Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 07:24
Reklama KD Market

Podróże w sezonie świątecznym – jak uniknąć oszustw?

Każdy, kto planuje podróż w okresie świątecznym, powinien być szczególnie ostrożny. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby podróżujące samolotem, ponieważ pojawiły się nowe oszustwa związane z programem TSA PreCheck. W okresie świątecznym istnieje też wiele innych oszustw związanych z wyjazdami.

Autor: Adobe Stock

 Program TSA PreCheck umożliwia szybsze przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa, eliminując konieczność zdejmowania butów, pasków oraz wyjmowania laptopów i innych przedmiotów z bagażu podręcznego.

Cyberprzestępcy wykorzystują popularność tego programu do oszukiwania podróżnych. Wysyłają e-maile, które rzekomo mają ułatwić proces aplikacji lub odnowienia programu, obiecując dodatkowe „korzyści”.

Załączone w e-mailach linki prowadzą do fałszywych stron, które imitują witrynę TSA. Tam oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz informacje o płatnościach. Po ich podaniu ofiary tracą pieniądze, a często również swoje tożsamości.

Aby nie wpaść w pułapkę oszustów, należy pamiętać, że:

  • rejestracja w programie TSA PreCheck wymaga osobistej wizyty i opłaty na miejscu, a nie online,
  • odnowienie programu można przeprowadzić online, ale TSA nigdy nie wysyła e-maili zawierających linki do dokonania płatności. W celu odnowienia należy samodzielnie odwiedzić oficjalną stronę TSA.

W okresie świątecznym istnieje wiele innych oszustw związanych z podróżami. Fałszywi agenci biur podróży czasami pokazują potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego, co daje złudzenie, że wszystko zostało załatwione. W rzeczywistości oszuści płacą jedynie niewielką opłatę za wstrzymanie rezerwacji na kilka dni i nigdy nie kupują biletu.

Podróżni powinni uważać na oferty darmowych wakacji, wyjazdów po zniżkowych cenach oraz oszustwa związane z wynajmem domów. Oszuści bardzo często reklamują oferty, które w rzeczywistości nie istnieją. Używają terminów sugerujących, że oferta jest darmowa lub oferowana jako nagroda, ale jej skorzystanie może później wiązać się z opłatami i podatkami.

Jeśli ktoś twierdzi, że jedynym sposobem zapłaty za wynajem domu na urlop jest przelew, karta podarunkowa lub kryptowaluta i naciska na szybkie podjęcie decyzji w sprawie oferty, to może wskazywać na oszustwo. 

Luksusowe nieruchomości wakacyjne oferowane w niezwykle niskich cenach mogą być oznaką oszustwa. Zapoznaj się dokładnie z ofertą, by ocenić, czy jest realna. Zainwestuj czas w rozeznanie rynku, zanim zdecydujesz się na zakup.

Aby uniknąć oszustw związanych z podróżami:

  • Nie podpisuj umów ani nie dokonuj płatności, dopóki nie zapoznasz się z warunkami oferty. Przed dokonaniem płatności poproś o kopię zasad dotyczących anulowania (cancellation) i zwrotów (refund). Jeśli nie możesz uzyskać tych informacji, zrezygnuj z oferty.
  • Przeprowadź dokładne rozeznanie. Odwiedź stronę bbb.org, aby sprawdzić informacje o firmach turystycznych, hotelach, wynajmach i agentach. Wyszukaj w internecie słowa takie jak „oszustwo” (scam), „opinie” (review) czy „skargi” (complaints), aby dowiedzieć się, co inni mówią o danej firmie.
  • Korzystaj z aplikacji oferujących wypoczynek, które pomagają w wyszukiwaniu cen biletów lotniczych i ofert hotelowych. Upewnij się jednak, że kupujesz bezpośrednio od linii lotniczych lub hotelu. To może wpłynąć na możliwość zwrotu pieniędzy lub naliczanie punktów lojalnościowych.

Podczas szukania biletów lotniczych pamiętaj, że portale i aplikacje porównujące ceny mogą naliczać dodatkowe opłaty za takie usługi, jak zmiana lub anulowanie lotu.

Nie można porównać cen hoteli, jeśli nie zna się wszystkich opłat. Jeśli nie masz pewności, czy strona internetowa hotelu pokazuje całkowitą cenę, zadzwoń do hotelu i zapytaj o „resort fee” lub inne obowiązkowe opłaty. Zapytaj również o podatki, które w wielu miejscach mogą być znaczące.

Zgłaszaj napotkane oszustwa w BBB Scam Tracker. Śledź nas w mediach społecznościowych pod nazwą @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama