Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 06:48
Reklama KD Market

Złoty jubileusz Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago

Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe świętowała swoje 50. lecie, obchodząc złoty jubileusz, który był okazją do podsumowania dotychczasowych sukcesów oraz pielęgnowania więzi z Polską. Placówka, będąca sercem polonijnej społeczności, odgrywa kluczową rolę w zachowaniu tożsamości narodowej, przekazywaniu języka, kultury i tradycji kolejnym pokoleniom.
Złoty jubileusz Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago

Autor: Dariusz Piłka

19 października 2024 Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe celebrowała w sali bankietowej restauracji Jolly Inn w Chicago 50-lecie swego istnienia.  

Jubileuszowe wydarzenie rozpoczęła Jolanta Zabłocka-Kopiec, była wieloletnia dyrektor, która przypomniała, że intelektualne przywiązanie młodych ludzi zamieszkałych poza Polską do języka i kultury polskiej to ogromne zadanie dla nauczycieli i członków zarządu szkoły. 

Poczet wprowadził sztandar szkoły. Uroczystym wejściem zaprezentowali się dyrektor szkoły Agnieszka Wojtach i szacowne grono pedagogiczne oraz przedstawiciele zarządu.

Hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych zaśpiewała Marianna Mosz – absolwentka Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz zeszłoroczna Królowa Parady 3 Maja

Najserdeczniej powitano gości honorowych: Tomasza Orczyka – wicekonsula Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago oraz przedstawicieli organizacji polonijnych, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Klubu Polonia, księży, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, prezesów, wiceprezesów, członków Zarządu Szkoły, kółka różańcowe, delegacje szkolne, rodziców, uczniów szkoły, sympatyków i sponsorów.

Urszula Gawlik i Ilona Sobiech – wiceprezesi Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce nagrodziły grono pedagogiczne dyplomami uznania, które w imieniu uhonorowanych odebrały wieloletnie nauczycielki szkoły: Janina Słonina i Joanna Czapla.

Z okazji jubileuszu i w uznaniu zasług dla Polonii i duszpasterstwa polskojęzycznego Polska Szkoła im. świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago została odznaczona przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Tadeusza Wojdę oraz Delegata KEP do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polski biskupa Piotra Turzyńskiego medalem „Pro Polonia et Ecclesia”. 

Ksiądz Robert Łojek, proboszcz parafii Matki Bożej Rozwiązującej Węzły i obecny opiekun duchowy polskiej szkoły wręczył medal na ręce Agnieszki Wojtach – dyrektor szkoły, Małgorzaty Benbenek – dyrektor finansowej oraz Agnieszki Szumiński – prezesa koła rodzicielskiego.

Ksiądz Tadeusz Dzieszko – proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Chicago i wieloletni opiekun duchowy uczniów Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbe, który jest również konfratrem zakonu paulinów złożył najserdeczniejsze życzenia i odczytał list od generała Zakonu Paulinów w Częstochowie ojca Arnolda Chrapkowskiego.

W liście, wskazując na szczególne więzy łączące paulinów ze szkołą, ojciec generał Chrapkowski napisał: 

„Wasza Polska Szkoła jedna z najprężniejszych i najpiękniejszych w metropolii Chicagowskiej z wielką miłością i zaangażowaniem kształci polonijne dzieci i młodzież w duchu religijnym i patriotycznym. Jestem przekonany, że dobrze to zaowocuje w ich przyszłym życiu i działalności Polonii Chicagowskiej. Z radością wspominam moje spotkania z Panią Dyrektor Jolantą Zabłocką oraz spotkania w Gronie Zarządu i Gronie Pedagogicznym, kiedy przebywałem gościnnie w parafii św. Konstancji w Chicago. Moje osobiste kontakty z Wami oraz wcześniejsze Wasze spotkania z byłym generałem o. Izydorem Matuszewskim OSPPE, zaowocowały od 2010 roku, corocznymi pielgrzymkami Waszej młodzieży maturalnej na Jasna Górę”.

Składając gratulacje zapewnił o modlitwie w intencji nauczycieli, rodziców, wszystkich osób wspierających szkołę i uczniów, którzy są jej największym skarbem.

W oryginalnym programie artystycznym Sophie Borgula i Victor Wodzien – uczniowie klasy 3 licealnej oraz Małgorzata Benbenek – dyrektor finansowa zaprezentowali „Alfabet Polskiej Szkoły Maksymiliana Kolbe” przygotowany przez nieobecną podczas uroczystości Alicję Nawarę – wieloletnią nauczycielkę i wicedyrektor szkoły. 

Daniel Szymański – uczeń pierwszej klasy zadeklamował wiersz absolwentki Michelle Nikołajuk pod tytułem: „Czego uczę się w polskiej szkole?”.

O życiorysie patrona dowiedzieliśmy się ze słowno-muzycznego przedstawienia, w którym obok Maksymiliana Marii Kolbe (Kuba Dybała) wystąpili: mama świętego franciszkanina (Dorota Dybała), Matka Boża (Lena Burzynski) oraz szkolny zespół Wicherki.

Aktorom na gitarze akompaniowała siostra Karolina Szymkowiak, która razem z siostrą Anną Strycharz przygotowały występ.

Zespół pieśni i tańca Polonia, działający pod patronatem Polish Roman Catholic Union of America – PRCUA Life (Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, ZPRKA), uatrakcyjnił program. Warto wiedzieć, że Jaclyn Krysinski– dyrektor artystyczna i choreograf zespołu Polonia od września prowadzi w szkole również zespół Vera.

Polonia zaprezentowała mazura z opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” z popisowym występem Bartłomieja Klępki i Marianny Mosz. Finałowym tańcem był dostojny polonez zatańczony wspólnie z gośćmi.

Szczere podziękowania złożyły dyrektor Agnieszka Wojtach i prezes Agnieszka Szumiński. Ksiądz proboszcz Robert Łojek odmówił modlitwę przed posiłkiem i pobłogosławił obecnych. Podczas obiadu został wyemitowany film o Polskiej Szkole im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, przygotowany przez Kamilę Kozikowską – wiceprezes zarządu.

Agnieszka Wojtach – dyrektor i nauczyciel klasy maturalnej podsumowując złoty jubileusz szkoły powiedziała:

– Każdy jubileusz szkoły jest pięknym przeżyciem. Daje radość z efektów pracy (…) nauczycieli, rodziców i uczniów. (…) Jest momentem do przywołania w pamięci tych, którzy historię szkoły przez wiele lat tworzyli. Jest też okazją do spotkania się absolwentów i uczniów, byłych i obecnych nauczycieli, członków zarządu szkoły, rodziców i sympatyków, przedstawicieli organizacji polonijnych. (…). Tęsknimy za (red.) Polską i dlatego pozostajemy we wspólnocie, w której możemy mówić po polsku, obchodzić polskie święta (…). Chcemy przekazać tę tęsknotę naszym dzieciom, wnukom i dlatego zakładamy polskie szkoły – wskazała.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

[email protected]

Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago, powstała w 1974 roku przy parafii św. Konstancji z inicjatywy księdza Martina Borowczyka.  Mottem działalności szkoły są słowa jej patrona, mówiące o tym, że miłość jest twórcza. Dlatego metody nauczania i pracy w tej placówce oświatowej są dostosowywane do uczniów indywidualnie, na miarę możliwości podopiecznych. Szkoła posiada akredytację Illinois Board of Education. Szczególny wkład w rozwój szkoły wniósł prezes, śp. Jan Kula. Dla upamiętnienia jego idei rodzina funduje najlepszym uczniom klasy ósmej nagrodę w wysokości jednorocznej opłaty za naukę w liceum. Od 1988 roku patronat nad szkołą sprawuje Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA), Grupa 3284.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama