in Poland Program). Nauczyciele z Ohio, Kalifornii, Kolorado, Connecticut, Florydy, Illinois, Maine, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Nowego Meksyku, Nowego Yorku, Północnej Karoliny, Oklahomy, Oregonu, Pennsylvanii, Rhode Island, Południowej Karoliny, Południowej Dakoty oraz Vermont również przygotowują się do tego międzykulturowego doświadczenia pedagogicznego.
Prowadzona przez doktor Mary Kay Pieski, wiceprzewodniczącą oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Ohio i zarządzającą Programem nauczania języka angielskiego w Polsce, pierwsza grupa nauczycieli i ich asystentów przybyła do Polski 27 czerwca, aby wziąć udział w obozie języka angielskiego ze sztuką (The Arts Enriched English Camp). Druga grupa wyjedzie 18 lipca i będzie stanowić kadrę dwóch obozów języka angielskiego i amerykańskiej kultury (English Language/American Culture Camp). Łącznie, wszyscy nauczyciele z Ameryki pomogą wypełnić misję Fundacji Kościuszkowskiej, którą jest szerzenie i promocja kultury, nauki i wymian językowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską.
W ramach tegorocznego programu Fundacji Kościuszkowskiej odbędą się cztery zgrupowania, w których weźmie udział około 300 uczniów z Polski w wieku od 10 do 18 lat i około 50 członków kadry z Ameryki. Takie doświadczenia są bez wątpienia korzystne zarówno dla polskich studentów, jak i amerykańskich nauczycieli, którzy mogą wzajemnie uczyć się o obcej kulturze i języku. W tym roku, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie programem, podniosła się również ilość nauczycieli ze strony amerykańskiej.
Obozy języka angielskiego ze sztuką są zlokalizowane w Otwocku oraz w „Nadwarciańskim Grodzie” ZHP nieopodal Załęcza Wielkiego i będą prowadzone kolejno od 30 czerwca do 15 lipca oraz od 30 czerwca do 26 lipca. Podczas tych zgrupowań studenci z Polski będą uczestniczyć w zajęciach nauki języka angielskiego poprzez kontakt ze sztuką, teatrem, muzyką i tańcem. Wchodzą w to również dodatkowe zajęcia ze sportów typowo amerykańskich, takich jak futbol amerykański, baseball oraz niezliczone okazje do codziennych konwersacji po angielsku. Konkluzją zamykającą te obozy będą występy prezentujące osiągnięcia studentów otwarte dla rodzin, przyjaciół i innych gości podczas Art Expo.
Program obozów języka angielskiego ze sztuką jest beneficjentem grantu Międzynarodowej Fundacji Delta Kappa Gamma w wysokości ponad 14 tysięcy dolarów na zakup niezbędnych materiałów, takich jak: bandża, klarnety, cymbały, instrumenty Orffa oraz keyboardy, które będą mogły być używane jeszcze przez wiele lat. Jako wolontariusze wszyscy instruktorzy i nauczyciele sami płacą za podróż i inne wydatki.
Następnie, dnia 18 lipca, rozpoczną się dwa obozy zatytułowane: "Język angielski/Amerykańska kultura", które zlokalizowane będą w Przemyślu oraz Załęczu Wielkim i potrwają do 8 sierpnia. Ten program dedykowany jest szczególnie uczniom, którzy potrzebują praktyki języka angielskiego i pomoże im przygotować się do egzaminów a także polskiej matury. Wezmą oni również udział w dodatkowych zajęciach, gdzie będą używać języka angielskiego do wypełnienia postawionych przed nimi zadań oraz by dowiedzieć się więcej o kulturze Amerykanów. Nauczyciele i ich asystenci będą prowadzić lekcje związane z takimi zagadnieniami, jak Halloween, Dzień Niepodległości oraz innymi tematami wybranymi specjalnie dla danego obozu.
Na zakończenie każdego zgrupowania amerykańska kadra uda się na pięciodniową wycieczkę po najważniejszych historycznych i kulturowych miejscach Polski, włączając w to Kraków, Przemyśl, Kielce, Krosno, Wadowice, Szczawnicę, Krośnicę, Zakopane, Auschwitz oraz Warszawę. W Przemyślu uczestnicy odwiedzą fabrykę kosmetyków Inglot, która produkuje popularne kosmetyki możliwe do nabycia na całym świecie. Założyciel firmy Inglot, Wojciech Inglot, został w 2013 roku obsypany honorami podczas balu Fundacji Kościuszkowskiej, który miał miejsce w historycznym budynku Waldorf Astoria na Manhattanie w kwietniu tego roku.
Do pięćdziesięcioosobowego grona pedagogicznego, które przyjedzie do Polski ze stanu Ohio wliczają się: przewodnicząca programu nauczania języka angielskie w Polsce, dr Mary Kay Pieski z Tallmadge, która będzie szefową amerykańskiej kadry Obozu języka angielskiego ze sztuką w Otwocku, dr Patricia Grutzmacher z Marchalville, która jest koordynatorem nauczania muzyki na Kent State University (KSU), Taylor Snyder z Tallmadge – nauczyciel języka angielskiego oraz Irene Sliwinski z Cleveland, która jest drugim nauczycielem języka oraz legitymowaną pielęgniarką.
Asystenci nauczycieli pochodzący z Ohio to między innymi: Anastasia Ehlert, która w bieżącym roku ukończyła naukę na KSU, Elizabeth Pratt, studentka III roku wychowania muzycznego na KSU, Clay Magilavy, student I roku technologii muzyki na KSU; Nick Downer, student III roku na Uniwersytecie Stanowym w Cleveland, Taylor Snyder, student IV roku pedagogiki języka angielskiego jako drugiego języka oraz Lucy Keogh, skarbnik Polsko-Amerykańskiego Centrum Kultury w Cleveland. Absolwenci KSU z tytułem licencjata lub magistra będą mogli otrzymać świadectwo odbycia praktyk za asystowanie nauczycielom podczas pracy ich pedagogicznej w trakcie trwania programu.
W celu uzyskania dalszych informacji o programie nauczania języka angielskiego w Polsce i możliwości zapisania się do uczestnictwa w programie w roku 2014 prosimy o kontakt z dr Mary Kay Pieski pod adresem e-mail [email protected] lub na stronie www.thekf.org/Programs/Summer Programs/Teaching English in Poland
Fundacja Kościuszkowska