Szpital Rush University wprowadził obowiązek noszenia maseczek jeszcze na początku grudnia. Maseczki na niektórych obszarach szpitala musi nosić personel oraz osoby odwiedzające pacjentów w związku z podniesionym poziomem zachorowań na COVID-19 i inne choroby dróg oddechowych, w tym grypę i RSV.
Wymóg obowiązuje we wszystkich szpitalach sieci – Rush University Medical Center, Rush Copley Medical Center oraz Rush Oak Park.
Inne sieci szpitalne w rejonie Chicago, np. Endeavor Health, wymagają noszenia maseczek w przypadku pacjentów doświadczających objawów infekcji dróg oddechowych oraz odwiedzających ich gości.
Sieć University of Chicago Medicine nakazuje swojemu personelowi noszenie masek ochronnych podczas „wszystkich czynności związanych z opieką i kontaktem z pacjentem”.
Noszenie maseczek obowiązuje również w innych częściach stanu. Od wtorku, 31 grudnia szpital OSF Saint Francis w Peorii wprowadził wymóg noszenia masek z powodu „rozprzestrzeniających się chorób układu oddechowego”. Dodatkowo szpital wprowadził ograniczenia w liczbie odwiedzających – dozwolone są tylko dwie dorosłe osoby na jednego pacjenta.
23 grudnia Departament Zdrowia Publicznego Illinois ostrzegał, że „ogólny poziom chorób układu oddechowego wzrósł z niskiego do umiarkowanego”. Liczba wizyt na izbie przyjęć pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych wzrosła w ciągu jednego tygodnia z 13,8 do 14,7 proc. Wzrosła też liczba pacjentów, głównie dzieci do czwartego roku życia, przyjmowanych na oddział intensywnej terapii w związku z chorobami dróg oddechowych.
Służby zdrowia publicznego zachęcają częstego mycia rąk i szczepień przeciw COVID-19 i grypie.
Jesienią informowano o znacznym wzroście przypadków ksztuśca (whooping cough) w Illinois. W październiku liczba zachorowań wynosiła prawie pięć razy więcej niż rok wcześniej. Odzwierciedlało to trend panujący w całym kraju.
Lekarze podpowiadają, aby każdy, kto doświadcza typowych objawów infekcji układu oddechowego – takich jak kaszel, katar kichanie lub gorączka – nosił maseczkę, gdy przebywa w pobliżu innych osób, zwłaszcza starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym. Warto pamiętać, że żele antybakteryjne nie zastąpią dobrego zwyczaju częstego mycia rąk wodą i mydłem.
Według służb zdrowia publicznego, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom dróg oddechowych, takim jak grypa czy COVID-19, a także ksztuśćcowi, jest szczepienie.
(jm)