Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 04:34
Reklama KD Market
Reklama

Czyszczenie dywanów. Muzeum Sztuki w Łodzi



Wystawa w Muzeum Sztuki prezentuje po raz pierwszy w tak obszerny sposób jedną z ciekawszych inicjatyw artystycznego undergroundu Łodzi lat 80. 


 


Czyszczenie Dywanów to nazwa galerii prowadzonej w Łodzi przez kilka miesięcy w 1982 roku przez Adama Paczkowskiego i Radosława Sowiaka – kolekcjonerów i artystów. „Dywaniarze”, bo tak nazywano właścicieli, zarejestrowali firmę usługową zajmującą się czyszczeniem dywanów jako przykrywkę dla działalności artystycznej


 


Przestrzeń wystawiennicza mieściła się w maleńkim mieszkaniu przy ul. Piotr-kowskiej 255. Wystawiali w niej m.in. tak znani artyści, jak Henryk Stażewski, Zbigniew Warpechowski, Ryszard Waśko, Józef Robakowski. 


 


Oficjalnie działający zakład usługowy służył Paczkowskiemu i Sowiakowi za pretekst do spotykania się większej grupy osób, a tym samym do organizowania „imprez masowych” surowo zakazanych w stanie wojennym. Nieoficjalnie jednak zajmowali się tym, czym normalnie zajmuje się galeria sztuki: kupowaniem i sprzedawaniem obrazów oraz organizowaniem wystaw. 


 


Po oficjalnym zakończeniu działalności galerii i zrobieniu blisko trzydziestu wystaw Paczkowski i Sowiak kontynuowali pracę jako kolekcjonerzy, artyści, a także twórcy zdarzeń łączących sztukę z działaniami społecznymi.


 


Ich dziełem było wydawnictwo Zakaz Zawracania, w którym ukazało się m.in. siedem numerów czasopisma  „Mersapon”, podsumowującego działanie galerii, ale też komentującego bieżące działania „dywaniarzy”.


 


W roku 1986 Służba Bezpieczeństwa jasno oznajmiła, że nie życzy sobie jakiejkolwiek ich aktywności na polu sztuki. W roku 1986 archiwum galerii Czyszczenie Dywanów zostało wywiezione z kraju i złożone jako depozyt w Bibliotece Sztuki w Kopenhadze. Stało się tym samym zalążkiem przyszłego Instytutu Sztuki im. Społecznego Protestu, placówki nastawionej na „pokazywanie wzajemnego przenikania nowych struktur społecznych z postawami artystycznymi”. 


 


W 1987 r., aby propagować ideę Czyszczenia Dywanów, artyści postanowili wytoczyć sobie serię procesów sądowych, które ciągnęły się potem przez kilka lat. 


 


W 2006 roku archiwum Czyszczenia Dywanów podarowane zostało Muzeum Sztuki w Łodzi. 


 


Kuratorami wystawy, która będzie trwała od 8 do 22 kwietnia, są Aleksandra Jach i Maciej Cholewiński.


(Informacja prasowa)


–––––––––––––––––––


Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama