Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:13
Reklama KD Market

NACA to dom dla Polaka

W dzisiejszych bardzo trudnych dla kredytobiorców czasach oferta proponowana przez NACA w ogóle nie jest znana polonijnej społeczności. Na czym polega siła oferty? - Brzmi to w dzisiejszych czasach wręcz niewiarygodnie, ale to prawda, że niedochodowa organizacja NACA (Neighborhood Assistance Corporation of America) umożliwia uzyskanie pożyczki hipotecznej na dom bez udziału wlasnego (no downpayment) i praktycznie bez kosztów transakcji (no closing costs) na zakup pierwszego domu (first time home buyers). Jest też prawdą, że świadomość tego wśród naszej, polskiej grupy etnicznej w Stanach jest nikła.
Rozmowa ze Stanisławem Gilem o najlepszym programie pożyczkowym na pierwszy własny dom w USA W dzisiejszych bardzo trudnych dla kredytobiorców czasach oferta proponowana przez NACA w ogóle nie jest znana polonijnej społeczności. Na czym polega siła oferty?

- Brzmi to w dzisiejszych czasach wręcz niewiarygodnie, ale to prawda, że niedochodowa organizacja NACA (Neighborhood Assistance Corporation of America) umożliwia uzyskanie pożyczki hipotecznej na dom bez udziału wlasnego (no down payment) i praktycznie bez kosztów transakcji (no closing costs) na zakup pierwszego domu (first time home buyers). Jest też prawdą, że świadomość tego wśród naszej, polskiej grupy etnicznej w Stanach jest nikła. Te, nazwijmy to, konfitury nie są dostępne każdemu i na dowolny dom. NACA bez "downpaymentu" i  przy symbolicznych kosztach tzw. "closingu", wprowadza limit wartości domów, które mogą być kupione? Jakie są to granice? - W zasadzie jedyne ograniczenie jakie NACA narzuca swoim klientom to limit maksymalnej wartości kupowanego pierwszego domu. Dla domu jednorodzinnego -  362 tys.dol., dwurodzinnego - 464 tys., trzyrodzinnego - 561 tys., a czterorodzinnego - 697 tys. Są to maksymalne ceny zakupu na jakie NACA pozwala, ale nie oznacza to, że każdy może sobie pozwolić na spłaty tak wysokich pożyczek. Sytuacja każdego ubiegającego się o pożyczkę jest rozpatrywana indywidualnie i na podstawie tej analizy, każdy otrzyma inny limit zakupu adekwatny do jego możliwości finansowych. Kto jest przede wszystkim adresatem oferty NACA? Można założyć, że chyba nie grupy, które w USA opływają w luksusy i bogactwo... - Celem powstania w 1988 roku i ciągłego funkcjonowania organizacji NACA jest pomoc solidnym lecz nisko i średnio zarabiającym obywatelom i legalnym imigrantom w uzyskaniu pożyczek na zakup pierwszego domu. Dyktowane jest to przekonaniem, że posiadanie własnego domu jest ważnym i tradycyjnie amerykańskim czynnikiem stabilizującym rodzinę, społeczność lokalną i społeczeństwo całego kraju.  Nie jest to nowa organizacja lecz jej popularność ogromnie wzrosła w okresie ostaniego kryzysu gospodarczego, którego jednym z ubocznych skutkow jest praktyczne odcięciecie nisko i średnio zarabiajacych od możliwosci uzyskania normalnej pożyczki.  Dynamicznym i powszchnie rozpoznawalnym w Ameryce liderem naszej organizacji jest bostoński prawnik Bruce Marks. Prawdziwy guru tych, którzy marzą o pierwszym domu, ale kryzys może im to udaremnić i tych, którzy wskutek kryzysu popadli w kłopoty w spłacaniu pożyczek na domy i grozi im ich odebranie.

- Warunki uzyskania pożyczki z NACA są w zasadzie podobne do tych stosowanych przez banki. Po pierwsze, stała praca (w niektórych wypadkach dochód gotowkowy też bywa akceptowany). Po drugie, w miarę dobra historia kredytowa.  To jednak, co odróżnia NACA od banków,  to sposób podejścia do osoby ubiegającej się o pożyczkę. Przeciętny bank udziela odpowiedzi  TAK lub NIE. NACA natomiast, zamiast odpowiedzi negatywnej, przygotowuje aplikantowi scenariusz co trzeba zmienić, aby zakwalifikować się na pożyczkę w przyszłości.

Na jaki procent udzielane są pożyczki? Czy coś może mieć wpływ na wysokość tego procentu? -  Tu jest kolejna dobra wiadomość!  Aktualne stałe oprocentowanie na pożyczkę 30-letnią  to 4.125%.  A więc niższe niż najatrakcyjniejsze pożyczki FHA. NACA nie przewiduje down payment, ale pozwala na tzw. wykup oprocentowania (interest buydown), co może w praktyce oznaczać, że np. wpłacając przy zakupie domu jednorodzinnego 20 tys. dol. możemy sobie obniżyć oprocentowanie do około 2%. Słucha się tego, jak jakiejś bajki.... Dlaczego w takim razie wiedza o NACA jest tak mała w polskiej spoleczności, uchodzącej przecież za dosyć zaradną? - Mając tak atrakcyjny program NACA nie ma jakiegokolwiek problemu z brakiem klientów, a wręcz przeciwnie -  niekiedy ma się wrażenie, że nie daje sobie rady z ich nadmiarem. Jest to organizacja niedochodowa nie wydająca ani dolara na marketing! Nie ogłasza się nigdzie. Jedynym sposobem rozpowszechniania wiedzy o jej dzialaności jest przekazywanie informacji  “z ust do ust”. Innym powodem może być i to, że organizacja ta była do tej pory nakierowana na środowiska mniejszościowe (afroamerykanie, latynosi, itp.) i być może dlatego Polacy, jeżeli nawet słyszeli coś o NACA,  podchodzili do tych informacji nieufnie. I wydawało im się, że – mówiąc do rymu -  NACA nie jest dla Polaka. To oczywista nieprawda. NACA jest dla Polaka! A Pan jak długo ma z nimi do czynienia? - Ponad rok. Nawiązałem współpracę z racji mojej profesji brokera pożyczkowego. Początkowo, przyznaję bez bicia, sam byłem nieufny, bo ich oferta na pierwszy rzut oka wygladała zbyt pięknie, aby była prawdziwa. Po udziale w kilku ich spotkaniach, skierowaniu do NACA pierwszych polskich klientów,  potwierdzam,  że przekonali mnie, iż są w stanie załatwić dobrą pożyczkę. Czym zajmuje sie tak organizacja? Jak jest jej historia? Skad bierze się jej sila? -  Początki NACA siegają, jak już wcześniem wspomniałem, 1988 roku kiedy to, kierowany przez charyzmarycznego prawnika Bruce’a Marksa, oddolny ruch społeczny ukierowany na pomoc najniżej zarabiającym przekształcił się w niedochodową organizację mającą dziś ponad 30 biur w całych Stanach, zatrudniajacą setki doradców i tysiące wolontariuszy. Siłą tej organizacji jest, moim zdaniem, szczera i autentyczna chęć pomocy najniżej zarabiającym, a jednocześnie uczciwym obywatalom i legalnym rezydentom  amerykańskim w osiągnięciu marzenia o własnym domu. Organizacja ta dodatkowo ma ogromne moralne i finansowe poparcie ze strony aktualnej, demokratycznej administracji w Waszyngtonie. Czytałem gdzieś, że ze względu na pomoc biednym i potrzebującym oraz zaciekłe atakowanie pazerności i bezwzględności banków w ich polityce pożyczkowej, Bruce Marks porównywany jest do Karola Marksa.

- Czynią tak jego przeciwnicy. Nie znam jednak banku, który mógłby zlekceważyć fakt, że zaczyna się nim interesować NACA. Bez względu na to, czy w negatywnym czy w pozytywnym aspekcie...

Jakie ma Pan doświadczenia ze współpracy z NACA?
- Zacznę od tego, że nie jestem pracownikiem NACA i nie mam żadnego interesu w tym, aby mówić o niej dobrze lub źle. Jestem z zawodu brokerem pożyczkowym nie stowarzyszonym formalnie z tąż organizacją, co pozwali mi na obiektywizm. NACA, moim zdaniem, jest organizacją, która wzięła na swoje barki ogromny ciężar biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną w USA. Robi to  rzetelnie, z zaangażowaniem i motywacją na osiągnięcie sukcesu.  Podejmując się zadania zdobycia pożyczki z NACA musimy być w związku z tym przygotowani na więcej pracy niż ubiegajac się o normalną pożyczkę bankową. Biorąc jednak pod uwagę, co otrzymujemy w zamian jestem przekonany, że warto sprobówać. Na pewno podejmujac się współpracy z NACA należy odrzucić nastawienie roszczeniowe jakie często klienci mają w stosunku profesjonalistów pożyczkowych oczekujących załatwienia pożyczki od ręki i na oczekiwanych warunkach. W tym wypadku wymagana jest cierpliwość i pełna współpraca z reprezentantem NACA. To się jednak opłaca. Skoro NACA jest dla Polaka, ilu Polakom pomógł Pan w uzyskaniu pożyczkina dom poprzez tę organizację? - NACA, jak każda firma udzielająca pożyczek w tym kraju, podlega jego prawu, a co z tym się wiąże nie może nikogo dyskryminować z żadnego powodu. Dodatkowo biorąc pod uwagę zerowe ryzyko, a  potencjalnie ogromne korzyści, na pewno warto spróbować. Dotychczas udało mi się przeprowadzić do finału kilka rodzin czyli zakupu domu, zaś kilkanaście kolejnych jest w trakcie tego procesu. Oczywiście najłatwiej jest mi pracować z mieszkańcami Nowego Jorku ponieważ mam biuro w Lindenhurst na Long Island. Zdarzają się jadnak klienci także z innych stanów. W jaki sposob sugerowalby Pan rodakom rozpoczecie "przygody" z NACA? -  Można zacząc od strony internetowej
www.naca.com. Jest ona bardzo obszerna i zawiera bardzo dużo informacji o organizacji oraz pożyczkach, jakie można uzyskać. Osoby poważnie zainteresowane pomocą w zdobyciu pożyczki przez NACA mogą do mnie dzwonić po poradę pod numer (516) 455-5722. Rozmawiał: Waldemar Piasecki (Nowy Jork) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama