73-letni Joseph Czuba podczas procesu przed sądem powiatu Will w Joliet odpowiadać na zarzuty kryminalne morderstwa, usiłowania zabójstwa, ciężkiego pobicia oraz popełnienia przestępstwa z nienawiści. Czuba nie przyznał się do winy i od aresztowania w październiku 2023 r. pozostaje w więzieniu powiatu Will. Sprawę Czuby prowadzi obecnie sędzia Amy Bertani-Tomczak.
Obrońca z urzędu George D. Lenard zwracał się do sądu o zwolnienie Czuby z więzienia za kaucją i objęcie go nadzorem elektronicznym. Argumentował, że oskarżony nie miał na koncie żadnych przestępstw, jest weteranem amerykańskich sił powietrznych i ma problemy ze zdrowiem. W tygodniach przed atakiem zdiagnozowano u Czuby raka prostaty. Sąd podtrzymał swoją decyzję o pozostaniu oskarżonego w areszcie ze względu na ciągłe zagrożenie dla jednej z ofiar i społeczności.
W październiku 2023 r. Czuba stał się coraz bardziej paranoiczny w związku z atakiem Hamasu na Izrael i wojną w Gazie. Był pod wpływem komentarzy w konserwatywnym radiu talk-show – napisała prokuratura w akcie oskarżenia.
Jego żona zeznała, że Czuba uważał, że jest w niebezpieczeństwie, bo, jak podejrzewał, lokatorka w ich domu na parterze, 32-letnia imigrantka z Palestyny Hanaan Shahin, „zamierza wezwać palestyńskich przyjaciół, aby przyszli i im zaszkodzili”. Prokuratura twierdzi również, że Czuba obawiał się „narodowego dnia dżihadu” zaplanowanego na 13 października.
Dzień później, 14 października 2023 r., Czuba zapukał do drzwi mieszkania wynajmowanego przez Shahin i rozpoczął kłótnię z nią na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Następnie miał zaatakować kobietę nożem, zadając jej ciosy w głowę i ciało.
Shahin zamknęła się w łazience z telefonem, ale nie zdołała zabrać ze sobą 6-letniego syna, Wadee Alfayoumiego. Zadzwoniła pod numer alarmowy 911 i wezwała pomoc, mówiąc, że „właściciel zabija jej dziecko nożem”.
Policjanci znaleźli chłopca leżącego bez koszulki na łóżku. Według biura szeryfa powiatu Will dziecko zostało ugodzone nożem w stylu wojskowym 26 razy.
Pogrzeb 6-letniego Wadee, który urodził się w Stanach Zjednoczonych, stał się symbolem przemocy wymierzonej w Palestyńczyków. Były prezydent Joe Biden przyjął w styczniu jego matkę Hanaan Shahin w Białym Domu.
W odpowiedzi na tę tragedię, we wrześniu 2024 r. Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję (S.Res. 847), znaną jako „Rezolucja Wadee”, upamiętniającą 6-latka.
Rezolucja, którą przedstawił senator USA Dick Durbin z Illinois, potępia przestępstwa z nienawiści oraz dyskryminację wobec społeczności muzułmańskiej, palestyńskiej i arabskiej oraz zwraca uwagę na niebezpieczeństwo „dehumanizującej i demonizującej retoryki, która przyczyniła się do brutalnego morderstwa Wadee”.
Rodzina chłopca złożyła również swój pozew przeciwko Josephowi Czubie, jego żonie, bratu oraz ich firmom zarządzającym nieruchomościami. Zarzuca Mary Czubie, że miała wcześniejszą wiedzę o zamiarach męża przed incydentem.
Shahin twierdzi, że brat oskarżonego Daniel Czuba, który jest właścicielem agencji nieruchomości, naraził ją i dziecko na niebezpieczeństwo, polecając jej zamieszkanie u Josepha Czuby, wiedząc o jego skłonnościach do przemocy i uprzedzeniach wobec muzułmanów.
Rodzina Wadee domaga się odszkodowania za śmierć dziecka oraz obrażenia odniesione przez jego matkę.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com