Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 16:38
Reklama KD Market
Reklama

Brigid Pasulka i jej książka wzbudzają zainteresowanie Polską

"Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy, że mogłabym kwalifikować się na pedagoga polonijnego. Polska ukształtowała mnie na pisarza, a równocześnie lubię uczyć. Podoba mi się to, że osiągnęłam idealną równowagę pomiędzy uczeniem i pisaniem. Kocham jedno i drugie" – powiedziała Brigid Pasulka na spotkaniu z Radą Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia)19 lutego w White Eagle w Niles.



Brigid Pasulka, jest autorką książki A long, long time ago and essentially true oraz pedagogiem ze znanego liceum chicagowskiego, Whitney Young Magnet High School. Powieść ukazała się na rynku księgarskim w sierpniu i szybko zyskała sobie dużą popularność, zainicjowała blogi dyskusyjne i wzbudziła zainteresowanie Polską, jej historią i kulturą. Książka została już przetłumaczona z angielskiego na kilka języków. Wkrótce udostępniona zostanie wersja tzw. papierowa, czyli w miękkiej oprawie.


 


Podczas wieczoru w Białym Orle autorka przeczytała fragmenty swojej książki, której akcja toczy się w Krakowie i małej miejscowości w Tatrach. Przedstawione są w powieści równolegle dzieje młodej pary w okresie II wojny światowej oraz ich wnuczki na początku lat 90.


 


Krótkiego podsumowania literackiego dokonał Joseph Scotese, nauczyciel języka angielskiego z Whitney Young Magnet High School, który przedstawił główne wątki książki oraz jej wykorzystanie dla potrzeb dydaktycznych.


 


Jego wykład ilustrowany był przeźroczami przedstawiającymi fragmenty uczniowskich wypracowań i projektów, zawierających interpretacje literackie w formie kombinacji tekstu, rysunku i muzyki. Jeden z uczniów stwierdził, że lektura nauczyła go, że nie posiadanie planów życiowych nie jest niczym złym oraz zachęciła go do wizyty w Krakowie.


 


Scotese podkreślił, że bardzo go interesuje polska literatura i kultura. Podkreślił, że w pracy z uczniami wykorzystuje też tłumaczenia polskiej poezji, między innymi Norwida i Poświatowskiej.


 


Obydwie prezentacje, autorki i jej kolegi z liceum Whitney Young wzbudziły żywe zainteresowanie zgromadzonych – posypały się pytania pod adresem prelegentów.


 


W uznaniu za propagowanie polskiej kultury Pasulka i Scotese otrzymli honorowe członkostwo w Radzie Nauczycieli Polonijnych.


 


Na początku wieczoru gości powitała wicekonsul RP Aleksandra Krystek. Spotkanie prowadziła prof. Lidia Filus z Northeastern Illinois University .


 


Z uczestnikami spotkania przywitał się właściciel Białego Orła – Andrew Przybyło. Zebrani podziękowali mu brawami za gościnność.


 


Na zakończenie autorka podpisywała egzemplarze swojej książki.


 


Warto przypomnieć, że Dziennik Związkowy przedstawił rozmowę z Pasulką niedługo po jej debiucie powieściowym (Dz. Zw., 2-4 października 2009, s. 24, cz.I). Jej sylwetkę przedstawiły też telewizje Polsat i Polvision.


 


Powieść A long, long time ago and essentially true uzyskała wiele świetnych recenzji, między innymi w Publishers Weekly, The Times i Onion, a także na wielu witrynach internetowych, poświęconych nowościom wydawniczym.


 


Przed debiutem powieściowym autorka wcześniej publikowała w pismach literackich krótkie opowiadania, za które w latach 2004-2007 otrzymała wyróżnienie Illinois Arts Council.


 


Brigid Pasulka mieszka w Chicago. Wychowała się w rodzinie o polskich tradycjach. Przez większość swojego dzieciństwa mieszkała w małej miejscowości w Centralnym Illinois.


 


Tekst: Alicja Otap


Foto: Ryszard Otap


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama