Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 8 kwietnia 2025 16:24
Reklama KD Market

Radny Lopez szuka nowej technologii wykrywania strzałów dla Chicago – prezentacja systemu za plecami liderów miasta

Radny Ray Lopez podjął się poszukiwań nowego systemu wykrywania strzałów, który miałby zastąpić ShotSpottera, wyłączonego przez burmistrza Brandona Johnsona z powodu wysokich kosztów i nieefektywności. Zaprezentowany w poniedziałek, 13 stycznia system firmy Alarm.com, łączący technologię akustyczną i podczerwieni, kamery oraz drony, ma być testowany w 15. okręgu na południowym zachodzie Chicago. Prezentacja systemu odbyła się jednak bez wiedzy władz miasta, które dowiedziały się o niej dopiero w dniu wydarzenia. Tymczasem administracja burmistrza Johnsona już rozpoczęła poszukiwania substytutu ShotSpottera.
Reklama
Radny Lopez szuka nowej technologii wykrywania strzałów dla Chicago – prezentacja systemu za plecami liderów miasta

Autor: Adobe Stock

Radny Ray Lopez z 15. okręgu miejskiego w Chicago zorganizował w poniedziałek, 13 stycznia, demonstrację nowoczesnej technologii wykrywania strzałów, która ma na celu wspieranie policji w szybkim lokalizowaniu strzałów i poprawę bezpieczeństwa w mieście.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

W Davis Square Park przy South Marshfield Avenue zaprezentowano system firmy Alarm.com. „Czujnik musi zarejestrować oba zdarzenia: zarówno błysk, jak i huk. Jeśli nie widzimy błysku, ale słyszymy huk, to nie jest strzał. Jeśli widzimy błysk, ale nie słyszymy huku, również nie jest to strzał” – wyjaśniał działanie systemu inżynier z Alarm.com, Robert Errico.

Program pilotażowy ma być testowany w 15. okręgu obejmującym południowo-zachodnie rejony Chicago, ale wymaga zatwierdzenia przez władze miejskie.

Poprzedni system wykrywania strzałów, ShotSpotter, wykorzystywał akustyczne czujniki zamontowane na latarniach, głównie w południowych i zachodnich rejonach miasta, aby szybko powiadamiać policję o lokalizacji podejrzanych strzałów. Burmistrz Brandon Johnson, w swojej kampanii wyborczej, obiecał zakończyć jego użycie, krytykując technologię jako nieskuteczną i zbyt kosztowną. Ostatecznie ShotSpotter został wyłączony jesienią ub. roku.

Technologia promowana przez radnego Lopeza i zaprezentowana przez firmę Alarm.com łączy „technologię akustyczną i podczerwieni, koordynację kamer oraz automatyczne wdrażanie dronów” i była stosowana w aplikacjach wojskowych od 2005 r.

Administracja burmistrza Johnsona dowiedziała się o indywidualnej inicjatywie radnego Lopeza dopiero wieczorem przed prezentacją, kiedy radny powiadomił media o konferencji prasowej zaplanowanej na poniedziałek rano, 13 stycznia. Zastępca burmistrza odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa publicznego Garien Gatewood potwierdził, że Lopez nie skontaktował się z zespołem burmistrza w tej sprawie.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek, biuro prasowe burmistrza Johnsona stwierdziło, że pilotaż Lopeza „wykracza poza oficjalne procedury miasta”.

Jak powiedział Gatewood, administracja jest „zadowolona z współpracy z każdym, kto zobowiązuje się do pomagania w zapewnieniu bezpieczeństwa miasta, jednak organizacje partnerskie, skoncentrowane na bezpieczeństwie, takie jak Departament Policji Chicagowskiej i Miejska Agencja Zarządzania w Sytuacjach Kryzysowych (Office of Emergency Management and Communications), chciałyby wcześniej dowiedzieć się o planach Lopeza.

Administracja Johnsona pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła proces mający na celu zastąpienie systemu ShotSpotter. Zakończono pierwszy etap procesu, w ramach którego otrzymano oferty od dostawców technologii.

W miarę jak proces postępuje, miasto już rozpoczęło pilotaż nowej technologii dla służb ratunkowych. Gatewood odmówił podania szczegółów dotyczących testowanych systemów, lokalizacji testów oraz wyników. „Jednym z celów jest bardziej bezpośrednie ukierunkowanie na obszary o wysokiej przestępczości” – powiedział. Gatewood zasugerował, że celem administracji jest pełne wdrożenie nowej technologii do tego lata.

„Nie będziemy spieszyć się z tym procesem. Upewnimy się, że zostanie on przeprowadzony prawidłowo” – dodał.

W ramach przygotowań miasto sprawdziło swój system monitoringu w grudniu, aby ustalić, które kamery są zasłonięte, co doprowadziło do przycięcia ponad 300 drzew.

Według Gatewooda, Alarm.com nie odpowiedziało na zapytanie ofertowe (RFI), ale firma i miasto były w kontakcie od miesięcy, ponieważ „niektóre ich technologie są interesujące”.

Lopez uważa, że system Alarm.com byłby korzystny dla policji. Jednocześnie radny krytykował administrację. „Lato zbliża się wielkimi krokami, a burmistrz i ta administracja miała wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań, na wprowadzenie alternatywnego rozwiązania, ale zdecydowali się tego nie zrobić. Moje społeczności będą cierpieć” – powiedział Lopez.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama