Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 07:42
Reklama KD Market

Premier: wtorek jest ostaniem dniem obowiązywania stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią

Premier Donald Tusk poinformował, że wtorek jest ostaniem dniem obowiązywania stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią. Szef rządu podziękował też ministrom za ostatni rok pracy, a wyborcom za doprowadzenie do zmiany rządu w wyborach parlamentarnych sprzed roku.
Premier: wtorek jest ostaniem dniem obowiązywania stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią
Lądek Zdrój, 14 października 2024 r.

Autor: Maciej Kulczynski/EPA-EFE/Shutterstock

Premier podkreślił, że wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów jest wyjątkowe ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. "Dokładnie rok temu Polacy, swoją determinacją, głosami i nadzwyczajną frekwencją, doprowadzili do zmiany, której duża część narodu oczekiwała od wielu lat" - powiedział Tusk na początku obrad.

Przyznał, że ostatni rok nie był łatwy. "Wiem, jak często nasi wyborcy i nie tylko nasi wyborcy mówią: za mało, powoli, kłócicie się. Wyciągajmy wnioski, pamiętajcie o pokorze, że jesteśmy tu dla ludzi, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by drugi rok i kolejne naszych rządów były lepsze" - zaapelował do ministrów.

W porządku wtorkowych obrad są m.in. projekty rozporządzeń odwołujących z dniem 16 października, przed upływem 30 dni, stan klęski żywiołowej w części województwa dolnośląskiego i lubuskiego, wprowadzony rozporządzeniem z 28 września br. Stan klęski żywiołowej wprowadzony wcześniej, 16 września w części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego wygasa samoistnie, po upływie 30 dni.

"Dziś możemy poinformować, że to jest ostatni dzień stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią. Od jutra życie wraca do normy w sensie prawnym, ale jest to oczywiście początek wielkiego procesu odbudowy" - zauważył szef rządu.

Lądek Zdrój fot. Maciej Kulczynski/EPA-EFE/Shutterstock
 
Lądek Zdrój fot. Maciej Kulczynski/EPA-EFE/Shutterstock

Zapowiedział też, że tematem posiedzenia będzie kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy. Rząd ma przyjąć na posiedzeniu strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030. Główne kierunki działań wskazane w strategii dotyczą: dostępu do terytorium Polski; dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej; dostępu do rynku pracy; migracji edukacyjnych; integracji; obywatelstwa i repatriacji; kontaktu z diasporą.

"Mam nadzieję, że w czasie dyskusji znajdziemy wspólne wątki, które pozwolą nam skuteczniej chronić granicę i terytorium, a równocześnie z czystym sumieniem podejmować nawet najtrudniejsze, najtwardsze decyzje" - oświadczył Tusk.

Przyznał, że wie, ile emocji budzi temat migracji. Dodał, że choć osoby uczestniczące w dyskusji na forum publicznym, mogą różnić się opiniami, jednak wszystkim należy się szacunek. Jak mówił, inaczej będzie na tę kwestię patrzył aktywista z organizacji pozarządowej, który z pobudek etycznych działa na rzecz ludzi, a inny obowiązek ma szef Straży Granicznej, policjantka, która pilnuje granicy przed próbą siłowego jej przekroczenia, czy rząd.

Premier miał przypiętą do marynarki różową wstążkę na znak solidarności z kobietami chorującymi na raka piersi. 15 października jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Transmisja wypowiedzi premiera na początku posiedzenia Rady Ministrów po krótkiej chwili zerwała się zarówno w telewizji, jak i na kanale KPRM na platformie X. Przyczyną były problemy techniczne. Po kilkudziesięciu minutach nagranie wystąpienia premiera zostało udostępnione na kanale KPRM na youtube. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama