Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 19:21
Reklama KD Market

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w trudnym czasie nastroju żałoby


Recital Wiosenny Zespołu “Polonia”


 


Niełatwo było celebrować i tańczyć nowe układy choreograficzne w czasie tegorocznych Międzynarodowych Obchodów Dnia Tańca (ustanowionych w 1982 r. przez UNESCO). Ból po tragedii w Smoleńsku i stracie tak wspaniałych przywódców polskiego narodu przygniótł nas wszystkich. Tragedia ta jednak nie może nas załamywać, lecz raczej zobowiązywać do utrzymywania i kultywowania naszej polskiej tożsamości, bo w imię tej sprawy poświęcili swe życie zabici.


 


W niedzielę 25 kwietnia w sali White Eagle zebrało się ponad 300 osób, by podziwiać program artystyczny w wykonaniu 5 grup wiekowych zespołu „Polonia”


 


Proboszcz parafii św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba rozpoczął uroczystość modlitwą za poległych pod Smoleńskiem. W swojej inwokacji zwrócił uwagę na to, że “przy pożegnaniach tragicznie zmarłych nie mówi się co posiadali w życiu, ale co uczynili dla drugiego człowieka, eksponuje się dobro. Ich poświęcenie, troskę o dobro Ojczyzny i drugiego człowieka.” 


 


Ksiądz podziękował całemu personelowi zespołu “Polonia”, na czele z jego założycielką, dyrektorem artystycznym i choreografem (sercem Zespołu) panią Cecylią Rożnowską, obecną dyrektorką, incjatorką różnych nowych pomysłów panią Anną Krysińską i dyrektorem muzycznym panem Mieczysławem Dziś za ich wspaniałą działalność. Podziękował też rodzicom, za ich poświęcenie i przyprowadzanie dzieci na lekcję tańca. To właśnie rodzice dbają o wychowanie swoich dzieci, o modlitwę, o miłość do Ojczyzny i przyczyniają się do zachowania polskiej kultury, obyczajów i języka polskiego. 


 


W programie występów znalazły się tańce cieszyńskie, kurpiowskie, opoczyńskie, warmińskie w wykonaniu młodszych grup zespołu. Reprezentacyjna grupa zespołu ”Polonia” po raz pierwszy wykonała przepięknego mazura z Opery Straszny Dwór w choreografii pani Iwony Puc. Taniec ten był przygotowany z myślą o uczczeniu obchodów 3-majowych, na które „Polonia” została zaproszona do Dallas przez Fundację Polsko-Amerykańską w Teksasie.


 


Na wyróżnienie zasługują także najmłodsze „Krasnoludki” prowadzone przez wnuczkę pani C. Rożnowskiej – Jaclyn Krysiński, która ukończyła 3-letni kurs choreograficzny w Lublinie, w Polsce. To właśnie Jaclyn, jej mama i babcia są wzorem utrzymania polskości w rodzinach. Do tego, jak to jest ważne, nawiązał ks. Zdzisław Torba życząc zespołowi: „niech kolejne lata działalności będą wypełnione wspaniałymi pomysłami i dziełami na chwałę Pana Boga i dla dobra drugiego człowieka oraz pomogą zachować i przekazać następnym pokoleniom nasz polski język, tradycję i kulturę, które są tak głęboko związane z wiarą i zakorzenione w naszej polskiej głębokiej religijności. Niech dalsza działalność Zespołu Polonia przyczynia się, aby wasze dzieci, wnuki, stawszy się Amerykanami, nie przestali być Polakami”.


 


29 i 30 maja tancerze “Młodej Polonii” wystąpią w Toronto w Kanadzie. 18 czerwca młodzież „Polonii‘‘ wylatuje do Kolumbii na 38. Kolumbijski Festiwal Folklorystyczny CIOfF w Ibaque. Życzymy naszym młodym tancerzom wspaniałych przeżyć i burzy oklasków.


 


Wszystkie chętne dzieci i młodzież zapraszamy w nasze szeregi.


 


Zapisy w sobotę 22 maja od 9:30 do 12:30 w Fundacjii Kopernikowskiej przy 5238 W. Lawrence w Chicago. Po więcej informacjii proszę dzwonić do dyr. zespołu Anny Krysińskiej 1(847)529-2555 www.poloniaensemble.com


 


 Danuta Podowski



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama