Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:22
Reklama KD Market

Polska wersja prawyborów?


Okiem felietonisty



Polskie media wpłynęły na „mieliznę” polskiej odmiany prawyborów prezydenckich. W normalnych prawyborach powinni uczestniczyć wyborcy, czyli naród. W polskiej odmianie prawyborów lansowanej przez polityków Platformy Obywatelskiej biorą tylko udział czynni politycy tej partii. Politycy Platformy domagają się w mediach, aby tej wewnątrzpartyjnej debacie przyglądała się cała Polska i wskazują na sale sejmowe jako miejsce tej familijnej dysputy. Wyborca, na tym etapie polskiej odmiany prawyborów, jest kibicem, a nie uczestnikiem wyborów. Jednak ta polska odmiana prawyborów nikogo nie żenuje w Platformie Obywatelskiej. 


 


Jacek Żakowski, publicysta „Gazety Wyborczej” i „Polityki”, własny felieton na temat ostatnich pomysłów Platformy tytułuje „Trzysta procent niczego”. 


 


Niby pomysły Platformy są szlagierem, nawet większym niż dwustuprocentowym, ba, trzystuprocentowym, ale niczego. 


 


W dniu 27 marca dowiemy się, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej do fotela prezydenckiego. Prawdopodnie będzie nim marszałek Komorowski. 


 


PiS prawdopodobnie wskaże na obecnego prezydenta jako własnego kandydata. 


 


Z PSL kandydatem będzie Waldemar Pawlak. Jeżeli wybory odbędą się z marszu i w klimacie obecnie obowiązującym, to do drugiego etapu przejdzie kandydat Platformy i PSL-u, czyli wybory odbędą się wewnątrz koalicji. Ale do wyborów jest jeszcze daleko, a kryzys światowy nabiera rumieńców i polskie reperkusje światowego kryzysu są również trudne do przewidzenia. Jeżeli bezrobocie w Polsce wzrośnie do 15 procent, a kraj pogrąży się w brukselskim splinie, który jest zaraźliwy, to do drugiej tury mogą przejść kandydaci zupełnie nieoczekiwani w tej rywalizacji o fotel prezydencki. 


 


Polska raczkuje w demokratycznych przemianach. Demokracja i pozorna wolność rodzi potworki. W Gazecie.pl, kilka tygodni temu, znalazłem nieprawdopodobny przykład ogłupienia „wolnością”. Cytuję: „Chodzi o reklamę jednej z firm sprzedających ubrania dla młodzieży. Na zdjęciu chłopak z deskorolką mierzy w głowę klęczącego policjanta, mówiąc „Na kolana, psie” . 


 


Jej twórca Łukasz Kosy mówił „Gazecie” – ”taki pomysł drzemie w głowie każdego deskorolkowca. Chłopcy nie lubią policjantów i ochroniarzy.” Co na to minister sprawiedliwości Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Kwiatkowski: - „Ja bym był niezwykle ostrożny z penalizacją form reklamy” – powiedział w TVN 24. Minister radzi i ma nadzieję, że odzież reklamowana na plakcie tej firmy nie będzie kupowana przez Polaków. 


 


Co ja sądzę o takiej formie reklamy. W krajach skundlonych i skolonizowanych przez obce narodowi obyczaje każda forma reklamy i pospolitego chamstwa będzie miała szeroko otwarte drzwi i dostęp do mediów, będących własnością spekulacyjnego kapitału. Globalnym biznesom chodzi tylko o szybki zysk. 


 


Im większy upadek moralny kraju eksploatowanego, tym większy zysk spekulantów w obcym dla nich obyczajowo kraju. 


 


W Polsce mamy też przykłady nieoczekiwanej przez naród ortodoksji prawnej. Niby wszystko idzie zgodnie z literą prawa europejskiego. W Gazecie.pl czytamy: „Spadkobiercy Konstantego Mikołaja Radziwiłła, ostatniego właściciela pałacu w Jadwisinie wygrali walkę o zwrot cennej nieruchomości – podała „Rzeczpospolita”. 


 


Sympatyczna to jest dla Radziwiłłów wiadomość. Sygnatariusze 21 postulatów gdańskich wreszcie doczekali się realizacji ich „marzenia”. Sami poszli na bezrobocie po zamknięciu i sprzedaniu stoczni, ale wywalczyli dla Radziwiłłów zwrot ich pałacu, na którego utrzymanie i konserwację przez 50 lat komuniści zabierali robotnikom poważny procent ich zarobków. Tak to realizuje się w Polsce marzenia „ludzi z marmuru”. 


 


17 marca 2010


www.wojciechborkowski.com 


 



Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama