Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 21:13
Reklama KD Market

Chicagowianie po raz pierwszy w historii wybrali członków Rady Edukacji

Mieszkańcy Chicago we wtorkowych wyborach po raz pierwszy w historii wybierali członków miejskiej Rady Edukacji. O pierwsze dziesięć wybieralnych miejsc ubiegali się kandydaci popierani przez potężny związek zawodowy nauczycieli, związek szkół czarterowych oraz kandydaci niezależni. Zdaniem komentatorów, wyniki tych wyborów wskazują na odrzucenie przez chicagowskich wyborców wizji szkolnictwa promowanej przez burmistrza Johnsona i CTU.
Chicagowianie po raz pierwszy w historii wybrali członków Rady Edukacji

Autor: www.cpsboe.org/screenshot

Po dekadach kontroli burmistrza nad Chicagowską Radą Edukacji (Chicago Board of Education) ostatecznie to zwykli obywatele mają mieć wpływ na to, kto w niej zasiada, a tym samym decyduje o losach chicagowskiego szkolnictwa.

10 zwycięzców spośród 31 kandydatów w styczniu dołączy do 11 członków Rady Edukacji mianowanych przez burmistrza, tworząc tzw. hybrydową radę. Skład Rady Edukacji zwiększy się ostatecznie z 7 do 21 członków. Przez pierwsze dwa lata, od 2025 do 2027 roku, wybieranych będzie 10 członków, a kolejnych 11, w tym jej przewodniczący, będzie w dalszym ciągu mianowanych przez burmistrza. Dopiero w 2026 r. wszystkich 20 członków rady i jej przewodniczący będą wybierani w wyborach.

Związek Zawodowy Chicagowskich Nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU) zainwestował prawie 2 miliony dolarów w kampanię wyborczą preferowanych przez siebie 10 kandydatów. Jednak tylko czterech zasiądzie w nowej, hybrydowej Radzie Edukacji.

Zdaniem analityków, oznacza to, że chicagowscy wyborcy odrzucili program szkolnictwa Brandona Johnsona i związku CTU, który pomógł mu wygrać wybory na burmistrza. Może to być konsekwencją chaosu wywołanego przez jego konflikt z szefem kuratorium oświaty Pedro Martinezem i próbą wymuszenia jego rezygnacji.

Ponad 2 mln dol. zainwestował w swoich kandydatów Illinois Network of Charter Schools Political Action Committee, organizacja opowiadająca się za wolnością wyboru szkoły.

31 kandydatów do Rady Edukacji ubiegało się o reprezentowanie 10 okręgów geograficznych. Okręgi są duże – liczą sobie prawie 300 tys. mieszkańców i każdy przecina kilka dzielnic. W każdym okręgu w wyścigu do rady startowało od dwóch do nawet 6 kandydatów.

Oto zwycięzcy pierwszych w historii Chicago wyborów do Rady Edukacjij:

  • 1 okręg (dzielnice na dalekim północnym zachodzie Chicago): popierana przez CTU Jennifer Custer zwyciężyła z popieraną przez sieć szkół czarterowych Michelle Pierre, stosunkiem głosów 51 proc. do 49 proc.
  • 2 okręg (dzielnice na północnym krańcu Chicago): popierana przez CTU Ebony DeBerry zwyciężyła z trzema innymi kandydatami, uzyskując 42 proc. głosów.
  • 3 okręg (północny zachód Chicago): Carlos Rivas, popierany przez Illinois Network of Charter Schools, pokonał Jasona Donesa, popieranego przez CTU, stosunkiem głosów 56 proc. do 44 proc.
  • 4 okręg (północ Chicago): zwyciężyła Ellen Rosenfeld, która pokonała kandydatkę popieraną przez CTU Karen Zaccor (42 proc. do 30 proc. głosów) i czterech innych kandydatów. Był to jeden z najbardziej obserwowanych wyścigów.
  • 5 okręg (zachodnie rejony Chicago): wygrał popierany przez CTU Aaron „Jitu” Brown, pokonując dwóch kandydatów typu write-in.
  • 6 okręg (centrum, bliskie północne i południowe rejony miasta): Jessica Biggs, rodzic związany z CPS, pokonała popieraną przez CTU Anushę Thotakurę stosunkiem głosów 46 proc. do 32 proc.
  • 7 okręg (południowo-zachodnie rejony miasta): popierana przez CTU Yesenia Lopez pokonała dwie inne kandydatki.
  • 8 okręg (południowe i południowo-zachodnie rejony miasta): popierany przez Illinois Network of Charter Schools Angel Gutierrez pokonał kandydata CTU Felixa Ponce’a stosunkiem głosów 64 proc. do 36 proc.
  • 9 okręg (południowe i południowo-wschodnie rejony miasta): spośród 4 kandydatów najwięcej głosów zdobyła niezależna kandydatka Therese Boyle. Pokonała m.in. popieraną przez CTU Lanettę Thomas stosunkiem głosów 38 proc. do 27 proc.
  • 10 okręg (południowe rejony Chicago): raper i zdobywca nagród Grammy Che „Rhymefest” Smith zdobył 64 proc. głosów, pokonując dwóch innych kandydatów.

Zwycięzcy wyborów, którzy w styczniu dołączą do Rady Edukacji, będą musieli zmierzyć się z kontrowersjami, które zdominowały ją ostatnim czasie. Na początku października wszystkich 7 członków dotychczasowej Chicagowskiej Rady Edukacji ogłosiło dymisję w obliczu presji burmistrza Johnsona i jego konfliktu z szefem kuratorium oświaty Pedro Martinezem. Następnie burmistrz mianował nowych członków rady i wyznaczył przewodniczącego, pastora Mitchella Johnsona. Ten z kolei zrezygnował w ub. tygodniu w obliczu kontrowersyjnych, antyizraelskich wpisów w mediach społecznościowych.

Chicagowska Rada Edukacji ma szeroki zakres decydowania o kwestiach oświatowych, prawnych i finansowych w chicagowskich szkołach. Zatwierdza programy nauczania, kuratora oświaty i ocenia osiągnięcia uczniów. Stanowiska w radzie są nieodpłatne.

Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama