Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 22:35
Reklama KD Market
Reklama

Taneczne powitanie wiosny

Związek Narodowy Polski wspiera działalność artystyczną polskich szkół




Chicago (Inf. wł.) - Gratuluję wszystkim wykonawcom, ich rodzicom i organizatorom tego pięknego przedsięwzięcia, które przed laty zainicjowała moja poprzedniczka, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Helen Szymonowicz – powiedziała wiceprezeska ZNP Teresa Abick na zakończenie dorocznego Koncertu Pieśni i Tańca dla szkół sobotnich, w których działają zespoły taneczne sponsorowane przez Związek. 



Pani wiceprezes podkreśliła, że dzięki tej inicjatywie, nad którą od lat czuwa od artystycznej strony Magdalena Solarz, dyrektor artystyczny zespołu „Wici”, dzieci i młodzież mają dodatkową okazję do porównania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych oraz zaprezentowania się przed liczną widownią. 


 


Dostojność tańca polskiego, jego wdzięk i siarczysty rozmach znalazł odzwierciedlenie w literaturze polskiej. Pisali o nim w swoich utworach poeci i pisarze. Nauka tańca jest nie tylko fizycznym ćwiczeniem, ale także znakomitą formą poznawania kultury i historii swojego kraju. Pani Teresa podkreśliła, że bardzo się cieszy z faktu, że tak liczne grono naszej młodzieży uczestniczy w tych zajęciach. Jej zdaniem nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie choreografów, nauczycieli i rodziców, którym złożyła serdeczne podziękowania i gratulacje za piękny koncert z udziałem kilkuset wykonawców, który 21 marca odbył się w Sali widowiskowej szkoły Ridgewood High School przy 7500 W. Montrose w Norridge na zachodnich przedmieściach Chicago.


 


Na scenie w całym szeregu licznych polskich tańców ludowych i narodowych zaprezentowało się kilkuset wykonawców. Tańczono polki, krakowiaki, polonezy, kujawiaki, oberki, tańce wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, śląskie, kaszubskie, kurpiowskie i wiele innych porywając publiczność umiejętnością poruszania się po scenie, przepięknymi strojami i wykonaniem. W koncercie przed wypełnioną po brzegi publicznością salą wystąpiło 21 grup tanecznych, dziecięcych i młodzieżowych reprezentujących trzy placówki szkolne: św. Maksymiliana Kolbe, zespół „Vera”, im. Emilii Plater, zespoły „Polanie” i „Wiślanie” oraz im. Juliusza Słowackiego, zespoły „Gaiczek” i „Mały Gaiczek”. Pięć grup tanecznych wystawił zespół „Małe Wici” działający pod opieką Grup 2514 i 3278 ZNP. Również pięć grup reprezentowało zespół „Lajkonik” działający przy kościele św. Trójcy pod patronatem Grupy 3241 ZNP. Trzy grupy taneczne wystąpiły pod egidą Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca ZNP „Wici”, dwa zespoły: „Wawel” i „Mały Wawel” reprezentowały Grupę 843 ZNP. Zespoły taneczne “Wisła” i „Mała Wisła” reprezentowały Grupę 127 i 523 Związku.  


 


Program z dużą dozą humoru prowadzili aktorzy scen polonijnych, Ewa Staniszewska i Krzysztof Arsenowicz. Prowadzący przypomnieli, że taniec to rytmiczne ruchy ciała ujęte w pewną artystyczną formę, wyrażającą szeroką skalę uczuć. Znany był już w starożytności. Tańce posiadają charakter narodowy, religijny, społeczny i towarzyski. W polskiej tradycji, kulturze i zwyczajach o tańcach krąży wiele anegdotek i przysłów, jak chociażby: “Do tańca i do różańca”, “Myszy tańcują, gdy kota nie czują”, “Choć tańcuje ładnie, dusza chleba pragnie”, “Złej tanecznicy zawadzi i rąbek w spódnicy”. 


 


Taniec stanowi więc nie tylko formę rozrywki fizycznej, ale dzieciom i młodzieży stwarza szansę kultywowania ludowego dziedzictwa, poznawania historii, zwyczajów i obrzędów ludowych, może także stanowić inspirację do twórczości poetyckiej i literackiej.


 


Od strony artystycznej i choreograficznej nad całością czuwała Magdalena Solarz. Zarówno przed koncertem, jak po jego zakończeniu, publiczności pokazały się wszystkie zespoły razem. Choreografowie i akompaniatorzy otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Gratulacje dzieciom, rodzicom i opiekunom złożyła Magdalena Solarz zapraszając dzieci i publiczność na koncert za rok. Gospodarzem koncertu i autorem dekoracji sceny był zespół “Wawel”.  Na widowni obecni byli również inni przedstawiciele władz krajowych ZNP, rodzice, znajomi i przyjaciele młodych tancerek i tancerzy. Nad organizacyjną stroną imprezy czuwała grupa wolontariuszek pracująca pod kierownictwem Wandy Penar i Marii Środoń.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)





Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama