Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 17:13
Reklama KD Market

Centrum Nauki Kopernik. Nowa wizytówka kulturalna Warszawy


Centrum Nauki "Kopernik" to jedna z największych w historii polskich inwestycji kulturalnych, współfinansowanych przez Unię Europejską.


 


W grudniu 2005 r. konkurs na koncepcję budynku centrum wygrała pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. W 2006 została powołana instytucja Centrum Nauki Kopernik. Inwestycję rozpoczęto w 2008 r., a w listopadzie 2010 przy Wybrzeżu Kościuszkowskim został otwarty moduł A, pierwsza część Kopernika.


 


Jest to miejsce – w zamierzeniu i w praktyce – dla wszystkich: od przedszkolaków i uczniów do starszych ludzi, dla osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, ścisłymi i humanistycznymi, ale i sztuką we wszystkich jej dziedzinach. 


 


Nie jest to muzeum, gdzie eksponaty się ogląda. W Koperniku wszystkiego można – a nawet powinno się – dotknąć. Wystawione przedmioty i urządzenia zachęcają do interaktywnego działania, ukazują procesy zachodzące w żywych organizmach, łącznie z mózgiem człowieka, mechanizmy zjawisk naturalnych, jak np. tornado czy ruch cząsteczek gazu, pozwalają na zmierzenie swojej sprawności fizycznej – jak skoczność w porównaniu z kangurem  czy czas zwisania na drążku w porównaniu z orangutanem.


 


Liczne atrakcje, ułatwiające zrozumienie demonstrowanych zjawisk i samodzielne odkrywanie ich istoty, mieszczą się w działach: 


 


• Hol, w którym m.in. wita wchodzących po polsku i angielsku różowy Robothespian, który czasem powtarza popularne powiedzenie "Kopernik była kobietą".


 


• Agora – sala o wysokości 12 metrów z wyeksponowanym wahadłem Foucaulta.


 


• Galeria Bzzz!, rozbudzająca naukowe zainteresowania małych dzieci.


 


• Korzenie cywilizacji – ilustrujące rozwój nauki w przeciągu tysiącleci, ze stanowiskiem archeologicznym, z piszącym wiersze na zamówienie robotem imieniem Elektrybałt, Mozartem grającym w kości i komponującym menuety na zasadzie przypadku, z teatrem robotycznym i wieloma innymi ekspozycjami zapraszającymi do interakcji.


 


• Człowiek i środowisko, a w nim między innymi – "Kosmiczny śmietnik", "Encyklopedia życia", "W sieci narkotyków", "Łoże fakira", symulator jazdy samochodem "po pijanemu", "Miejska dżungla", "Teatr anatomii".


 


• Świat w ruchu – z latającym dywanem, trzęsieniem ziemi, wyścigiem z prądem (elektrycznym) itd.


 


• Strefa światła, w której wbrew nazwie panuje półmrok, jako najlepsze tło do gier w klimacie czarnego komiksu, czyli kroczenia za detektywem na tropie zbrodni.


 


Łącznie zwiedzający mają do obejrzenia 350 interaktywnych eksponatów na około 10 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawowej.


 


Ten pasjonujący pawilon to dopiero pierwsza część Kopernika. W tym roku zostanie otwarty moduł B, a wraz z nim: planetarium, Park Odkrywców, ogród na dachu budynku oraz pięć kawiarni i restauracji. Całość będzie liczyła 454 eksponaty na 22 tys. metrów kwadratowych.


 


Informacje o centrum można znaleźć na stronie www.kopernik.org.pl.


 


 


Opr.: Krystyna Cygielska


(na podst. Gazety Wyborczej)


 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama