Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 16:24
Reklama KD Market
Reklama

Inicjatywa młodych polonijnych lekarzy


Polsko-Amerykańskie Medyczne Stowarzyszenie Zawodowe dla Polonii



Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego pierwszego lutego w kościele św. Błażeja w Summit odbyła się akcja bezpłatnych badań wzroku, na poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów oraz ciśnienia zorganizowana przez grupę młodych polonijnych lekarzy z Polsko-Amerykańskiego Medycznego Stowarzyszenia Zawodowego.


 


Grupa jedenastu lekarzy i pielęgniarek skupionych wokół pani doktor Józefiny Długopolskiej-Gach z Loyola University Medical Center przez cztery godziny prowadziła akcję bezpłatnych badań. Z możliwości poznania ewentualnych zagrożeń skorzystało ponad 60 osób, które wcześniej wyraziły chęć poddania się badaniu i dokonały rejestracji. Akcja została tak przygotowana, żeby każdy z pacjentów mógł po lub przed nabożeństwami zejść do sali pod kościołem i skorzystać z wizyty w tymczasowej kilnice. Na podstawie wyników pacjenci byli konsultowani między innymi przez dr. Wojciecha Nowaka z Interventional Cardiology Fellow Loyola University.


 


Obok wspomnianych dwojga lekarzy, w akcji uczestniczyli ponadto ich koleżanki i koledzy z innych szpitali i uniwersytetów: Katarzyna Kocoł, Patrycja Gałązka, Charles Koyias, Monika Olchawa, Dominik Róg, Magdalena Stec, Agnieszka Kielian oraz pielęgniarki Agnieszka Durski i Katarzyna Kozioł.


 


Jesienią, podczas jednego z prywatnych spotkań, rozmawiałyśmy z koleżankami, że warto byłoby taką akcję przygotować – wyznała jej organizatorka dr Józefina Długopolska-Gach. – Od słów przeszliśmy do konkretnych działań i dzięki zaangażowaniu kilku osób oraz przychylności wikarego tej parafii księdza Ryszarda oraz proboszcza i grupy sponsorów mogliśmy dzisiaj przebadać ponad 60 osób. Mój uniwersytet udostępnił nam aparaturę do prowadzenia badań oraz niezbędne próbki.


Po badaniu, w oczekiwaniu na konsultację medyczną, pacjenci mogli napić się kawy, zjeść pączka lub poczęstować się innymi słodkościami. Jestem przekonana, że zapewniliśmy wszystkim bezstresową atmosferę – podkreśliła sprawczyni całego „zamieszania”.


 


O tym, jak ważna w zachowaniu naszego zdrowia jest profilaktyka, zdaje sobie sprawę każdy z nas. Gorzej wygląda to od strony praktycznej. Najczęściej brak czasu, ubezpieczenia i najzwyczajniej pieniędzy skutecznie odwodzi nas od wizyt w gabinecie lekarskim, aby wykonać chociażby najprostsze badania. A tylko w ten sposób możemy na czas stwierdzić, czy przypadkiem nie mamy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, ciśnienia czy też cholesterolu, o czym osobiście mogłem się przekonać kilka lat temu podczas podobnej akcji przeprowadzonej przez doktora Bronisława Orawca.


 


Uświadomienie pacjentom potrzeby systematycznego czuwania nad swoim zdrowiem jest bardzo ważne. Z tego powodu uczestnicząca w akcji lekarz okulista Magdalena Stec przygotowała specjalnie na tę okazję ulotkę ukazującą zagrożenia, jakie dla naszego wzroku niesie nie leczona cukrzyca. 


 


Warto pamiętać, że cukrzyca stała się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych naszych czasów powodująca wiele przewlekłych powikłań bardzo niebezpiecznych w skutkach również dla naszego wzroku. Do najbardziej niebezpiecznych chorób oczu spowodowanych cukrzycą należą: retinopatia cukrzycowa, zaćma i jaskra.


 


Retinopatia, to uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka, które pojawiają się w czasie przebiegu cukrzycy. Nie leczone mogą w konsekwencji prowadzić do odwarstwienia siatkówki, pękania osłabionych naczyń powodując krwawe wylewy mogące doprowadzić do ślepoty. Jest chorobą bardzo groźną w skutkach, ale cichą w postępowaniu i rozwoju. W praktyce pacjenci nie odczuwają żadnego bólu, a zmiany zachodzą bardzo powoli i najczęściej dostrzegane są w zaawansowanym stadium choroby, dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola wzroku. Po zdiagnozowaniu leczenie odbywa się metodą terapii laserowej.


 


Zaćma polega na bezbolesnym zmętnieniu soczewki, na skutek czego następuje pogarszanie się ostrości widzenia, dające efekt widzenia przez mgłę, co w konsekwencji może doprowadzić do upośledzenia, a z czasem do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może rozwijać się gwałtownie lub powoli, nawet przez wiele lat. Można ją usunąć jedynie poprzez zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu nowej soczewki.


 


Trzecim najczęstszym schorzeniem wzroku w konsekwencji cukrzycy jest jaskra. Jest to uszkodzenie nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki spowodowane najczęściej nadmiernym ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Jest chorobą nieuleczalną. Można jednak zatrzymać lub spowolnić jej przebieg, dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie tej choroby i wprowadzenie prawidłowego leczenia, aby nie dopuścić do całkowitej utraty wzroku. Leczenie polegające na obniżeniu ciśnienia śródgałkowego i doprowadzenia do poprawy ukrwienia nerwu wzrokowego może być prowadzone przy zastosowaniu specyfików medycznych, lasera lub zabiegu operacyjnego.


 


Wobec możliwości wystąpienia tych zagrożeń, osoby chore na cukrzycę powinny systematycznie badać wzrok u specjalistów, bo czasem jedynie szybka interwencja okulistyczna może uratować widzenie. Podobnie sprawa wygląda z wpływem cukrzycy na choroby serca i układu krążenia.


 


Dlatego taka inicjatywa, jak niedzielne badania zorganizowane przez grupę młodych polonijnych lekarzy, na czele z panią doktor Józefiną Długopolską, jest bardzo cenna i wskazana. Jestem przekonany, że zapału inicjatorom powołania do życia Polsko-Amerykańskiego Medycznego Stowarzyszenia Zawodowego nie zabraknie i już niebawem usłyszymy o kolejnej akcji medycznej dla polonijnego środowiska.


 


Obok uniwersytetu Loyola akcję bezpłatnych badań wsparły: Astra Zeneca Pharmaceutical Company, firma JD Builders Józefa i Stanisławy Długopolskich, Belvedere Chateau oraz adwokaci Michael Worwąg i Joanna Małysz.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak




(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama