Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 19:27
Reklama KD Market

Obchody 200. rocznicy urodzin Chopina

Rok 2010 jest rokiem szczególnym dla szkoły, która nosi imię wielkiego Polaka, o którym C.K. Norwid powiedział: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".


 


Wielki to zaszczyt a zarazem odpowiedzialność nosić imię tak "wielkiego" człowieka – Polaka. Szkoła nasza podjęła więc szczególne przygotowania, aby każdemu naszemu uczniowi przybliżyć tak znakomitą postać wielkiego artysty, wirtuoza. Zostały zorganizowane konkursy z zakresu wiedzy o Fryderyku Chopinie w formie testów.


 


Uczniowie klas starszych pisali prace na temat "Fryderyk Chopin – obywatel świata i patron naszej szkoły". Odbył się również konkurs plastyczny we wszystkich kategoriach wiekowych. 13 marca młodzież klas starszych brała udział w apelu szkolnym o Fryderyku Chopinie przygotowanym przez p. Małgorzatę Tylman i uczniów klasy II Liceum w Buffalo Grove a p. Wanda Antczak w Palatine.


 


Została zorganizowana wystawa prac uczniowskich pod kierunkiem p. Wandy Antczak i p. Ewy Górskiej, najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone. Jesteśmy przekonani, że wszyscy uczniowie naszej szkoły będą pamiętać na zawsze, kim był Fryderyk Chopin – patron naszej szkoły.


 


Uwieńczeniem naszej pracy był koncert, który odbył się 17 kwietnia 2010 r. w kościele parafialnym St. Thomas of Villanova w Palatine, w wykonaniu wielce utalentowanego pianisty Michała Pęcaka, absolwenta naszej szkoły. Northwestern University w Evanston, Music Institute of Chicago, Uniwersytetu Muzycznego Chopina w Warszawie, odznaczonego wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Przed rozpoczęciem koncertu dyrektor szkoły p. Wiktor Barczyk w gorących słowach przywitał "naszego" artystę, delegacje polskich szkół sobotnich, młodzież szkolną, nauczycieli i rodziców z obydwu lokalizacji. Odśpiewano hymny narodowe: Ameryki i Polski. Na scenę wszedł nasz "mistrz".


 


W programie znalazły się:


 


– Polonaise As dur, op. 53: Heroique;


 


– Sonata No.2 b-moll, op. 35;


 


– Nokturn Des dur, op. 27 Nr 2;


 


– Marsz żałobny;


 


– Andante spianato et Grande Polonaise Brillante op. 22.


 


Był to wspaniały koncert, prawdziwa "uczta duchowa", jak powiedział p. Wiktor Barczyk. Byliśmy wszyscy naprawdę dumni z naszego, bardzo skromnego wychowanka, życząc mu znakomitych sukcesów. Wydawało się nam, że sam Fryderyk Chopin zasiadł za klawiaturą fortepianu. Było to wspaniałe przeżycie dla nas wszystkich obecnych w kościele. Dyrektor szkoły p. Wiktor Barczyk w imieniu własnym i wszystkich uczestników złożył mu gorące podziękowania i wręczył bukiet biało-czerwonych kwiatów. Koncert się skończył, ale dla wszystkich zebranych było wiadomo, czym żyje Polska i Polacy na całym świecie. Dyrektor szkoły p. Wiktor Barczyk przypomniał wszystkim o tragicznych wydarzeniach ostatniego tygodnia. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie samolotowej, wspominał również o miejscu, do którego zdążali, aby oddać hołd poległym Polakom. W tym dniu, w sobotę – żegnaliśmy naszego Prezydenta Rzeczypospolitej – Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię. Wróciły wspomnienia z ostatniego pobytu pary prezydenckiej w Chicago, kiedy to nasi zacni państwo Barczykowie otrzymali wysokie odznaczenia państwowe – Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. Uczeń Michał Kosk odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej – Lecha Kaczyńskiego z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine i w Buffalo Grove, w którym prezydent składa serdeczne gratulacje twórcom szkoły państwu Zofii i Wiktorowi Barczykom. To dzięki nim w ciągu minionych trzech dekad tysiące polskich dzieci i młodzieży mogło kształcić się w polskim środowisku, poznając rodzinny język, dzieje i dziedzictwo kulturowe naszej ojczyzny. Gorące podziękowania kieruję też na ręce całego grona pedagogicznego – wszystkich nauczycieli i wychowawców szkoły, którzy swoją pracą przybliżają młodemu pokoleniu najistotniejsze wartości związane z polską tożsamością. Mimo że mieszkamy dziś z dala od kraju przodków, jednak w Ameryce możemy cenić i kultywować polski język i zwyczaje. Żywa pamięć o kraju pochodzenia, przywiązanie do tradycji narodowej, pielęgnowanej na obczyźnie – to świadectwo autentycznego patriotyzmu. Pożegnaliśmy Pana Prezydenta i Jego Małżonkę oraz 94 towarzyszące Mu osoby. Słowa, które do nas skierował w tym liście, na zawsze pozostaną w naszej pamięci i będą dla nas chlubnym drogowskazem.


 


Słowa wzruszenia i podziękowania padły również z ust dr. Ryszarda Gronia, który w krótkich słowach podkreślił sens naszej pracy z młodzieżą. Mówił o Fryderyku Chopinie –  jako Polaku – tułaczu,  który miał polskie serce. To nam daje nasza wiara, która ma swoje polskie korzenie, a tego uczymy się w polskiej szkole.


 


Na zakończenie odśpiewano pieśń "Boże coś Polskę", a dyrektor szkoły p. Wiktor Barczyk zaprosił wszystkich uczniów i rodziców do obejrzenia prac plastycznych wystawionych w przedsionku kościoła.


 


Tekst: Janina Wolk


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama