Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 23:31
Reklama KD Market

Nazistowska Polska

O Polonii i Ameryce




Za każdym razem, kiedy w amerykańskich mediach pada określenie „polskie obozy koncentracyjne”, wzbudza to wśród Polonii ostre protesty. Ale Polakom w USA zaczynają już opadać ręce. Bo ile razy można słać sprostowania, wyjaśniać, odwoływać się do historii II wojny światowej w Europie i przypominać, kto wtedy mordował, a kto był mordowany. Co gorsza, sytuacja pod tym względem nie ulega poprawie. Częstotliwość przekłamań, które implikują, że podczas wojny to Polacy byli oprawcami, jakby się nasilała i bywa, że redakcje na wytknięte im błędy reagują wzruszeniem ramion.



Ostatnio największy amerykański dziennik – „Wall Street Journal” w artykule z 6 maja użył określenia „polski obóz koncentracyjny”. Mimo protestów, redakcja postanowiła nie zamieszczać sprostowania, ale opublikowała list Konsul RP w Nowym Jorku Ewy Juńczyk-Ziomeckiej.


 


Nie przebrzmiały jeszcze echa tamtej sprawy, gdy w niespełna miesiąc później – 4 czerwca – w internetowym wydaniu dziennika ”Los Angeles Times” pada określenie „Nazi Poland” – nazistowska Polska. Słowa "Nazi Poland" znalazły się w recenzji sztuki teatralnej "More Lies About Jerzy" autorstwa Davey'a Holmesa. Sztuka opowiada o znanym pisarzu Jerzym Kosińskim, zmarłym w 1991 r. w Nowym Jorku imigrancie z Polski. Wystawił ją teatr Hayworth w Los Angeles. "Jerzy Kosiński wzbudził kontrowersje swoją powieścią „Malowany Ptak”, którą chytrze promował jako autobiograficzną relację ze swego dzieciństwa w nazistowskiej Polsce" – napisała recenzentka F. Kath-leen Foley. Pod jej adresem posypały się komentarze czytelników-internautów wytykające jej niezgodne z prawdą historyczną i obraźliwe określenie “Nazi Poland”: “NAZISTOWSKA POLSKA??? Reputacja waszej gazety będzie zniszczona na zawsze publikowaniem tak rażących fałszerstw” – pisze w komentarzu do recenzji internauta podpisujący się Sylvia.


 


„Los Angeles Times” zareagował bardzo szybko. Do swego internetowego wydania wprowadził korektę artykułu.


 


Zamiast “nazistowskiej Polski” w poprawionej wersji użyto określenia „W okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce”. Co więcej, redakcja „Los Angeles Times” zamieściła też notatkę wyjaśniającą, że poprzednia wersja artykułu zawierała błędną charakteryzację kraju, w którym dorastał Jerzy Kosiński, bo nazwano ten kraj “nazistowską Polską”.


 


Tym razem obyło się bez listu z Konsulatu RP czy interwencji Kongresu Polonii Amerykańskiej. Wystarczyło kilka celnych komentarzy pod artykułem. Zadziałało polskie pospolite ruszenie. Jednak w USA liczba medialnych przekłamań dotyczących Polski niestety rośnie. Do ”polskich obozów” i “polskich obozów koncentracyjnych” dołączyła “nazistowska Polska”. Aż strach pomyśleć, co nas jeszcze czeka.


 



Wojciech Minicz



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama