Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 06:54
Reklama KD Market

Jak zwiększyć wydajność paliwa?

Dopóki na naszych autostradach nie będą poruszały się wyłącznie elektryczne ciężarówki, to firmy transportowe muszą myśleć o poprawie ekonomii paliwowej swoich pojazdów. W branży transportu drogowego wydatki na paliwo są kluczowe, ponieważ diesel stanowi od 20 do 25 proc. marginalnych kosztów eksploatacji floty (niezależnie od ceny za galon paliwa).

Autor: Adobe Stock

I chociaż na dzień dzisiejszy ceny diesla spadają, to historia pokazuje, że spadki w krótkim czasie mogą przerodzić się w ogromne wzrosty, które będą stanowiły niebagatelne obciążenie budżetu dla każdego właściciela ciężarówki.
Dlatego należy skupić się na maksymalizacji gospodarki paliwowej już dzisiaj, co pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnymi następstwami wzrostu cen paliw.

Poniżej dzielimy się kilkoma sprawdzonymi wskazówkami, które pomogą w osiągnięciu tego celu.

Sprawdź parametry silnika

W prawie wszystkich silnikach poszczególne parametry mogą zostać zresetowane. Wiele z nich wpływa na ekonomię paliwową. Obejmuje to te parametry, które odpowiedzialne są za ograniczenie prędkości pojazdu zarówno za pomocą pedału gazu, jak i tempomatu, oraz za ograniczenie czasu pracy silnika na jałowym biegu.

Szkolenie plus motywowanie kierowców

Kierowcy mają ogromny wpływ na ekonomię paliwową. Znawcy tematu twierdzą, że przeszkolony i zmotywowany kierowca jest w stanie poprawić ją nawet o 30 proc. Szkolenia z ekonomicznej jazdy powinny być stałym punktem podczas treningu dla kierowców CDL, jak i systematycznie powtarzane podczas firmowych szkoleń. Kierowcy powinni być nagradzani za odsetek czasu, w którym korzystają z tempomatu oraz za zdolność unikania gwałtownych startów oraz gwałtownych hamowań, w szczególności kiedy ciężarówka jest załadowana.

Utrzymuj prawidłowe ciśnienie w oponach

Opona niedopompowana o 10 psi może spowodować spadek ekonomii paliwowej o 0,5 do 1 proc. Poza uczuleniem kierowców na ważności kontroli ciśnienia przed i po pracy można również zamontować systemy monitorowania ciśnienia w oponach. Niektóre z tych systemów tylko ostrzegają o niskim ciśnieniu, ale najlepsze automatycznie utrzymują, na bieżąco, odpowiedni poziom powietrza w oponach.

Ponownie sprawdź trasy przejazdów

Przeanalizuj obecne trasy przejazdów pojazdów, aby sprawdzić, czy można wprowadzić zmiany, które poprawią efektywność paliwową. np. drogi z mniejszą ilością wzniesień czy wymuszonych przystanków (światła etc.).n Zwróć też uwagę na procent pustych przejazdów i poszukaj rozwiązań, które doprowadzą do mniejszej ilości pustych powrotów do bazy.

Dbaj o dobry stan techniczny ciężarówek

Regularnie przeprowadzaj przeglądy i serwisy prewencyjne. Wszystkie ciężarówki muszą posiadać plan przeglądów technicznych (PM) i wszystkie muszą trafiać do warsztatów zgodnie z nimi. Pamiętaj, że dobrze utrzymane technicznie ciężarówki pracują z maksymalną wydajnością.

Warto również zadbać o lepszą aerodynamikę pojazdów. Nie tylko poprawi to zużycie paliwa, ale również zwiększy zasięg, zredukuje emisję spalin i wydłuży żywotność mechanicznych komponentów, np. silnika.

Fakt, że montaż osłon aerodynamicznych czy modyfikacja nadwozia wiąże się z pewnymi kosztami, ale w związku ze wspomnianymi korzyściami powinny się one zwrócić w stosunkowo krótkim czasie.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab. 
We put Truckers first.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama