Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 11:21
Reklama KD Market

Nie przesadzać z ćwiczeniami. Wczesna menopauza. Wiek nie usprawiedliwia nadwagi. Diabetycy a upał. Kawa i rak.



Co warto wiedzieć




Chicago (Inf. wł.) – Zbyt dużo ćwiczeń fizycznych przy niewystarczającym odżywianiu może prowadzić do osteoporozy i bezpłodności – uważają lekarze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Loyola.




Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej bierze udział w  maratonach i triatlonach, ale w trakcie przygotowań nie potrafią o siebie należycie zadbać i narażają się na permanentną utratę zdrowia – ostrzegają lekarze.


 


W ich opinii, jeśli problem jest zidentyfikowany wcześnie, można odwrócić jego skutki poprzez zmianę sposobu żywienia oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu kalorycznego.


 


***


Wczesna menopauza może być objawem choroby serca. Jak wynika z najnowszego badania, kobiety, u których mnopauza wystąpiła wieku poniżej 46 lat, są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko choroby serca, wylewu krwi do mózgu lub innych problemów krążeniowo-naczyniowych.


 


Ryzyko pozostawało bez zmian, gdy pacjentka zażywała preparaty hormonalne.


 


Średnia wieku wystąpienia menopauzy wynosi 51 lat.


 


Choroby serca są wiodącą przyczyną śmierci wśród kobiet w USA.


 


Eksperci radzą kobietom, by zadbały o obniżenie innych czynników ryzyka, takich jak wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.


 


Raport z badania został przedstawiony na sympozjum Stowarzyszenia Endokrynologicznego (Endocrinal Society) w San Diego.


 


***


Wzrost wagi ciała w średnim wieku jest spodziewany, ponieważ powolnieje metabolizm i zachodzą zmiany hormonalne. Zdaniem lekarzy, przyrost wagi może być źródłem problemów zdrowotnych i dlatego trzeba zadbać, by go ograniczyć.


 


Najbardziej niebezpieczna jest utrata mięśni przy równoczesnym przyroście tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w rejonie talii, brzucha, siedzenia i ud.


 


Dlatego lekarze apelują o czujność i nie poddawanie się zmianom życiowym, ale usilniejszą pracę nad sobą, poprzez zmianę trybu życia, a zwłaszcza zdrowe wyżywienie i odpowiednią ilość ruchu.


 


Raport z badania został opublikowany w tym tygodniu na łamach Journal of the American Medical Association.


 


***


Diabetycy są bardziej narażeni na udar cieplny – z przegrzania organizmu (hipertermii) – niż osoby zdrowe. Dlatego upały z wysokim współczynnikiem wilgotności mogą być bardziej niebezpieczne dla osób z cukrzycą, które niestety często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.


 


Uczeni ze słynnej Mayo Clinic stwierdzili, że cukrzycy mają zaburzoną regulację mechanizmów pocenia się, co w dużej mierze predysponuje ich do chorób wywołanych przegrzaniem organizmu.


 


Badanie wykazało też, że na niebezpieczeństwa wysokich temperatur szczególnie narażeni są ci diabetycy, którzy podczas upału nie mogli zażyć lekarstw i kontrolować poziomu cukru, ponieważ nie mieli przy sobie odpowiednich preparatów i przyrządów medycznych.


 


Uczeni ostrzegają diabetyków. że nie mając przy sobie poza domem wyposażenia medycznego, narażają się na poważne ryzyko utraty zdrowia.


 


***


Z raportu opublikowanego w Journal of the American Medical Association wynika, że picie kawy może obniżać ryzyko raka głowy i szyi (nowotwór anaplastyczny). Średni spadek ryzyka wynosił 12%, ale zwiększał się w miarę ilości spożywanej kawy.


 


Na obecnym etapie badań naukowcy nie potrafią powiedzieć, który ze składników kawy ma dobroczynny wpływ na zdrowie, ponieważ popularny napój składasię z tysięcy różnych substancji chemicznych.


 


(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama