Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:22
Reklama KD Market
Reklama

"Echa przeszłości" w Smart Museum of Art



David and Alfred Smart Museum of Art przy Uniwersytecie Chicago przygotowało wystawę Echoes of the Past. The Buddhist Cave Temples of Xiangtangshan, którą można będzie oglądać od 30 września do 16 stycznia 2011. 


 


Wyrzeźbione w górskich jaskiniach na północy Chin buddyjskie świątynie Siangtangszan były zwieńczeniem osiągnięć kulturalnych panującej w VI wieku dynastii Qi. Wapienne jaskinie pełne monumentalnych posągów Buddy i bóstw z jego otoczenia oraz postaci przykucniętych potworów na tle motywów kwiatowych – doznały poważnych zniszczeń na początku XX wieku, kiedy wyłupane z monolitu rzeźby znalazły się jako obiekty handlu na międzynarodowym rynku sztuki.


 


W ciągu ostatnich sześciu lat jaskinie stały się przedmiotem badań i projektu rekonstrukcji, zainicjowanych przez Centrum Sztuki Wschodniej Azji, działające przy Uniwersytecie Chicago. Połączenie nowoczesnej technologii trójwymiarowej fotografii ze starą, dobrą szkołą badań naukowych pozwoliło międzynarodowemu zespołowi naukowców sfotografować i zeskanować wnętrza jaskiń i rozproszone po świecie obiekty. Badacze zlokalizowali ponad sto rzeźb, znajdujących się obecnie w muzeach i prywatnych kolekcjach całego świata.


 


Wystawa, zorganizowana przez Smart Museum of Art i Smithsonian Institution, prezentuje kulminację tego niezwykłego projektu badawczego. Rzuca nowe światło na oryginalne piękno i znaczenie świątyń, łącząc ich rozproszone elementy – uznawane za jedno ze szczytowych osiągnięć chińskiej rzeźby – z innowacyjnymi komponentami cyfrowymi, m.in. z instalacją wideo, która odtwarza wnętrze najważniejszej ze świątyń.


 


Każdy z odnalezionych elementów został utrwalony na setkach skanów, z których połączenia uzyskano trójwymiarowe modele, z najdrobniejszymi detalami, jak ślady dłuta czy pęknięcia. Pozwoliło to badaczom dopasować je do szczegółów uszkodzeń w świątyniach i określić, gdzie rzeźby się oryginalnie znajdowały. 


 


Korzystając z zaawansowanej technologii komputerowej można było stworzyć realistyczną cyfrową rekonstrukcję oryginalnego wyglądu jaskiń. 


 


Wystawa obejmuje trzynaście eksponatów ze świątyń Siangtangszan i trzy inne z okresu dynastii Qi, instalację wideo, dokumentalny film o obecnym stanie jaskiń oraz interaktywne ekrany z informacjami o pokazanych na wystawie fragmentach rzeźb.


 


Centralnym punktem ekspozycji jest "cyfrowa jaskinia" – instalacja wideo Jasona Salavona, artysty i pracownika Uniwersytetu Chicago. Trzy ekrany ukazują montaż czarno-białych archiwalnych zdjęć, współczesnych kolorowych fotografii i trójwymiarowej rekonstrukcji Południowej Jaskini w Siangtangszan. Ta poetycka instalacja wprowadza zwiedzających we współczesną historię tego fascynującego miejsca – od rabunku, przez ochronę, do rekonstrukcji.


 


•        •        •




Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej Muzeum im. Smartów www.smartmuseum.uchicago.edu lub przez telefon (773) 702-0200.


 


Adres muzeum: 5550 S. Greenwood Ave.


 


Wstęp wolny.


 


Godziny otwarcia: 


• od wtorku do piątku od 10 rano do 4 po południu,


• w sobotę i niedzielę od 11 rano do 5 po południu.


 


W poniedziałki i dni świąteczne muzeum nieczynne.            


Oprac.:  K. Cygielska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama