Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 6 stycznia 2025 15:22

Innowacje w Cyberbezpieczeństwie: Czy rozwój technologii nadąża za zagrożeniami?

Dzisiejszy świat technologii rozwija się w zawrotnym tempie. I o ile tak mówi się już niemal od trzech dekad, to AI znacząco wszystko przyspieszyło.

Autor: Adobe Stock/AI

Wystarczy na miesiąc przestać interesować nowymi rozwiązaniami, a będzie się daleko w tyle. Żyjemy w czasach, kiedy coraz częściej wykorzystujemy nasze pieniądze w Internecie. Bawimy się w MrBet Casino, robimy zakupy, obsługujemy bankowość internetową, a mogą one być potencjalnym miejscem ataku.

O ile operatorzy tych serwisów robią, co mogą, żeby nas ochronić, to zawsze jest co najmniej kilka warstw zabezpieczeń, a pierwszą z nich zawsze jest użytkownik. Dzisiejsze ataki są dokonywane przede wszystkim na nas, dlatego że są najskuteczniejsze. Oczywiście wraz z nowoczesnymi technologiami pokroju AI, pojawiają się równie zaawansowane narzędzia do wyłudzania, włamywania i oszukiwania. Dlatego w niniejszym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Rosnąca skala problemu – Zagrożenia w świecie cyfrowym

W ciągu ostatniego roku coraz częściej słyszymy o kolejnych innowacyjnych sposobach cyberataków. Świadomość jest pierwszym i najsilniejszym zabezpieczeniem, dlatego warto o tym wspominać jak najczęściej. Jeżeli wiemy, że w dany sposób może nastąpić atak, to najczęściej same działania prewencyjne powinny wystarczyć.

Oszuści nie decydują się już wyłącznie na zaawansowane ataki hakerskie na infrastrukturę krytyczną potężnych firm, ale coraz częściej skupiają się na samych osobach prywatnych. Te ataki są realizowane na porządku dziennym.

Najczęstsze formy ataków:

  • Ransomware – złośliwe oprogramowanie, które infekuje urządzenie celem wyłudzenia konkretnych korzyści. Może wyświetlać komunikat, że dostęp do urządzenia jest zablokowany do czasu uiszczenia płatności na wskazany rachunek/portfel kryptowalut. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie z profesjonalnego oprogramowania antywirusowego lub ostatecznie sformatowanie pamięci urządzenia.
  • Phishing – wyłudzanie danych osobowych i podszywanie się pod nie za pomocą e-maili, portali społecznościowych, telefonów. Obecnie bardzo popularna i skuteczna metoda, która w połączeniu w możliwościami AI może być niezwykle groźna. Najlepszym sposobem ochrony przed phishingiem jest świadomość występowania takich oszustw, ponieważ najczęściej wystarczy po prostu zignorować taki atak. 
  • Ataki DDoS – bardzo stara i relatywnie prosta metoda przeciążania serwera danego serwisu lub usługi internetowej. Polega na jednoczesnym skorzystaniu z usługi przez ogromną liczbę urządzeń, co doprowadza do natychmiastowego jej wyłączenia.
  • Malware – złośliwe oprogramowanie, infiltrujące, niszczące lub kradnące dane użytkownika danego urządzenia. Narzędzia tego typu najczęściej pobieramy sami na swoje urządzenia, a jedynym sposobem ochrony jest podwójne zastanowienie się, czy pobierany program/plik rzeczywiście pochodzi z rzetelnego źródła, czy może zawiera złośliwe oprogramowanie.

Nowe metody ataków mogą pojawiać się regularnie, ale najczęściej są pochodnymi tych, które zostały wymienione.

Rozwój technologii w walce z zagrożeniami w sieci

Najwięksi giganci branży IT nieustannie opracowują nowoczesne rozwiązania, które mają walczyć z największymi zagrożeniami w sieci. W końcu w Internecie załatwiamy już większość spraw, dlatego ta sfera życia powinna również zostać odpowiednio zabezpieczona.

Sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie

Skoro AI może okazać się skuteczną pomocą dla potencjalnych oszustów, to równie dobrze może pomagać w ochronie użytkowników Internetu. To potężne narzędzie, które mądrze wykorzystane może mieć bardzo silny wpływ na ogólne bezpieczeństwo. Oczywiście technologia, pomimo swojego imponującego zaawansowania, według twórców nadal jest w powijakach, więc na wytoczenie najcięższych dział przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

AI może pomóc weryfikować zagrożenia na podstawie wzorców zachować. Już dzisiaj w wielu usługach wdrożono zabezpieczenia, które badają IP urządzeń i jeżeli wychwycą korzystanie z nowego miejsca, to poproszą o nowe rozwiązania. Sztuczna inteligencja może to wynieść na znacznie wyższy poziom, badając sposób wypowiedzi, zainteresowania, czy ogólne działania w obrębie serwisu.

Technologia blockchain w ochronie danych

Tę technologię możemy kojarzyć przede wszystkim z kryptowalut. Jej skuteczność zwróciła uwagę dużych graczy zajmujących się cyberbezpieczeństwem i już niebawem może zostać wykorzystana także w kwestii ochrony danych w sieci.

Blockchain oferuje rozproszoną, transparentną formę zapisu, która utrudni manipulowanie danymi. Pozwoli to usługodawcom znacząco zwiększyć bezpieczeństwo transakcji i weryfikacji tożsamości.

ZTA – Zero Trust Architecture

Do tej pory zakładano, że wszystkie dane znajdujące się wewnątrz sieci, są bezpieczne. Ten system ochrony wychodzi z założenia, że żadne urządzenie, ani użytkownik nie jest zaufany, do czasu zrealizowania odpowiedniej weryfikacji.

Chmury obliczeniowe

Wdrożenie do infrastruktury chmury obliczeniowej zapewnia ogromną elastyczność, ale także kolejne wyzwania związane z bezpieczeństwem. Dlatego dostawcy tych usług inwestują w technologie szyfrowania i inne zaawansowane mechanizmy zapewniające dodatkowe uwierzytelnianie.

Dzięki temu wszystkie przechowywane dane są dodatkowo zabezpieczone. Przykładem są dodatkowe systemy ochronne dla danych wrażliwych, z których można korzystać, chociażby w One Drive. Użytkownik może stworzyć wewnętrzny magazyn danych, który zostanie zabezpieczony kilkoma dodatkowymi warstwami ochrony, z wymogiem bezwzględnej dodatkowej weryfikacji. W ten sposób praktycznie nikt z zewnątrz nie może uzyskać dostępu do tak chronionych danych.

Cyberbezpieczeństwo: co przyniesie przyszłość?

Przyszłość w kwestii cyberbezpieczeństwa jawi się jako wielka niewiadoma. Jednak historia pokazała, że w parze z kolejnymi zagrożeniami, pojawiają się coraz bardziej zaawansowane systemy ochrony. To sprawia, że można spoglądać w przyszłość z optymizmem.

Najwięksi giganci branży IT nieustannie pracują nad rozwijaniem takich technologii, jak komputery kwantowe, Internet Rzeczy, a razem z tym pojawiają się kolejne rygorystyczne regulacje pokroju RODO.

Czy zatem jest się czego obawiać? Oczywiście, że tak. Jak mówi popularne przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”. Nie należy obawiać się nowych technologii. Jeżeli będziemy się stale edukować w kwestii cyberbezpieczeństwa, to będziemy zabezpieczeni.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama