Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 20:24
Reklama KD Market
Reklama

Kobiety mają głos

 


Najpierw spotkali się artyści na wernisażu "Po prostu kobieta", otwartym w piątkowy wieczór. Na wystawie, obejmującej malarstwo, rzeźbę i fotografie, pokazało swoje prace 20 plastyków i fotografików, niektórzy jak np. Piotr Białecki, w podwójnej roli. Każda praca poświęcona była kobiecie: matce, ideałowi piękna, inspiracji artysty, a także aniołowi w ludzkiej postaci. Obszerne pomieszczenie pojaśniało różnymi barwami i formą. Wystawa towarzyszyła kolejnym dniom imprezy.


 


W sobotę psycholog Krystyna Łukawska zaprosiła na forum dyskusyjne kilka pań, reprezentujących różne dziedziny. Panel "Rola kobiety we współczesnym świecie" zainteresował również inne profesjonalistki, które przybyły na spotkanie. Mimo konkretnych tematów przygotowanych przez uczestniczki forum, dyskusja z widownią przyniosła często zaskakujące konkluzje.


 


Po powitaniu i przedstawieniu historii feminizmu Krystyna Łukawska poprosiła Marię Piergies, która opowiedziała o piśmie "Głos Polek" i jego roli w kształtowaniu świadomości wczesnych polskich emigrantek. Anna Dominov, poprzez swoje profesjonalne doświadczenia, uświadomiła o ważnej roli edukacji finansowej kobiet, a Ewa Uszpolewicz, przedstawicielka mediów, zilustrowała stereotypy w postrzeganiu kobiet przez reklamy kierowane do męskiego odbiorcy.


 


 


Ciekawe wystąpienie miała Anna Barauskas-Makowska, która własnym przykładem świadczy, że można być dobrą żoną i matką jednocześnie nie porzucając kariery zawodowej. Dużo mówiono o wychowaniu potomstwa i kształtowaniu świadomości małych dziewczynek. Wspólnie z paniami zgromadzonymi na spotkaniu uczestniczki panelu doszły do wniosku, że rolą współczesnej kobiety jest jak najlepsza edukacja, i to zarówno skierowana do młodego pokolenia, jak i własna.

 


 


W dalszej części spotkania o swojej twórczości (haiku, sumi-e, haiga i haibun) i podróżach opowiadała poetka i malarka zauroczona sztuką Wschodu, Lidia Rozmus.


 


Na zakończenie tego dnia aktorzy, pod przewodnictwem Elżbiety Kochanowskiej-Michalik, przedstawili wiersze i życiorys niezwykłej poetki i kobiety, honorowej członkini Związku Polek, Marii Konopnickiej.


 


Trzeci dzień obfitował w spotkania ze specjalistkami z dziedziny medycyny: psycholożki Grażyna Nowakowski i Marta Pereyra dyskutowały o samorealizacji w życiu kobiety, Krystyna Łukawska mówiła o roli macierzyństwa, o kontroli wagi informowała Katarzyna Pasternicki z centrum odchudzania, a stomatolog dr Agnieszka Horvath przekonywała, jak ważne są dla urody ładne, zdrowe zęby.


 


Na tym obchody 100-lecia ważnego dla Polek periodyku się nie skończyły. 3 listopada w The Newberry Library, 60 W. Walton Str., od godz. 5 po poł. do 8 wiecz. odbędzie się kolejny jubileuszowy wieczór, na którym prezentowane będą historyczne numery pisma oraz część eksponatów z przygotowywanej na styczeń 2011 obszernej wystawy o tej publikacji w Muzeum Polskim w Ameryce.


 


Współczesnym Polkom w Chicago można poradzić, żeby zapoznały się z dokonaniami poprzedniczek, gdyż są one nie tylko interesujące, ale i pouczające. Okazuje się, że "wszystko już było", więc trzeba korzystać.


 


Tekst i zdjęcia:


Bożena Jankowska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama