Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:25
Reklama KD Market
Reklama

Klucz do długowieczności


Związek Narodowy Polski w trosce o zdrowie Polonii



Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego lutego w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero w Chicago odbyło się seminarium na temat zdrowia i prewencji poważnych, chronicznych schorzeń zorganizowane z inicjatywy prezesa ZNP i KPA Franciszka Spuli.


 


W programie seminarium znalazły się wykłady wybitnych polonijnych specjalistów w zakresie kardiologii i stomatologii. W części pierwszej dr Mirosław Sochański, kardiolog z uniwersyteckim doświadczeniem w USA, mówił o wpływie zdrowego stylu życia na zdrowie naszego serca. Prelegent jest kardiologiem z długoletnią praktyką w Polsce i USA. Od 2003 roku prowadzi klinikę „Northwest Cardiovascular Center” i współpracuje z wieloma szpitalami na terenie aglomeracji chicagowskiej.


 


W drugiej części sobotniego seminarium znany i ceniony lekarz periodonta, kierująca od dziesięciu lat kliniką „Periodontics of Niles” Dorota Anasiński, prowadząca wykłady na UIC i specjalizująca się w implantach dentystycznych oraz walce z chorobami dziąseł, mówiła o kluczu do długowieczności człowieka, jakim są zdrowe zęby i ich wpływie na ryzyko występowania chorób serca.


 


W czasie poprzedzającym wykłady oraz podczas ich trwania każdy z grupy blisko 250 uczestników seminarium mógł skorzystać z bezpłatnego badania EKG i zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi. Badania prowadzili specjaliści ze szkoły medycznej TTI – Tukiendorf Training Institute. Na miejscu można było również uzyskać informacje na temat ubezpieczeń medycznych i na życie, oferowanych między innymi przez Związek Narodowy Polski.


 


Podczas swojego wykładu dr Sochański przypomniał, że kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, cukru we krwi i lipidów należy do podstawowych zadań każdego z nas. – Choroby układu krążenia należą do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych ostatniej doby – stwierdził doktor. – Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z czynników ryzyka, a wczesne rozpoznanie zagrożenia ułatwia i podnosi skuteczność leczenia. Dlatego należy systematycznie poddawać się badaniom – podkreślił.


 


Wskaźnik poziomu ciśnienia tętniczego nie powinien przekraczać wartości 130/80. Poziom tak zwanego „złego” cholesterolu nie powinien być wyższy od 100 jednostek, natomiast „dobry” cholesterol powinien być wyższy niż 40 jednostek. Dopuszczalny poziom lipidów kształtuje się na poziomie do 150 jednostek, a wskaźnik cukru mierzonego na czczo powinien oscylować w granicach 110. Jeżeli wyniki badań przekraczają te normy, pacjenci powinni pomyśleć o leczeniu. Osoby z przekroczonymi normami, na dodatek otyłe, ze zdiagnozowaną cukrzycą są w większym stopniu narażone na wystąpienie choroby wieńcowej lub udaru mózgu. Poprzez prowadzenie aktywnego, ale zarazem higienicznego trybu życia, możemy w znacznym stopniu zażegnać niebezpieczeństwo wystąpienia zawału. Po 40 roku życia profilaktycznie warto jest zażywać tabletkę aspiryny. Aspiryna rozrzedzając krew zapobiega tworzeniu się złogów cholesterolowych w żyłach.


 


Po wykładzie, podczas konsultacji z pacjentami, doktor Sochański analizował wyniki badań EKG i wskazywał na potrzebę systematycznej kontroli organizmu, potrzebę zmiany nawyków żywieniowych, znaczenia diety, aktywnego trybu życia, wysiłku fizycznego itp.


 


Do zdrowego odżywania, jako klucza do dobrego zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu, nawiązała w swoim wykładzie dr Anasiński. Mówiąc o potrzebie systematycznej kontroli uzębienia i walce z przejawami najmniejszych nawet schorzeń jamy ustnej podkreśliła, iż ma wrażenie, że obecnie jej pacjenci zmieniają nie tylko nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, ale także dużo większą wagę przywiązują do odżywiania. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech i duża doza komfortu dla pacjenta, ale także zabezpieczenie dla całego organizmu przed różnego rodzaju infekcjami i stanami zapalnymi, które pośrednio i bezpośrednio mają wpływ na stan zdrowia naszego serca.


 


Dziękując wolontariuszom za przygotowanie seminarium i jego przeprowadzenie prezes Franciszek Spula poinformował, że tego rodzaju sobotnie spotkania będą realizowane w cyklu comiesięcznym. Ich tematyką będą różne sprawy natury zdrowotnej i organizacyjnej interesujące środowisko polonijne w Chicago. Tematem marcowego seminarium będzie odżywianie.


 


Tekst i zdjęcia: 


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama