Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 17:41
Reklama KD Market
Reklama

Muzeum Sztuki w Łodzi. Gabinet światła


Inspiracją do zrobienia wystawy Gabinet światła było zainteresowanie Józefa Robakowskiego, prekursora sztuki medialnej w Polsce, zagadnieniami dotyczącymi światła. Temat ten zajmował artystę począwszy od jego kulturowego filmu „Test” (obraz będący pulsacją światła), poprzez obecność w Warsztacie Formy Filmowej, aż po wspólny projekt zrealizowany we współpracy z Paulem Sharitsem pt. „Uwaga: światło!”.


 


Gabinet światła to ekspozycja złożona z obiektów-neonów, filmów, wideo, fotografii autorstwa między innymi takich artystów jak Bruce Checefsky, Michael Snow, Paul Sharits, a także Andrzej Pawłowski, Antoni Mikołajczyk i Kazimierz Bendkowski z Warsztatu Formy Filmowej oraz przedstawicieli młodszej generacji, jak Stefan Nitosławski i Wojciech Puś. 


 


Inspiracją dla wielu prac z tej wystawy, widoczną również w twórczości Józefa Robakowskiego, są projekty czystego kina z okresu awangardy międzywojennej lat 20., eksperymentujące z zagadnieniem światła w obrazie filmowym. Przykładem bezpośredniej inspiracji może być praca Bruce’a Checefsky’ego, który zrekonstruował zaginiony film Franciszki i Stefana Themersonów „Apteka” z 1930 roku. Także prezentowane na wystawie „Kineformy” Andrzeja Pawłowskiego z 1957 r. oparte jedynie na istnieniu światła jako źródła medialnego zdarzenia swoje źródło mają w tradycji filmowej awangardy. 


 


Gabinet światła prezentuje również prace artystów z kręgu Warsztatu Formy Filmowej, dla których zagadnienie światła w fotografii i filmie było kluczowe. Tak jak to ma miejsce w prezentowanych fotografiach „Partytury miast” Antoniego Mikołajczyka, który efekt światła uczynił tematem całego swojego cyklu o tym samym tytule.


 


Wystawa została skonstruowana na bazie trzech kolekcji: Galerii Wymiany, Muzeum Sztuki w Łodzi i prywatnych zbiorów Dariusza Bieńkowskiego. Ta pierwsza nigdy nie powstałaby gdyby nie prywatne kontakty Józefa Robakowskiego, jego relacje artystyczne z innymi twórcami, które samoistnie stały się dodatkowym tłem Gabinetu światła tworząc prywatną historię sztuki, dzięki której możemy śledzić wymiany doświadczeń i inspiracji najważniejszych artystów ostatnich lat. 


 


Wystawie towarzyszą 3 filmowe pokazy prezentowane przez Józefa Robakowskiego. Kuratorem wystawy jest Maria Morzuch.


 


(Informacja prasowa)


–––––––––––––––––––


Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama