Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:28
Reklama KD Market

Wspaniała promocja Polski

 


Aż 1000 projektów artystycznych w kraju i 400 wydarzeń za granicą złożyło się na Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011.


 


Od 1 lipca do 31 grudnia Polska po raz pierwszy przewodniczyła pracom Unii Europejskiej. Oprócz wymiaru ściśle politycznego prezydencja była okazją do budowania wizerunku naszego kraju. Stanowiła też cywilizacyjną i niepowtarzalną szansę przedstawienia światu współczesnej Polski.


 


Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego było to  przedsięwzięcie epokowe, nie mające precedensu w naszej dotychczasowej historii.


 


Naczelnym przesłaniem Krajowego Programu Kulturalnego było hasło: ”Art  For Social Change” – „Kultura dla zmiany społecznej”. 170 pozarządowych organizacji było zaangażowanych w projekty i wydarzenia artystyczne, które odbywały się w Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie – w kompleksie dworskim rodziny Miłoszów.


 


Zainaugurował je w  Warszawie transmitowany przez telewizję koncert ”Tu Warszawa” z udziałem 250 artystów. Do programu włączono też Festiwal Szekspirowski, Festiwal Sacrum Profanum, Warszawską Jesień, Jazz Jamboree i Wratislavia Cantans.


 


Najważniejszym punktem programu był Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. W jego organizację zaangażowało się blisko 100 organizacji pozarządowych z kraju i Europy. Uświetnieniem kongresu był koncert Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda.


 


Zagraniczny program prezydencji pod hasłem „I, Culture” był realizowany w 10 stolicach europejskich. W 400 wydarzeniach uczestniczyło 19 mln. odbiorców. Na jego temat ukazało się 7,5 tys. prasowych informacji. Filarami tego programu były: inscenizacja opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, plenerowy spektakl „Planeta Lem” Stanisława Lema, audiobooki z wierszami Czesława Miłosza, czytane w 10 językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru, prezentacja cyklu filmów dokumentalnych o polskim społeczeństwie, "I, Culture Puzzle" – interaktywny multimedialny projekt w przestrzeni publicznej i "I, Culture Orchestra", stworzona przez 110 młodych muzyków polskich i zagranicznych.


 


Przyjemnie było zapoznać się z zagranicznymi opiniami na temat realizacji tego gigantycznego polskiego programu. Oto niektóre z nich: Polska Prezydencja musi się czuć bardzo dumna ze swoich osiągnięć, bo była niezwykle sprawna i twórcza (Androulla Vassiliou), Od dziś skrót PL będziemy rozumieć jako "Perfekcyjna Lokomotywa" (Ann Julie Schmitt Jensen), Ogromne podziękowania za organizację ciekawej i wielowątkowej konferencji o kompetencjach (Christina Michalke).


 


W podsumowaniu: był to naprawdę ogromny wkład Polski, polskiej kultury do kultury europejskiej. Wspaniała, niebywała promocja naszego kraju.


(Komunikat Agencji


Informacyjnej "Polonia")


 


 


 


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama