Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 16:26
Reklama KD Market
Reklama

Globalna recesja w fotografii dokumentalnej

Niespokojni o przyszłość swoją i swoich rodzin polscy górnicy w działających na zwolnionych obrotach i zamykanych kopalniach Górnego Śląska, starzy bezrobotni mężczyźni w japońskiej dzielnicy nędzy, rodziny kamieniarzy w Bangladeszu i Amerykanie tracący pracę, domy i ubezpieczenie na skutek recesji – to trudne i przygnębiające tematy wystawy "Crisis & Opportunity: Documenting the Global Recession", którą można oglądać do 23 września w Gage Gallery przy Uniwersytecie Roosevelta.


Na wystawę, zorganizowaną przez internetową organizację SocialDocumentary.net, składają się cztery reportaże wybitnych fotografów prasowych, nagrodzone w międzynarodowym konkursie. Zdobywcą pierwszego miejsca  jest słynny na świecie polski fotograf Tomasz Tomaszewski, a pozostałych troje otrzymało wyróżnienia.


Tomaszewski pokazuje różne kopalnie, różne miejscowości i różne aspekty życia Ślązaków. Praca pod ziemią, hodowla gołębi, przywiązanie do symboli patriotycznych i religii. Fotografia dziewczynek, rzucających w górę płatki kwiatów po przejściu procesji Bożego Ciała w Lipinach (pierwsze miejsce w konkursie Grand Press Photo 2010) jest jedynym radosnym elementem reportażu o wymownym tytule "Hades?".


 


 


Japonka Shiho Fukada pokazuje starych i starzejących się samotnych mężczyzn, dawnych robotników, dziś bezrobotnych, żyjących ze skąpych zasiłków i dobroczynności. Bezdomność, nędza, alkoholizm, samobójstwa, śmierć na ulicy – to składniki ich tragicznego losu ("End of Labor Town").


Równie bolesne są dzieje Howarda Mallingera z Florydy, który – sam chory na serce – opiekuje się umierającą na raka żoną, traci niespłacane mieszkanie na rzecz banku i może się spodziewać tylko coraz gorszej przyszłości. Czarno-biały reportaż o jego sytuacji, zatytułowany "An American Nightmare", przedstawia Michael McElroy z Miami na Florydzie. 


Również czarno-białe fotografie Khaleda Hasana ("Living Stone: A Community Losing its Life") obrazują pracę i życie rodzin w Bangladeszu, wydobywających z rzeki kamienie na potrzeby budownictwa. Tę ciężką pracę wykonują na równi z mężczyznami kobiety i dzieci, tylko w ten sposób mogąc utrzymać rodzinę.


Gage Gallery, mieszcząca się przy 18 S. Michigan Avenue – naprzeciwko Parku Milenijnego – przyjęła za swoją misję prezentację współczesnej fotografii, dokumentującej ważne problemy społeczne.


Powstała w 2008 roku organizacja SocialDocumentary.net (SDN), wykorzystująca przekaz fotograficzny dla krzewienia wiedzy o najważniejszych problemach społecznych na całym świecie, pokazała w ciągu tych niespełna dwóch lat na swojej stronie internetowej ponad dwieście wystaw.


Zasadą SDN jest minimalna ingerencja edytorska w proponowane przez fotografów materiały. Z chwilą ich zatwierdzenia stają się dostępne dla widzów na całym świecie.


Warto wiedzieć, że można tam zobaczyć również prace polskich fotografów, jak "Urban Horses" – reportaż z Irlandii Tomasza Szustka – czy Marcina Klimka "Łódź / Poland". 


Ostatnio SDN wychodzi poza internet, pokazując fotografie w tradycyjny sposób – w galeriach, publikacjach i na publicznych dyskusjach. Obecna wystawa jest jednym z pierwszych takich przedsięwzięć.


Gage Gallery jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9 rano – 6 wieczorem i w soboty od 10 rano do 4 po południu. 


Informacje: przez tel. (312) 341-6458 lub www.roosevelt.edu/gagegallery.


Tekst i zdjęcie:


Krystyna Cygielska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama