Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 13:16
Reklama KD Market
Reklama

Adam Makowicz w Chicago



W jazzie, jak w żadnej innej muzyce, jest owo wzniosłe uczucie swingu, które dodaje ci skrzydeł, i masz wrażenie, jakbyś podrywał się do lotu, wyzwalając się od siły ciążenia”.                       (Adam Makowicz)


 


Adam Makowicz – legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista, filantrop. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych i muzyki do krótkich filmów.


 


Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim.  W 1946 powrócił z rodzicami do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzieliła mu jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu profesora Karola Szafranka w Rybniku.


 


Rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, ale 15-letniego Adama porwał jazz. W późnych latach 50. w Polsce muzyka jazzowa była niemile widziana, była wręcz zakazanym owocem Zachodu.


 


Makowicza ta muzyka zafascynowała do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymagania i zasady. W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi, nie mogąc liczyć na dalszą pomoc rodziców, postanowił wybrać skromną egzystencję i warunki przeżycia w ciągłej niepewności następnego dnia.


 


Jego oazą stał się krakowski klub jazzowy "Helicon". W 1962 roku wraz ze wspaniałym trębaczem Tomaszem Stańką utworzył grupę „Jazz Darings”, uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał klasyczne już festiwale warszawskie Jazz Jamboree. 


 


Od połowy lat 1970. Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe, zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.


 


W 1977 roku, z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera, legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournée w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt. 


 


Od tego czasu nowojorski Manhattan stał się jego domem. Otworzyły się przed nim nowojorski Carnegie Hall i klub Cookery w Green-wich Village. Został zaproszony do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport na Rhode Island.


 


Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana, "Żeby Polska była Polską". 


 


Po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie. W USA dzielił scenę z największymi muzykami, m.in. z Bennym Goodmanem, Herbie Hancockiem i wielu, wielu innymi. Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych w Ameryce i Europie.


 


Bardzo wysoko ocenili recenzenci występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004. Koncert – pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu – został utrwalony na płycie CD i DVD. Nagranie zostało uhonorowane Platynową Płytą przez wytwórnię EMI Music.


 


Poza jazzem ma w swoim repertuarze klasykę, szczególnie Chopina, którym,  jak mówi, "nasiąkł" w młodości, i którego czuje "po jazzowemu" jak nikt inny.


 


W USA Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju. W swoim szerokim repertuarze Adam ma także utwory Gershwina, Berlina, Kerna, Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. 


 


W październiku 2009 roku został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis” – najwyższym państwowym odznaczeniem za udział w propagowaniu polskiej sztuki na świecie. Od wielu lat Adam daje recitale na cele charytatywne.


 


Ten znakomity artysta zagra dla chicagowskiej publiczności jedyny koncert w środę 7 września o godzinie 8 wiecz. w Chopin Theatre,  1543 W. Division. 


 


Po koncercie przyjęcie i spotkanie z artystą. Szczegółowe informacje i bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com i przez tel. (773) 457-7267.


 


Bezpłatny parking przy kościele Świętej Trójcy.


Opracował: Tadeusz Żaczek



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama