– Dzisiaj mamy w Konsulacie Generalnym RP bardzo miłe i piękne wydarzenie muzyczne. Obecność osób wśród publiczności z różnych krajów bardzo mnie cieszy. Była możliwość promocji polskiej muzyki, polskiej kultury i Polski w Chicago. Z przyjemnością miałam okazję podzielić się wiedzą o naszym kompozytorze i jego zasługach dla muzyki klasycznej w Polsce i na świecie. Uważam ten festiwal za genialną wręcz inicjatywę. Jestem pełna podziwu, pozytywnego odbioru i uznania dla pani Grażyny Auguścik, że miała taki pomysł, aby coś takiego zainicjować i teraz to pieczołowicie kultywować. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe, bo pozyskanie artystów i sponsorów wymaga wielu zabiegów. Jednak widzę, że z powodzeniem to się udaje. Gratuluję szczerze i dopinguję z całego serca – powiedziała konsul generalna Regina Jurkowska.
– Na festiwalu gramy i śpiewamy muzykę klasyczną, jazzową, malujemy, recytujemy, a nawet tańczymy. Wszystkie rodzaje sztuki mają miejsce. Inauguracja tradycyjnie już odbywa się w gmachu polskiej placówki konsularnej i zawsze tutaj prezentowana jest muzyka klasyczna. Dzisiejszego wieczoru występuje utalentowany pianista z mojego rodzinnego Słupska Łukasz – Jankowski. Kolejne festiwalowe dni są również bardzo atrakcyjne i programowo bogate. Mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni – powiedziała gospodyni festiwalu, jego inicjatorka i główna organizatorka Grażyna Auguścik.
Łukasz Jankowski rozpoczął swój koncert wykonaniem Nocturne Op. 9 No. 2 in E flat major, następnie zagrał Nocturne No. 20 i 10. oraz mazurka Karola Szymanowskiego i Sonatę Józefa Wieniawskiego. Występ zakończył utworem Fryderyka Chopina Polonaise in A flat major Op. 53 wzbudzając aplauz zgromadzonej w sali publiczności zachęcającej artystę do bisu.
– To był bardzo piękny koncert. Klasyka Chopina. To jest muzyka, która zachwyca wszystkich ludzi na różnych kontynentach. Tutaj w konsulacie, w tej przepięknej sali brzmi ona zupełnie wyjątkowo. Jest w niej coś niepowtarzalnego. Bardzo się cieszę, że będąc podczas delegacji służbowej w Wietrznym Mieście miałam okazję brać udział w tym koncercie, który został pięknie przygotowany i pięknie wykonany. Jest naprawdę super, a ostatni Polonez A-dur absolutnie urzekający – powiedziała Dorota Manaj z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
– Podobną opinię wyraził prof. John Kulczycki, emerytowany wykładowca historii na University of Illinois, który od lat wspiera to wydarzenie artystyczne. – To wspaniały koncert, którego miałem przyjemność wysłuchać. Utwory naszego niepowtarzalnego kompozytora grał niezwykle utalentowany, wspaniały artysta Łukasz Jankowski z Polski. Osobiście bardzo lubię muzykę Chopina, bo zawsze była obecna w naszym domu – podkreśłił.
Kolejnym bardzo udanym festiwalowym koncertem z Łukaszem Jankowskim i Katarzyną Wyporską-Wawrzczak, choreografem i rytmiczką w rolach głównych było sobotnie spotkanie ze społecznością szkoły im Fryderyka Chopina, które w godzinach przedpołudniowych odbyło się w Forest View Educational Center w Arlington Heights. Dodatkowego smaku artystycznego spotkaniu nadał udział w koncercie podopiecznych Agaty Palecznej z Warsztatów Teatralnych „Little Stars”. W sobotni wieczór w klubie Green Mill Jazz Club wystąpiła Grażyna Auguścik z zespołem.
W niedzielę Łukasz Jankowski i Katarzyna Wyporska-Wawrzczak wystąpili przed uczestnikami zajęć „Malując Chopina” zorganizowanymi w Muzeum Polskim przez Patrycję Stępniak. 24 lutego muzyka i taniec zawitały do siedziby PaSO, a w miniony czwartek polonijni fani muzyki jazzowej i klasycznej mieli niewątpliwą ucztę z udziałem wspaniałej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak oraz Grażyny Auguścik. Koncert odbył się w Centrum Kopernikowskim (relacje przekażemy w następnym wydaniu naszej gazety). Z kolei 28 lutego w sali Constellation występuje Leonard Simpson ze swoim kwartetem oraz Ethan Phillion Quartet. Na 1 i 2 marca zaplanowane jest wyświetlenie filmu z koncertu zmarłego 20 października minionego roku znakomitego pianisty Janusza Olejniczaka, najmłodszego laureata VIII edycji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Koncert został zarejestrowany w Chicago 14 listopada 2021 roku.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP