Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 10:37
Reklama KD Market
Reklama

Polskie filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej



Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Film Society of Lincoln Center i Jewish Museum przedstawiają trzy polskie filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej na 20. New York Jewish Film Festival w Lincoln Center od 19 do 26 stycznia.


 


 Kabaret Polska (2008, 47 min.) w reż. Zuzanny Solakiewicz i Nira Zatsa, Inwentaryzacja (2010, 9 min.) Pawła Łozińskiego oraz 8 historii, które nie zmieniły świata (2010, 35 min.) Ivo Krankowskiego i Jana Śpiewaka należą do najciekawszych polskich produkcji dokumentalnych ostatnich lat.


 


Kabaret Polska to wyprodukowana przez Instytut Adama Mickiewicza filmowa przypowieść, która poprzez połączenie wywiadów z fabularyzowanymi, teatralnymi scenami, kolażem, zabawą oraz motywami jasełek i kabaretu, próbuje oddać atmosferę Marca 1968 w Polsce oraz piętna, które ten czas odcisnął na życiu codziennym wszystkich obywateli. Debiutująca Solakiewicz – studentka izraelskiej Sam Spiegel Film School i łódzkiej Filmówki – zrealizowała go wspólnie z mężem Nirem Zatsem.


 


Inwentaryzacja jednego z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów w kraju i na świecie – zdobywcy wielu nagród m.in. za "Siostry", "Miejsce urodzenia" i "Taką historię" – Pawła Łozińskiego, to krótka impresja o czasie, w której reżyser przygląda się pracy naukowców nad restauracją i ewidencją starego cmentarza żydowskiego w Warszawie. 


 


 W 8 historiach, które nie zmieniły świata młodzi filmowcy przywołują przedwojenną Polskę w rozmowach z ośmiorgiem Żydów, urodzonych przed 1939 r., którzy nigdy nie opuścili kraju. Niezwykła opowieść o urokach, smakach i zapachach świata, który pozostał jedynie w pamięci rozmówców, o filmach archiwalnych i drobnych przedmiotach. Krankowski jest niezależnym producentem i reżyserem z Warszawy, a debiutujący Śpiewak – przewodniczącym Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej.


 


Po wieczornych prezentacjach filmów odbędą się spotkania z twórcami.


 


 New York Jewish Film Festival, współorganizowany przez Film Society of Lincoln Center i Jewish Museum, to coroczny przegląd filmów o tematyce żydowskiej z całego świata. Jego program obejmuje wszystkie gatunki filmowe: od fabuły przez filmy dokumentalne, animacje do krótkiego metrażu. Poza programem głównym festiwal oferuje przeglądy tematyczne, związane z wystawami Jewish Museum, w tym często premierowe pokazy odrestaurowanych filmów archiwalnych.


 


Otwarty w 2000 r. Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku jest placówką dyplomacji kulturalnej Rzeczypospolitej Polskiej, jednym z sieci 22 Instytutów. Jego misją jest ożywianie i promocja więzi kulturalnych pomiędzy USA i Polską, zarówno poprzez prezentowanie Amerykanom osiągnięć kulturalnych Polski, jak i zapewnienie artystom i naukowcom z Polski kontaktów z najważniejszymi amerykańskimi partnerami i instytucjami.


Informacja prasowa



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama