Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:16
Reklama KD Market

Książki, fotografia, architektura - Luty w Instytucie Sztuki

W lutym w Instytucie Sztuki zostaną otwarte trzy nowe wystawy:
• The Books of Mikhail Karasik – Michaił Karasik jest jednym z czołowych rosyjskich artystów kierunku "Książki artystów". Obok uprawiania sztuki, skupionej na formie książki, prowadzi on wydawnictwo, jest kuratorem wystaw i intensywnie pisze na te tematy.
Na wystawie znajdą się jego książki z Bibliotek Ryersona i Burnhama oraz inne publikacje – od awangardy wczesnego XX wieku do współczesności, które miały wpływ na twórczość Karasika. Wystawa zamknięta w soboty i niedziele.
Od 3 lutego do 12 kwietnia w Ryerson and Burnham Libraries.
• In the Vernacular. Zwykłe, prozaiczne fotografie – niezliczone użytkowe zdjęcia, robione na kartki pocztowe, dla gazet i do albumów rodzinnych – były przez ponad sto lat inspiracją i równocześnie antytezą fotografii artystycznej.
Starając się o miejsce w świecie sztuki, ambitni fotografowie dystansowali się do fotografii amatorskiej, zwyczajnej i praktycznej.
Wystawa pokazuje prace artystów, którzy wprost przeciwnie – używali codziennej fotografii jako źródła inspiracji, przyswajając sobie jej estetykę, zawartość i środki dystrybucji.
Prace Walkera Evansa, Andy'ego Warhola, Lee Friedlandera, Cindy Sherman, Martina Parra, Nikki S. Lee i innych uczą nas odbierania złożonej treści fotografii, niezależnie od tego, czy oglądamy je na ścianach muzeów, na stronach gazet, czy na półce w mieszkaniu.
Uwaga: niektóre zdjęcia mogą być niewłaściwe dla młodszych widzów.
Od 6 lutego do 31 maja w galeriach 1 i 2.
• William Eggleston: Democratic Camera, Photographs and Video, 1981–2008. Jeden z najbardziej wpływowych artystów amerykańskich, William Eggleston, zmienił historię kolorowej fotografii.
Jego pierwsza retrospektywna wystawa w USA ukazuje słynne kolorowe fotografie południa kraju, wczesne czarno-białe zdjęcia i prowokujące nagrania wideo. Wejście w kolor uzasadnił prosto: "Chcę widzieć wiele rzeczy w kolorze, ponieważ świat jest kolorowy".
Od 27 lutego do 23 maja w galeriach 182–184 i 188.
Zamknięte zostaną wystawy:
• The House Beautiful: Arts and Craft Architecture. Wystawa ukazuje, jak kierunek "sztuka i rzemiosło" wpłynął na prądy w architekturze, w tym art nouveau i szkoła preriowa Franka Lloyda Wrighta.
Do 2 lutego w Ryerson and Burnham Libraries.
• Chicago Cabinet: C.D. Arnold Photographs of the World's Columbian Exposition – Platynowe odbitki C.D. Arnolda, oficjalnego fotografa Światowej Wystawy Kolumbijskiej 1893 roku, ukazują wystawę od etapu przygotowań i budowy, a szczególnie jej koncepcję architektoniczną – dzieło Daniela H. Burnhama.
Do 28 lutego w gal. 3–4.
W dalszym ciągu można oglądać:
• Modern in America: Works on Paper, 1900–1950s – około 140 grafik, rysunków, kolaży i akwarel umożliwia określenie, co w różnych momentach I połowy XX wieku rozumiano jako "nowoczesne". Od akwarel Edwarda Hoppera z 1906 r., przez intensywną kolorystykę pasteli Georgii O'Keeffe, do "chlapanych" czarną emalią obrazów Willema de Kooninga z r. 1950 – widzimy, jak amerykańscy artyści odpowiadali na europejski modernizm.
Do 4 kwietnia w galeriach 124–127.
• John Marin's Watercolors: A Medium for Modernism – obszerna kolekcja prac Marina jest darem Alfreda Stieglitza, przyjaciela artysty, dla Art Institute.
Do 17 kwietnia 2011 w galeriach 124–127.
• Heart and Soul: Art from Coretta Scott King Award Books, 2006-2009 – nagrodzone książki afroamerykańskich pisarzy i ilustratorów, mówiące o muzykach i poetach, o odwadze i ryzyku, o wzlotach ducha.
Do 18 kwietnia 2010 w galerii 10 i Ryan Education Center.
• Iñigo Manglano-Ovalle: Always After (The Glass House) – inspiracją do konceptualnej sztuki Manglano-Ovalle jest jego działalność społeczna i poetycka medytacja nad estetyką, przyrodą i nowoczesnością. Jego instalacja "Always After" jest oparta na architekturze Miesa van der Rohe.
Do 31 maja w galerii 186.
Stałe wystawy:
• BIGsmall. Odwrócenie skali – wielkie przedmioty w miniaturze i małe w powiększeniu.
Galeria 10.
• The Touch Gallery. Jak zmysł dotyku pomaga w odbiorze dzieła sztuki.
Galeria 10.
• Neither Man Nor Beast. Wizerunki zwierząt na starożytnych monetach.
Galeria 155.
• The Modern Wing.
• Scott Burton. Minimalistyczne rzeźby, przedstawiające krzesła i ławy, mogą pełnić podwójną funkcję – dzieł sztuki i mebli.
Bluhm Family Terrace.
• Photography of Judith Turner. Zdjęcia przedstawiają wybrane widoki i elementy Modern Wing.
Galeria 286.
• • •
The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue.
Godziny otwarcia:
• od poniedziałku do środy i w piątki 10:30 rano – 5 po południu,
• w czwartki 10:30 – 8 wieczorem,
• w soboty i niedziele 10 rano – 5 po południu.
Wstęp: dorośli $18, dzieci od 14 lat, studenci i seniorzy (od 65 lat) $12. Dzieci poniżej 14 lat wchodzą bezpłatnie. Mieszkańcy Chicago (z dowodem zamieszkania) płacą o $2 mniej.
W czwartki w godzinach 5 po południu – 8 wieczorem wstęp bezpłatny.
Cena biletu obejmuje wystawy specjalne i szatnię.
Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu.
Oprac.: K. Cygielska
Mieszkańcy Chicago należący do Chicagowskiej Biblioteki Publicznej mogą wypożyczyć w dowolnym oddziale biblioteki kartę "Check Us Out", zapewniającą bezpłatny wstęp do dziewięciu muzeów, w tym do Art Institute.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama