Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 13:53
Reklama KD Market

„Wasza sprawa zostaje oddalona”. Coraz więcej absolwentów Sądu Sprawiedliwości Naprawczej na Jackowie

Najliczniejsza, bo 25-osobowa grupa absolwentów pomyślnie ukończyła program Sądu Sprawiedliwości Naprawczej, Restorative Justice Community Court, który od ponad czterech lat działa w budynku szkolnym przy Bazylice św. Jacka w dawnej polskiej dzielnicy w Chicago. Niedawno odbyła się już trzecia w historii tego sądu uroczystość graduacyjna. Jak zwykle nie zabrakło na niej polskich akcentów.
Absolwenci Sądu Sprawiedliwości Naprawczej na Jackowie

Autor: Joanna Marszałek

Większość spośród 25 absolwentów, ich rodziny i ponad stu gości wzięło udział w uroczystości graduacyjnej, która odbyła się w piątek, 1 listopada w oddziale Sądu Sprawiedliwości Naprawczej, Restorative Justice Community Court (RJCC) w budynku Resurrection Hall przy Bazylice św. Jacka w chicagowskiej dzielnicy Avondale.

To już trzecia uroczystość graduacyjna, która odbyła się w oddziale sądu na Jackowie od jego powstania latem 2020 r. Tym razem grupa absolwentów była najliczniejsza w historii programu. W pierwszych dwóch latach program ukończyło 17, a w ub. roku 16 osób.

Idea sprawiedliwości naprawczej oparta jest na rozwiązywaniu konfliktów i resocjalizacji młodych osób zamiast skazywania ich na kary więzienia. Podczas specjalnych sesji z udziałem ofiar oraz członków lokalnej społeczności oskarżony ma okazję przeanalizować popełniony czyn, przeprosić za niego i wynagrodzić wyrządzoną krzywdę. W zamian jego sądowa kartoteka zostaje wyczyszczona.

Absolwentom pogratulował sam szef sądów powiatu Cook Timothy C. Evans, który jest gorącym zwolennikiem idei sprawiedliwości naprawczej. O tegorocznych absolwentach powiedział:

– Owszem, popełnili wiele błędów. Ale wzięli za nie odpowiedzialność, jak również przyjęli odpowiedzialność za uzdrowienie problemów, które spowodowali. Pokonali wiele przeszkód. Chcę, żeby widzieli, że zasłużyli na drugą szansę, którą dziś otrzymują – mówił Evans.

Sędzia Evans podziękował ks. Stanisławowi Jankowskiemu, proboszczowi parafii św. Jacka, za jego przychylność, koordynatorce sądów sprawiedliwości naprawczej w powiecie Cook Margaret Kulujian oraz sędzi Beatriz Santiago, która od początku przewodniczy RJCC w Avondale. Jak powiedział, to dzięki gorliwości m. in. sędzi Santiago w sierpniu ustawodawcy zatwierdzili zmianę przepisów, która pozwala absolwentom RJCC na wyczyszczenie ich kartotek w dniu graduacji. Wcześniej uczestnicy programu musieli czekać 60 dni na usunięcie z kartotek zapisów o swoich wykroczeniach.

Absolwenci przy burzy oklasków odebrali certyfikaty, gratulacje i upominki od przedstawicieli władz, a zanim zeszli ze sceny, usłyszeli symboliczne słowa asystent prokuratora stanowego Sarah Kaufman: „Twoja sprawa została oddalona”.

Na uroczystość przybyli m. in. przedstawiciele: biura kongresmenki Delii Ramirez (3 okręg kongresowy), władz powiatowych, sędziowie powiatu Cook, przedstawiciele Biura Prokuratora Stanowego oraz Biura Obrońcy Publicznego, radni: Ruth Cruz (30 okręg miejski) i Daniel La Spata (1 okręg miejski), pracownicy i wolontariusze oraz liderzy lokalnej społeczności.

Prezes sądów powiatu Cook Timothy C. Evans z absolwentami programu
Wyróżnieni parafianie Bazyliki św. Jacka z proboszczem ks. Stanisławem Jankowskim

Polonia ma duży wkład w sukces Sądu Sprawiedliwości Naprawczej w Avondale. Koordynatorką programu w Biurze Prezesa Sądów Powiatu Cook i pomysłodawczynią lokalizacji na Jackowie jest Margaret Kulujian, Polonii znana również jako Małgorzata Ptaszyńska. Jednym z opiekunów uczestników programu na Jackowie jest działacz polonijny Marek Dobrzycki. Podczas piątkowej uroczystości wyróżnione zostały trzy osoby związane z parafią św. Jacka: księgowa parafii Katarzyna Wietrzak, konserwator Stanisław Staniec oraz Mark Klincewicz, który otrzymał nagrodę Wolontariusza Roku.

Do Restorative Justice Court w Avondale kierowane są sprawy, w których oskarżony jest w wieku 18-26 lat, mieszka w rejonie objętej mapą sądu, popełnił wykroczenie lub przestępstwo bez użycia przemocy i nie ma historii kryminalnej. Poszkodowana strona musi wyrazić zgodę na udział w procesie, a strona oskarżona zaakceptować odpowiedzialność za wyrządzone szkody.

Mapa sądu na Jackowie, początkowo obejmująca dzielnice Avondale, Portage Park i Logan Square, została w ostatnim czasie rozszerzona o wiele dzielnic na północnym zachodzie Chicago: Humboldt Park, Wicker Park, Bucktown, West Town, Ukrainian Village, Noble Square, Hermosa, Belmont Cragin, Roscoe Village, Galewood, Jefferson Park, Albany Park i Ravenswood.

W Chicago, oprócz Jackowa, funkcjonują dwa inne dzielnicowe sądy tego typu – w North Lawndale i Englewood. Najnowszy, czwarty w powiecie Cook oddział Sądu Sprawiedliwości Naprawczej powstał w lipcu w Sauk Village na dalekich południowych przedmieściach Chicago. Sąd sprawiedliwości naprawczej obejmujący cały powiat Cook działa również w budynku sądu kryminalnego przy 26th Street i California Ave. w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama