Po dekadach kontroli burmistrza nad Chicagowską Radą Edukacji (Chicago Board of Education) ostatecznie to zwykli obywatele mają mieć wpływ na to, kto w niej zasiada, a tym samym decyduje o losach chicagowskiego szkolnictwa.
10 zwycięzców spośród 31 kandydatów w styczniu dołączy do 11 członków Rady Edukacji mianowanych przez burmistrza, tworząc tzw. hybrydową radę. Skład Rady Edukacji zwiększy się ostatecznie z 7 do 21 członków. Przez pierwsze dwa lata, od 2025 do 2027 roku, wybieranych będzie 10 członków, a kolejnych 11, w tym jej przewodniczący, będzie w dalszym ciągu mianowanych przez burmistrza. Dopiero w 2026 r. wszystkich 20 członków rady i jej przewodniczący będą wybierani w wyborach.
Związek Zawodowy Chicagowskich Nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU) zainwestował prawie 2 miliony dolarów w kampanię wyborczą preferowanych przez siebie 10 kandydatów. Jednak tylko czterech zasiądzie w nowej, hybrydowej Radzie Edukacji.
Zdaniem analityków, oznacza to, że chicagowscy wyborcy odrzucili program szkolnictwa Brandona Johnsona i związku CTU, który pomógł mu wygrać wybory na burmistrza. Może to być konsekwencją chaosu wywołanego przez jego konflikt z szefem kuratorium oświaty Pedro Martinezem i próbą wymuszenia jego rezygnacji.
Ponad 2 mln dol. zainwestował w swoich kandydatów Illinois Network of Charter Schools Political Action Committee, organizacja opowiadająca się za wolnością wyboru szkoły.
31 kandydatów do Rady Edukacji ubiegało się o reprezentowanie 10 okręgów geograficznych. Okręgi są duże – liczą sobie prawie 300 tys. mieszkańców i każdy przecina kilka dzielnic. W każdym okręgu w wyścigu do rady startowało od dwóch do nawet 6 kandydatów.
Oto zwycięzcy pierwszych w historii Chicago wyborów do Rady Edukacjij:
- 1 okręg (dzielnice na dalekim północnym zachodzie Chicago): popierana przez CTU Jennifer Custer zwyciężyła z popieraną przez sieć szkół czarterowych Michelle Pierre, stosunkiem głosów 51 proc. do 49 proc.
- 2 okręg (dzielnice na północnym krańcu Chicago): popierana przez CTU Ebony DeBerry zwyciężyła z trzema innymi kandydatami, uzyskując 42 proc. głosów.
- 3 okręg (północny zachód Chicago): Carlos Rivas, popierany przez Illinois Network of Charter Schools, pokonał Jasona Donesa, popieranego przez CTU, stosunkiem głosów 56 proc. do 44 proc.
- 4 okręg (północ Chicago): zwyciężyła Ellen Rosenfeld, która pokonała kandydatkę popieraną przez CTU Karen Zaccor (42 proc. do 30 proc. głosów) i czterech innych kandydatów. Był to jeden z najbardziej obserwowanych wyścigów.
- 5 okręg (zachodnie rejony Chicago): wygrał popierany przez CTU Aaron „Jitu” Brown, pokonując dwóch kandydatów typu write-in.
- 6 okręg (centrum, bliskie północne i południowe rejony miasta): Jessica Biggs, rodzic związany z CPS, pokonała popieraną przez CTU Anushę Thotakurę stosunkiem głosów 46 proc. do 32 proc.
- 7 okręg (południowo-zachodnie rejony miasta): popierana przez CTU Yesenia Lopez pokonała dwie inne kandydatki.
- 8 okręg (południowe i południowo-zachodnie rejony miasta): popierany przez Illinois Network of Charter Schools Angel Gutierrez pokonał kandydata CTU Felixa Ponce’a stosunkiem głosów 64 proc. do 36 proc.
- 9 okręg (południowe i południowo-wschodnie rejony miasta): spośród 4 kandydatów najwięcej głosów zdobyła niezależna kandydatka Therese Boyle. Pokonała m.in. popieraną przez CTU Lanettę Thomas stosunkiem głosów 38 proc. do 27 proc.
- 10 okręg (południowe rejony Chicago): raper i zdobywca nagród Grammy Che „Rhymefest” Smith zdobył 64 proc. głosów, pokonując dwóch innych kandydatów.
Zwycięzcy wyborów, którzy w styczniu dołączą do Rady Edukacji, będą musieli zmierzyć się z kontrowersjami, które zdominowały ją ostatnim czasie. Na początku października wszystkich 7 członków dotychczasowej Chicagowskiej Rady Edukacji ogłosiło dymisję w obliczu presji burmistrza Johnsona i jego konfliktu z szefem kuratorium oświaty Pedro Martinezem. Następnie burmistrz mianował nowych członków rady i wyznaczył przewodniczącego, pastora Mitchella Johnsona. Ten z kolei zrezygnował w ub. tygodniu w obliczu kontrowersyjnych, antyizraelskich wpisów w mediach społecznościowych.
Chicagowska Rada Edukacji ma szeroki zakres decydowania o kwestiach oświatowych, prawnych i finansowych w chicagowskich szkołach. Zatwierdza programy nauczania, kuratora oświaty i ocenia osiągnięcia uczniów. Stanowiska w radzie są nieodpłatne.
Joanna Marszałek
[email protected]