Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 07:37
Reklama KD Market

Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego na Northeastern Illinois University

Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego na Northeastern Illinois University to długa tradycja. Tegoroczna uroczystość obejmowała prezentację książki Jana S. Plachty „Artist in Concrete and Steel: Bridges of Ralph Modjeski”, wręczenie Nagrody Rady Nauczycieli Polonijnych w kategorii Edukatora Roku oraz mini koncert muzyczny i miłe towarzyskie spotkanie.
Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego na Northeastern Illinois University
Prof. Lidia Filus i John Brozyna

Autor: Dariusz Piłka

Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia, CEP) 21 października po raz 24. zaprosiła Polonię i amerykańskich przyjaciół, aby wspólnie celebrować doroczne obchody Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego. Spotkanie odbyło się w sali Alumni Hall South uniwersytetu Northeastern Illinois University w Chicago.

Profesor Lidia Filus, prezes Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), profesor i przewodnicząca wydziału matematyki na Northeastern Illinois University, powitała gości i zaprosiła do udziału w uroczystości. Alan Królikowski (tenor) przy akompaniamencie Youssefa el Yakine zaśpiewał hymny Stanów Zjednoczonych i Rzeczpospolitej Polskiej. Christina Ciecierska, profesor ekonomii na uniwersytecie Northeastern Illinois University powitała zgromadzonych w imieniu uczelni, gospodarza miejsca. Gościem spotkania była Justyna Orłowska, była studentka Northeastern Illinois University, która w Chicago przebywała z krótką wizytą.

– Trzynaście lat temu byłam tu na wymianie studenckiej na Northeastern Illinois University ze Szkoły Głównej Handlowej. Obecnie jestem menedżerką w Bostonie w Departamencie Innowacji i Technologii.(…) Jestem w Chicago, aby przygotować podwaliny pod moją pracę doktorską na temat zarządzania organizacjami polonijnymi. Jest Miesiąc Dziedzictwa Narodowego, a Polonia dużo zrobiła – stwierdziła Justyna Orłowska.

Skrzypkowie z Akademii Muzycznej przy Orkiestrze Symfonicznej Paderewskiego pod dyrekcją Wojciecha Niewrzola pięknie zagraną suitą tańców polskich, polonezem M. K. Ogińskiego – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” wprowadzili uczestników uroczystego spotkania w patriotyczny nastrój.

Prelegentem spotkania był Jan S. Plachta, który podczas multimedialnej prezentacji przedstawił mosty projektu polsko-amerykańskiego inżyniera Ralpha Modjeskiego (1861-1940), opisane w książce własnego autorstwa pt. „Artist in Concrete and Steel: Bridges of Ralph Modjeski”. Warto wiedzieć, że 40 istniejących mostów i zaprojektowanych przez Ralpha Modjeskiego do dziś są klasycznymi przykładami inżynierii mostowej. Książka Jana S. Plachty dostępna jest na rynku księgarskim w języku polskim i angielskim. Po prelekcji można było nabyć książkę z autografem autora.

Punktem kulminacyjnym uroczystego spotkania było wręczenie prestiżowej Nagrody Rady Nauczycieli Polonijnych w kategorii Edukatora Roku, którą otrzymał John Brozyna, wykładowca matematyki w College of Arts and Science NEIU. Obecni podczas uroczystości koledzy i koleżanki nagrodzonego wyrażali się o nim bardzo życzliwie: „Bardzo pracowity, rzetelny, niezwykle skromny, wzór do naśladowania”. Natomiast laureat przez wrodzoną skromność niechętnie, i bardzo krótko, mówił o sobie.
– Przyjechałem do Stanów Zjednoczonych z południowej Polski w wieku 16 lat. Nie znałem angielskiego. Matematyka była przedmiotem z wyboru. Lubię uczyć. Jestem na uniwersytecie 9 rok, uczę 10 lat, bo przez rok pracowałem dla chicagowskich szkół publicznych. Uczę matematyki przyszłych nauczycieli, także klasy, które dostaję, np. matematykę biznesową – wskazał John Brozyna i zwracając się do gości serdecznie podziękował tym, dzięki którym mógł się rozwijać. Aby uhonorować Edukatora Roku utalentowany Youssef el Yakine zagrał nokturn Paderewskiego op. 14.

Lidia Filus prezes Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), profesor i przewodnicząca wydziału matematyki na Northeastern Illinois University mówiła o tradycji celebrowania polsko-amerykańskiego dziedzictwa.
– Uniwersytet ma tradycję przygotowywania nauczycieli. W związku z tym organizacja, która zrzesza nauczycieli polskiego pochodzenia, pracujących na różnych poziomach w amerykańskich instytucjach, szkołach podstawowych, średnich, czy na uczelniach (…) zdecydowała, żeby tu na tej uczelni robić wydarzenia poświęcone ważnym wydarzeniom polskim. W związku z tym od 24 lat organizujemy Polish-American Heritage Celebration na Northeastern Illinois University. Próbujemy nagradzać osoby, które albo zasłużyły się dla organizacji, albo w środowisku edukacyjnym, czy polonijnym. Jesteśmy najstarszą, etniczną organizacją edukacyjną. Teraz organizacje zanikają, jeśli chodzi o członkostwo, ponieważ nauczyciele są bardzo przeciążeni pracą. Jednak na uczelni chcemy pokazać, że istniejemy jako grupa społeczna. Trzeba tę tradycję utrzymywać. Jest to też okazja, by pojawili się inni ludzie, absolwenci – podkreśliła prof. Filus.
Uroczystość zakończyło miłe towarzyskie spotkanie z poczęstunkiem.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama