Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 8 kwietnia 2025 08:16
Reklama KD Market

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową rywalką

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową rywalką. Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.
Reklama
  • Źródło: PAP
Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową rywalką
Stephanie Turner zdjęła maskę i uklękła na znak protestu przed walką z florecistką po zmianie płci fot. Facebook/Breaking Sports News

Podczas turnieju Turner zdjęła maskę i uklękła na znak protestu przed walką z Redmondem Sullivanem, florecistką po zmianie płci. Została za to ukarana czarną kartką, co oznaczało dyskwalifikację z zawodów.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

"Uklękłam, spojrzałam na sędziego i powiedziałam: Przepraszam, nie mogę tego zrobić. Jestem kobietą, a to jest mężczyzna, a to jest turniej kobiet. I nie będę walczyć z tą osobą” - mówiła Turner w telewizji Fox News.

Incydent zyskał dużą popularność w mediach społecznościowych. Wśród osób, które poparły Turner, była słynna w przeszłości tenisistka, znana z walki o prawa osób homoseksualnych Martina Navratilova.

"To się dzieje, gdy protestują zawodniczki! Czy ktoś tutaj nadal uważa, że to sprawiedliwe??? Wściekam się... i wstydź się @USAFencing, wstydź się za to, co robisz" - napisała na platformie X Navratilova, która już wcześniej przekonywała, że kobiety transpłciowe mają w sporcie niesprawiedliwą przewagę fizyczną.

Amerykańska federacja szermierki USA Fencing poinformowała, że decyzja o dyskwalifikacji Turner była zgodna ze światowymi przepisami.

"W przypadku Stephanie Turner jej dyskwalifikacja, która dotyczy tylko tego turnieju, nie była związana z żadnym oświadczeniem osobistym, ale była bezpośrednim skutkiem jej decyzji o odmowie walki z uprawnionym przeciwnikiem, czego wyraźnie zabraniają przepisy FIE” – napisano w oświadczeniu USA Fencing.

"Rozumiemy, że dyskusja na temat równości i integracji dotyczącej uczestnictwa osób transpłciowych w sporcie ewoluuje. USA Fencing jest zobowiązana do zmiany polityki w miarę pojawiania się bardziej istotnych badań opartych na dowodach lub w miarę wprowadzania zmian w zasadach ruchu olimpijskiego i paraolimpijskiego” - dodano.

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama