Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 20:34
Reklama KD Market
Reklama

Art Institute w marcu



Największą atrakcją w Instytucie Sztuki jest otwarta 27 lutego wystawa Kings, Queens, and Courtiers: Art in Early Renaissance France, o której piszemy oddzielnie. Jest otwarta do 30 maja w Regenstein Hall.


 


Można również oglądać: 


 


Egoyomi: Japanese Picture Calendars. Ekspozycja zawiera około 40 egoyomi, unikalnych japońskich grafik, do których artyści włączyli znaki kalendarzowe. Do 1873 roku japoński kalendarz był oparty na systemie księżycowym, dzielącym miesiące na dai no tsuki (30-dniowe) i sho no tsuki (29-dniowe), co znajdowało odbicie w ilustracjach egoyomi.


Do 3 kwietnia w gal. 107.


 


• Rebecca Warren. Brązowe rzeźby Warren są odlewane w glinianych formach i ręcznie malowane. Świadomie "niezgrabne", nawiązują do słynnych dzieł mistrzów, jak Rodin czy Degas.


Do 3 kwietnia na Bluhm Family Terrace. 


 


• Peter Fischli David Weiss: Questions, the Sausage photographs, and a Quiet Afternoon


Dwaj szwajcarscy artyści – Peter Fischli i David Weiss – współpracują od 1979 roku, eksplorując z poczuciem humoru "poetykę banalności", czyli czynności i przedmioty z codziennego życia, wykorzystując fotografię, wideo, przezrocza, książki, rzeźbę i instalacje. Są laureatami cenionej europejskiej nagrody Roswitha Haftmann Prize.


Do 17 kwietnia w galeriach 186–188.


 


John Marin's Watercolors: A Medium for Modernism. Amerykański modernista John Marin (1870-1953) wywarł znaczny wpływ na rozwój abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Wystawa rozpoczyna prezentację obszernych zbiorów prac Marina z kolekcji Instytutu Sztuki.


Swój charakterystyczny styl Marin wypracował w akwareli. Wystawa obejmuje 120 prac, z których część została wypożyczona z innych muzeów. 


Do 17 kwietnia w gal. 124–127.


 


American Modern: Abbott, Evans, Bourke-White


W latach 1930. fotografowie przekroczyli granice dokumentalnej rejestracji rzeczywistości i ich prace – traktowane jako dzieła sztuki – znalazły się na ścianach muzeów i galerii. Ten przełomowy okres ilustruje wystawa prac amerykańskich fotografów: Berenice Abbott, Walkera Evansa i Margaret Bourke-White.


Do 15 maja w gal. 1–4.


 


• Contemporary Collecting: The Judith Neisser Collection


Judith Neisser, dziennikarka pisząca o architekturze i projektowaniu wnętrz, kolekcjonuje międzynarodową sztukę nowoczesną. – malarstwo, rzeźbę i prace na papierze od lat 1960.  


Do 22 maja w gal. 182–184.


 


Real and Imaginary: Three Latin American Artists. Trójka latynoskich malarzy – Raoul Colon, David Diaz i Yuyi Morales – przekazuje urodę i bogactwo swojego dziedzictwa kulturalnego w ilustracjach do książek.


Do 29 maja w Ryan Education Center i Galerii 10.


 


Hyperlinks: Architecture and Design. Internet zmienia świat, dając nam bezprecedensową masę informacji i możliwość ich dowolnego łączenia. Wystawa oferuje ponad 30 projektów – od architektury i mebli do multimediów i wzornictwa.


Do 20 lipca w Gal. 283–285.


 


Stałe wystawy:


• BIGsmall. Odwrócenie skali – wielkie przedmioty w miniaturze i małe w powiększeniu.


 Galeria 10.


 


• The Touch Gallery. Jak zmysł dotyku pomaga w odbiorze dzieła sztuki. 


Galeria 10.


 


• Neither Man Nor Beast. Wizerunki zwierząt na starożytnych monetach. 


Galeria 155.


 


• What's Greek about a Roman Copy? Rzymskie kopie greckich oryginałów – m.in. Fidiasza, Praksytelesa i Lizyppa – wykonane przez utalentowanych rzeźbiarzy. 


Galeria 156.


 


• Chagall's America Windows Return. Po pięcioletniej nieobecności wróciły – po konserwacji – witrażowe arcydzieła Marca Chagalla.


Galeria 144.


 


• Arms and Armor: High-lights of the Permanent Collection


Galeria 236.


 


•     •     •


The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue. 


 


Godziny otwarcia: 


• od poniedziałku do środy oraz w soboty i niedziele 10:30 rano – 5 po południu,


• w czwartki i piątki 10:30 rano – 8 wieczorem,


 


Wstęp: dorośli $18, dzieci od 14 lat, studenci i seniorzy (od 65 lat) $12. Dzieci poniżej 14 lat wchodzą bezpłatnie. Mieszkańcy Chicago (z dowodem zamieszkania) płacą o $2 mniej.


W czwartki w godzinach 5 po południu – 8 wieczorem wstęp bezpłatny.


 


Cena biletu obejmuje wystawy specjalne i szatnię. 


 


Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu


Oprac.: K. Cygielska


Mieszkańcy Chicago należący do Chicagowskiej Biblioteki Publicznej mogą wypożyczyć w dowolnym oddziale biblioteki kartę "Check Us Out", zapewniającą bezpłatny wstęp do dziewięciu muzeów, w tym do Art Institute.


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama