Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 21:31
Reklama KD Market
Reklama

Superbakteria atakuje Chicago

Odporna na najmocniejsze antybiotyki bakteria rozprzestrzenia się w placówkach opieki zdrowotnej w Chicago. Liczba zakażeń w Wietrznym Mieście wzrosła w ciągu roku o 30 proc. Pracownicy służby zdrowia są zaniepokojeni. W 2010 roku w 37 placówkach zdrowotnych zarejestrowano średnio po 10 przypadków wystąpienia bakterii, podczas gdy w w roku ubiegłym były to średnio 4 przypadki na 26 placówek – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne przy Rush University i Departament Zdrowia...
Odporna na najmocniejsze antybiotyki bakteria rozprzestrzenia się w placówkach opieki zdrowotnej w Chicago. Liczba zakażeń w Wietrznym Mieście wzrosła w ciągu roku o 30 procent. Pracownicy służby zdrowia są zaniepokojeni.
fot.ASM MicrobeLibrary.org, Hedetniemi and Liao/ Bakteria Klebsiella pneumoniae (KPC)
W 2010 roku w 37 placówkach zdrowotnych zarejestrowano średnio po 10 przypadków wystąpienia bakterii, podczas gdy w w roku ubiegłym były to średnio 4 przypadki na 26 placówek – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne przy Rush University i Departament Zdrowia Publicznego powiatu Cook w Chicago. – Chociaż liczba infekcji jest stosunkowo mała, to bardzo niepokojące są doniesienia o skali występowania bakterii – twierdzi dr Robert Weinstein z Ruth M. Rothstein CORE Center w Chicago, który wzywa jednocześnie do podjęcia skoordynowanych działań, by powstrzymać zagrożenie. Pierwsze zakażenia pałeczką zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) zwaną KPC odnotowano 11 lat temu w Karolinie Północnej, a w Chicago w grudniu 2007 roku. Obecnie KPC rozprzestrzeniło się do 35 stanów. Zakażenie superbakterią może nastąpić w wyniku kontaktu z personelem szpitala, gdy złamane zostaną zasady higieny, ale także przez kontakt z niesterylnymi urządzeniami. Zazwyczaj jedyną metodą leczenia jest antybiotyk colistin, który zaczęto ostatnio wycofywać ze sprzedaży ze względu na jego wysoką toksyczność dla organizmu. Brakuje danych o dokładnej liczbie zgonów spowodowanych bakterią w Chicago. Wiadomo jednak, że zabija ona od 40 do 50 proc. zarażonych, szczególnie osoby w podeszłym wieku z osłabionym systemem odporności. 75 proc. pacjentów, u których stwierdzono KPC to wychowankowie domów opieki i podobnych placówek w Chicago. as (Chicago Tribune, Inf. wł.) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama