Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 04:39
Reklama KD Market
Reklama

„Brzytwa” Z. Kałużyńskiego dla krytyka Rogera Eberta



Festiwal filmowy „Philips Cinema Mundi” w Łodzi





Chicago (Inf. wł.) – Trzydziestego marca w Konsulacie Generalnym RP w Chicago miała miejsce uroczystość wręczenia Grand Prix polskiego festiwalu filmowego „Philips Cinema Mundi” im. Zygmunta Kałużyńskiego znakomitemu amerykańskiemu krytykowi filmowemu Rogerowi Ebertowi z Chicago.


 


Nagrodę „Kałużyński Rezor – Brzytwa Kałużyńskiego” wraz z dyplomem w imieniu organizatorów festiwalu wręczył laureatowi konsul generalny Zygmunt Matynia. Ze względu na stan zdrowia światowej sławy krytyk filmowy nie mógł uczestniczyć w odbywającym się w dniach od pierwszego do trzeciego kwietnia w Łodzi filmowym wydarzeniu, aby tę nagrodę odebrać osobiście.


 


Laureat nie krył wzruszenia i zadowolenia z otrzymanego wyróżnienia. W jego imieniu wyrazy podziękowania za laur im. znakomitego polskiego krytyka filmowego oraz uznania dla polskiego kina przekazała jego żona (Roger Ebert ze względu na przebytą chorobę nie może mówić).


 


Postanowiliśmy zaprezentować szeroką panoramę tego, co najlepsze powstało na świecie w ciągu ubiegłego roku. Tyle, że przeszukiwaliśmy nie studia hollywoodzkie, ale wszystko to, co produkuje się w pozostałych krajach, bo tam bowiem coraz częściej bije serce nowego kina XXI wieku” – powiedział o festiwalu jego dyrektor artystyczny Tomasz Raczek, dodając, że łódzki festiwal miał za zadanie przypomnieć kinomanom, na czym polega rola prawdziwego krytyka filmowego, jakim był między innymi patron Festiwalu, Zygmunt Kałużyński.


 


Dlatego nie tylko przyznaliśmy nagrodę dla jednego z najwybitniejszych światowych krytyków za całokształt jego dorobku, ale także – wraz ze studentami łódzkiego filmoznawstwa – przyglądaliśmy się najnowszej produkcji światowego kina pod kątem poszukiwania jego miejsca we współczesnej kulturze. Tej twórczej, kreatywnej, będącej antidotum dla zalewającej nas zewsząd komercyjnej papki” – podkreślił twórca festiwalu.


 


W ciągu trzech dni trwania imprezy zaprezentowane zostały nieanglojęzyczne filmy fabularne z 30 państw, które nominowane były do Oscara w roku 2010. Wiele z tych filmów zdobyło laury na najważniejszych światowych festiwalach. Każdy kraj reprezentowany był przez jeden film uznany przez narodowych krytyków filmowych za najlepszy i najbardziej reprezentatywny do szerszej prezentacji i promocji w świecie. Gościem honorowym festiwalu była gwiazda kina światowego Claudia Cardinale, której najnowszy film otworzył całą imprezę.


 


Oprócz pokazów filmowych, organizowane były dodatkowe wydarzenia kulturalne i społeczne (wystawy, dyskusje z autorami, spotkania z przedstawicielami poszczególnych krajów itp.). Istotnym elementem festiwalu filmowego były imprezy poświęcone życiu i twórczości Zygmunta Kałużyńskiego (wystawy, filmy, spotkania dyskusyjne).


 


W ramach festiwalowych wydarzeń widzowie mogli obejrzeć między innymi najciekawsze fragmenty telewizyjnego programu “Perły z lamusa”, popularyzującego historię kina. W tym celu zbudowano specjalną instalację, na której pokazano fragmenty programów i zdjęcia Z. Kałużyńskiego.


 


Honorowy patronat nad imprezą sprawowała pani Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, a pokazy filmowe oraz imprezy towarzyszące odbywały się w hotelu Andels i w łódzkiej Manufakturze.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama